اول خادم بعد پرستار

خدمت‌رسانی 400 پرستار به زائران در مؤسسه درمانی آستان قدس رضوی

اول خادم بعد پرستار

وقتی زائر بارگاه آسمانی غریب‌الغربا(ع) هستید، دیگر نگران بالا و پایین رفتن ناگهانی ضربان قلبتان یا به شماره افتادن نفستان نیستید؛ چراکه از یک طرف میهمان حریم امن رضوی هستید و از طرف دیگر نیروهای توانمند فوریت‌های پزشکی حرم مطهر در گوشه و کنار اماکن متبرکه رضوی به صورت 24ساعته آماده خدمت به شما هستند.


حفظ سلامت زائران و مجاوران خورشید فروزان خراسان حضرت ثامن‌الحجج(ع) در ادوار مختلف همواره مورد توجه مجموعه حرم مطهر رضوی بوده است. در این میان، مؤسسه درمانی آستان قدس رضوی به عنوان نهاد متولی حوزه سلامت در این حریم قدسی با بهره‌گیری از ظرفیت نیروهای سفیدپوش خود ازجمله پرستاران، همیشه پای کار بوده تا دلدادگان امام مهربانی‌ها(ع) زیارتی آرام و دلنشین را تجربه کنند. در ادامه به مناسبت فرارسیدن میلاد حضرت زینب(س) و روز پرستار پای صحبت‌های مجید طاحونه‌ساز، مسئول بخش پرستاری این مؤسسه می‌نشینیم تا با چگونگی ارائه خدمات پرستاری در آستان مصفای رضوی بیشتر آشنا شویم.
 
فعالیت 11 پایگاه ثابت اورژانس
مسئول بخش پرستاری مؤسسه درمانی آستان قدس رضوی با اشاره به اینکه افزون بر 20سال سابقه خدمت در این آستان مقدس را دارد، می‌گوید: بیش از 400پرستار در شیفت‌ها و ایام مختلف به صورت رسمی و افتخاری با این مؤسسه همکاری دارند.
مجید طاحونه‌ساز ادامه می‌دهد: این پرستاران در دو واحد جداگانه شامل پایگاه‌های فوریت‌های پزشکی اماکن متبرکه حرم مطهر  رضوی و دارالشفای امام(ع) خدمت می‌کنند. خدمات پرستاری در دارالشفا شامل خدمت در واحد اورژانس و بخش‌های تزریقات، پانسمان و سرم‌تراپی می‌شود.او بیان می‌کند: در حال حاضر 11پایگاه ثابت فوریت‌های پزشکی در اماکن متبرکه رضوی فعال است که به صورت رایگان و شبانه‌روزی به بیماران اورژانسی خدمات‌رسانی می‌کنند. جابه‌جایی و اعزام بیماران به دارالشفا و مراکز درمانی سطح شهر برای دریافت خدمات تکمیلی پزشکی نیز با چهار دستگاه آمبولانس مؤسسه درمانی آستان قدس رضوی انجام می‌شود.

سطوح خدمات درمانی
طاحونه‌ساز در خصوص نوع خدمات در این پایگاه‌ها ابتدا توضیح می‌دهد: بیماران از نظر علمی به پنج سطح تقسیم می‌شوند. سطح یک؛ نیاز به اقدامات بسیار سریع احیای قلبی- تنفسی (سی‌پی‌آر) است، سطح دو؛ در صورت عدم انجام اقدامات پزشکی در چند دقیقه، بیمار نیاز به احیا خواهد داشت و سطح سوم؛ بیماران حاد که نیاز به اقدامات اورژانسی دارند.
او می‌افزاید: سطح چهارم؛ بیماران زمان و مکان انجام اقدامات پزشکی را خودشان انتخاب کرده و در درمان قید فوریت مطرح نیست. سطح پنجم؛ اقدامات پزشکی بیشتر به منظور غربال‌گری و پیشگیری از ابتلا به بیماری انجام می‌شود.

خدمت در سطح استانداردهای جهانی
طاحونه‌ساز می‌گوید: این مؤسسه برنامه مدون آموزشی سالانه برای نیروهای خود ازجمله پرستاران دارد و کلاس‌های آموزشی عملی، بالینی و نظری برای آنان برگزار می‌کند.
او با اشاره به برخی شاخص‌های حوزه درمان همچون بازگشت بیمار به زندگی با انجام اقدامات احیا، زمان حضور نیروها بر بالین بیماران اورژانسی و رسیدگی به بیماران با کدهای مختلف، اضافه می‌کند: خوشبختانه شاخص‌های درمانی ما در این مؤسسه نسبت به استانداردهای سطح کشوری از سطح بالاتری برخوردار است.

ویژگی‌های پرستاران حرم مطهر رضوی
شرایط کاری پرستاران در اماکن متبرکه رضوی به‌طور کامل با سایر مراکز درمانی متفاوت است. همکاران پرستار ما نخست خودشان را خادم زائران حضرت رضا(ع) و سپس پرستار می‌دانند. همین عنوان خادمی بر حس درونی و شرایط خدمت آنان در مقایسه با سایر مراکز درمانی اثر می‌گذارد.
او ادامه می‌دهد: پرستاران فعال در حرم مطهر علاوه بر تمام ویژگی‌های علمی و جسمی که عموم پرستاران در سایر مراکز درمانی دارند، باید سعه صدر بالایی داشته باشند و بتوانند در برخورد با زائران و مجاوران بیشترین تکریم ارباب رجوع را بجا بیاورند.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه