آموزش حضوری با نسخه‌های سلیقه‌ای

نبود شیوه‌نامه مشخص در مدارس دردسرساز شد

آموزش حضوری با نسخه‌های سلیقه‌ای

والدین و دانش‌آموزان بلاتکلیف!یکی از شهروندان در خصوص حضوری شدن مدارس و دغدغه‌های والدین می‌گوید: بی‌شک حضور در مدارس و استفاده از آموزش حضوری برای دانش‌آموزان مهم‌تر از همه چیز است چراکه بهره‌وری که یک دانش‌آموز از کلاس درس حضوری می‌برد به مراتب بالاتر از آموزش مجازی است.

وی ادامه می‌دهد: کرونا که همه‌گیر شد آموزش و پرورش تصمیم به تعطیلی مدارس گرفت و حدود دو سال آموزش حضوری جای خود را به آموزش‌های آنلاین داد حتی بیشتر امتحانات هم غیرحضوری شد تا شیوع کرونا به حداقل برسد. تا اینجا همه چیز یکسان بود و تکلیف همه مشخص که باید فرزندانشان از راه دور آموزش ببینند. مشکلات ما دقیقاً از وقتی شروع شد که آموزش و پرورش اعلام کرد از ابتدای آذر دانش‌آموزان باید سر کلاس حاضر شوند، گرچه حضوری شدن هم شکل و شمایل نیم‌بند داشت و به قول خودشان قرار شد آموزش‌ها حضوری و مجازی باشد.
حسینی می‌افزاید: آموزش و پرورش مدارس را در موضوع چگونگی برگزاری کلاس‌ها مختار دانست و همه چیز را درخصوص نحوه برگزاری کلاس‌ها برعهده مدارس گذاشت. به نظر من این مورد کار را بدتر کرده چون اگر چرخی در مدارس سطح شهر مشهد بزنید می‌بینید هر مدرسه‌ای برای خودش این موضوع را به نوعی اجرا می‌کند!

هر مدرسه یک برنامه!
یکی از والدین با ابراز گلایه‌مندی از نحوه برگزاری کلاس‌ها می‌گوید: هر مدرسه‌ای برای خودش برداشتی از ابلاغیه وزارتخانه در خصوص حضوری بودن یا نبودن آموزش دارد. در همین مشهد مدارس غیرانتفاعی آموزش حضوری‌شان از همان ابتدای مهر برقرار بوده و هست اما مدارس دولتی هنوز نتوانسته‌اند با این موضوع کنار بیایند و به دستورالعملی واحد دست پیدا کنند. او ادامه می‌دهد: اگر قرار به حضوری بودن آموزش در مدارس است آموزش و پرورش چرا برنامه‌ای در این خصوص ندارد و به مدارس ابلاغ نمی‌کند تا هر کسی به سلیقه خودش عمل نکند. من که دو فرزند دانش‌آموز دارم برای مدرسه رفتنشان دچار چالشی بزرگ شدم مدرسه یکی از آن‌ها سه روز در هفته برای دانش‌آموزان آموزش حضوری دارد و حضور در کلاس الزامی است و دیگری همه چیز را در برگزاری کلاس در یک روز هفته خلاصه کرده و به ما می‌گویند بنا بر تصمیم شورای مدرسه قرار شده کلاس‌های حضوری به این صورت باشد! بماند که هیچ کدام از مدارس در مورد سرویس رفت و برگشت دانش‌آموزان تعهدی ندارند و خودمان مجبور هستیم بچه‌ها را به مدرسه ببریم و برگردانیم. 

چرا آموزش و پرورش خودش برنامه نمی‌دهد؟
شهروند دیگری با اشاره به اینکه برخی والدین هم هستند که دوست ندارند فرزندانشان در کلاس حاضر شوند و احساس خطر می‌کنند، می‌افزاید: وقتی آموزش حضوری شود خواه‌ناخواه کیفیت آموزش دانش‌آموزانی که در کلاس حاضر شدند بالاتر می‌رود آن‌هایی هم که ترسیده شدند و حضوری شرکت نمی‌کنند با کمرنگ شدن بحث آموزش مجازی، بی‌تردید از آموزش عقب خواهند ماند و مشکلاتشان دوچندان خواهد شد. به همین دلیل هرچه زودتر باید آموزش و پرورش فکری به حال این مسائل بکند. 

تکلیف بلاتکلیفی به مدارس

مدیر روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی در پاسخ به این پرسش که برنامه این اداره برای رسیدگی به مشکلات موجود بر سر راه آموزش دانش‌آموزان چیست، می‌گوید: براساس آنچه ابلاغ شده است مدارس موظف به رعایت سیاست‌های ابلاغی درخصوص آموزش حضوری دانش‌آموزان شده‌اند.
مهدی مجیدی‌فر ادامه می‌دهد: دستورالعمل‌های مد نظر به مدارس اعلام شده است اما مدل برگزاری و نحوه حضور دانش‌آموزان به مدارس و شورای مدرسه واگذار شده تا آن‌ها برمبنای شرایط خود، کلاس‌بندی‌ها و روزهای حضور دانش‌آموزان را مشخص کنند.
اما در مورد اینکه برای مدرسه‌ای خاص بشود برنامه‌ریزی کرد، یا برخوردی صورت بگیرد که چرا با بقیه مدارس هماهنگ نیستند و یا نحوه حضور دانش‌آموزان چرا مثل سایر مدارس نیست، هنوز چیزی اعلام نشده است.

ارسال دیدگاه