به‌خاطر شناخت امام‌رضا(ع) خدا را شاکرم

ملانی فرانکلین در گفت‌وگو با قدس:

به‌خاطر شناخت امام‌رضا(ع) خدا را شاکرم

ملانی فرانکلین، خبرنگار و مستندساز سیاهپوست آمریکایی در 21 دسامبر در شهر نیواورلئان که کانون سیاهپوستان آمریکا محسوب می‌شود در کرانه رود می‌سی‌سی‌پی در ایالت لوئیزیانا متولد شد. او مقارن با پیروزی انقلاب اسلامی در رشته رادیو و تلویزیون در دانشگاه پذیرفته شد.


آن روزها که ملانی وارد دانشگاه شد انجمن اسلامی دانشجویان مسلمان در آمریکا تحت تأثیر انقلاب اسلامی و افکار انقلابی مصطفی چمران بود گرچه ملانی هیچ گاه چمران را ندید و وقتی او وارد دانشگاه شد چمران دانشگاه برکلی کالیفرنیا را به قصد مبارزه با اسرائیل و کمک به شیعیان، به مقصد جنوب لبنان ترک کرده بود اما ملانی در محیطی حضور یافته بود که به شدت تحت تأثیر افکار مصطفی چمران بود.
او در دانشگاه با «احسان‌هاشمی نیاسری» آشنا شد و این آشنایی در نهایت به ازدواج و مسلمان شدن ملانی منتهی شد. 
زندگی پر فراز و نشیب ملانی از همین جا آغاز شد و او اسمش را به «مرضیه» تغییر داد. به خاطر افکار انقلابی‌اش فرصت حضور چندانی در رسانه‌های آمریکا پیدا نکرد و در سال‌هایی که ایران در جنگ با عراق بود او همراه احسان‌هاشمی به سرزمین مادری همسرش سفر کرد. سال 1380 مهندس احسان‌هاشمی در حالی که فقط 44 سال داشت در یک حادثه در آمریکا درگذشت و پیکرش را به زادگاهش در کاشان منتقل کردند و او آنجا به خاک سپرده شد. 
اما پس از او هم ملانی دست از مبارزه و فعالیت‌های سیاسی و انقلابی‌اش برنداشت و همین مبارزات و اجرای اخبار انگلیسی شبکه پرس‌تی‌وی سبب شد سال 2015 در حالی که برای دیدار خانواده‌اش به آمریکا سفر کرده بود در فرودگاه ایالت میسوری بازداشت شود. این بازداشت و رفتار ناپسند پلیس آمریکا موجب شد افکار عمومی بیشتر با مرضیه‌هاشمی آشنا شوند. ملانی فرانکلین که در ایران به «مرضیه‌هاشمی» شهرت دارد را در حاشیه جشنواره خورشید که او دبیری آن را برعهده داشت و خبرنگاران زن کشورهای مختلف در آن رویداد حضور داشتند، ملاقات کردیم که گفت‌وگوی ما را در ادامه می‌خوانید. 

با عجله راهی حرم مطهر رضوی هستید زیارت بارگاه امام رضا(ع) چه حس و حالی دارد؟
می دانید من بیشتر از شما که از ابتدا مسلمان بودید قدر امام رضا(ع) را می‌دانم (خنده). وقتی مسیحی بودم در خانواده معتقدی زندگی می‌کردم و مقید بودیم حتماً کلیسا برویم. بعدها وقتی مسلمان شدم و همسر ایرانی‌ام از امام رضا(ع) می‌گفت خیلی علاقه‌مند بودم به مشهد بیایم و وقتی بارگاه ایشان را زیارت کردم خیلی خدا را به خاطر شناخت امام‌رضا(ع) شکر کردم. اکنون هم هر وقت به مشهد برای زیارت می‌آیم تمام وجودم شکر و سپاسگزاری از خداوند به خاطر وجود امام رضا(ع) است و من هر لحظه خدا را شاکرم که راه اهل بیت(ع) را به من نشان داد. 

در بارگاه امام رضا(ع) چه گفت‌وگویی با ایشان دارید؟
صحبت‌های من با امام رضا(ع) خیلی زیاد است مدت طولانی می‌نشینم و درباره اوضاع جهان، ایران، خانواده و خودم برای ایشان حرف می‌زنم حرف‌هایم که تمام شد شروع می‌کنم دعا کردن و برای نگرانی‌هایی که دارم از ایشان می‌خواهم دعا کنند. 

چه نگرانی‌هایی در ذهن دارید که به دعای امام رضا(ع) دل می‌بندید؟
برای خودم و فرزندانم دعا می‌کنم که راه اهل بیت(ع) را برویم و در پناه اسلام باشیم به خصوص بچه‌ها که هنوز جوان هستند تا بتوانند در این دنیای شلوغ راه درست را بروند و خدمتگزار اهل بیت(ع) و امام زمان(عج) باشند. 

می‌بینید که مشهد مثل همیشه شلوغ است و خیل زائران از راه‌های دور و نزدیک برای زیارت ایشان می‌آیند به نظرتان حضور امام رضا(ع) چه تأثیراتی بر سرزمین ایران گذاشته است؟
نه تنها از ایران بلکه از کشورهای دیگر هم به مشهد می‌آیند. حتی از اهل سنت و پیروان مذاهب دیگر هم برای زیارت در مشهد حضور می‌یابند مسیر امام رضا(ع) ادامه همان مسیر انبیای الهی و اهل بیت(ع) است و امام رضا(ع) شخصیتی دارند که می‌توانند ادیان و مذاهب مختلف را حول خود جمع کنند.  حضور ایشان در مشهد پر از برکات فراوان برای ایران و برای جهان ماست. 

چند سال پیش حادثه‌ای در آمریکا برای شما پیش آمد و پس از بازداشت در فرودگاه سنت لوئیس چند روزی هم تحت شرایط سخت در بازداشتگاه «اف‌بی‌آی» در واشنگتن دی‌سی بودید. در آن شرایط ملتهب، عقاید دینی شما چقدر در تحمل سختی‌ها به شما کمک کرد؟
بله در آن گرفتاری بزرگی که برای من پیش آمد خیلی به اهل بیت(ع) متوسل می‌شدم به خصوص اینکه ایام شهادت حضرت زینب(س) بود و من برای رهایی از آن شرایط مدام به ایشان متوسل می‌شدم. عادت همیشگی من است که در گرفتاری‌ها به اهل بیت(ع) متوسل می‌شوم.

خبرنگار: صدیقه رضوانی‌نیا

برچسب ها :
ارسال دیدگاه