خِیام؛خیمه‌گاه مقاومت

گفت‌وگوی اختصاصی خبرنگار اعزامی قدس به جنوب لبنان  با شهردار شهر مرزی «خِیام» لبنان در بحبوحه افزایش تبادل آتش میان حزب‌الله و رژیم‌صهیونیستی

خِیام؛خیمه‌گاه مقاومت

زد و خورد میان حزب‌الله و صهیونیست‌ها پس از سخنرانی روز شنبه سید حسن نصرالله بالا گرفته است. اگر دشمن یک هدف -آن هم غیرنظامی - در لبنان را می‌زند، مقاومت، دو برابر نه، بلکه با 10 برابر پاسخ می‌دهد. همین پریروز حزب‌الله سه پایگاه رژیم صهیونیستی را با موشک و توپخانه‌ هدف قرار داد که منجر به هلاکت 10نظامی صهیونیست (هشت سرباز و دو افسر) شد. این یعنی برخلاف تصور برخی، حزب‌الله نه در حاشیه، بلکه در متن درگیری با دشمن اشغالگر است. دبیرکل حزب‌الله هم به روشنی این واقعیت را اعلام کرد.


​​​​​​​من که یک هفته‌ای می‌شود در لبنان هستم به عینه این مسئله را می‌بینم. سفر به جنوب لبنان که در خط مقدم درگیری با رژیم صهیونیستی است آن هم در میانه جنگ گسترده در فلسطین اشغالی و باریکه غزه، فرصت بزرگی است تا بتوانم به صورت میدانی با آنچه در دل جامعه لبنانی می‌گذرد بیشتر آشنا شوم.  چند روزی که در خِیام هستم به گپ و گفت با مردم پرداختم. بوی رشادت و مقاومت در فضا موج می‌زند. بازدید از زندان تاریخی شهر و همچنین دیوار مرزی هم در برنامه‌ام بود.
با این‌حال‌برای آشنایی بیشتر با آنچه این روزها در عروس خاورمیانه می‌گذرد برنامه دیدار با «مهندس عدنان حسن علیان» شهردار شهر خیام را تدارک می‌بینم. 

استوار در خط مقاومت
نخستین دیدار با وی در محل شهرداری است. مهندس عدنان برای انجام کاری به بیروت رفته بود، اما درخواست ما را برای انجام گفت‌وگوی حضوری اجابت کرد و به خیام آمد. به پاس این میهمان‌نوازی از او قدردانی می‌کنیم. او هم ضمن خوش‌آمدگویی معمول، می‌گوید: ایران و لبنان دو کشور دوست و برادر هستند. راه ما یکی است و مطمئن باشید مسیر مقاومت که در پیش گرفته‌ایم نتیجه خواهد داد و مسلمین و مظلومان عالم در مقابل مستکبران و زورگویان پیروز خواهند شد، اگرچه آن‌ها با همه سلاح‌ها و امکانات خود به مقابله با ما برخیزند.  
هر چند عدنان یک مقام رسمی دولت لبنان است اما صلابت بیان وی در تأیید مقاومت، من را به وجد می‌آورد. او با همان بیان محکم ادامه می‌دهد: ملت ما در خط مقاومت استوار است. آن‌ها در مسیر اجرای اوامر امام خامنه‌ای و سید حسن نصرالله متعهد هستند. شکر خدا ملت لبنان در دفاع از خاک خود، آرمان فلسطین و اسلام محکم است و کم نخواهد گذاشت. ما آرزوی پیروزی مردم فلسطین بر دشمن صهیونیست را داریم و مطمئن باشید در این مسیر از هیچ کمکی به آن‌ها دریغ نخواهیم کرد.

خیام، لنگرگاه مقاومت
پس از گپ‌وگفت ابتدایی، به محل خانه‌ای که چند روز پیش مورد حمله موشکی رژیم صهیونیستی قرار گرفت رهسپار می‌شویم. باقی داستان را قرار است آنجا و از زبان مهندس عدنان بشنویم. 
او در طول مسیر به بیان تاریخچه‌ای از خیام، شهری که مسئولیت اداره آن را بر عهده دارد می‌پردازد. می‌گوید: خیام دروازه جبل‌العامل است. این شهر به شهر شهدا معروف بوده و خاستگاه مقاومت به شمار می‌رود. خیام به لحاظ جغرافیایی از جایگاه بسیار مهمی برخوردار است. این شهر در محدوده مرزی لبنان با فلسطین اشغالی و سوریه و روی بلندی و روبه‌روی فلسطین اشغالی واقع شده و همچنین بر بلندی‌های جولان هم اشراف دارد. اشراف بر منطقه سبب شده دشمن در هر حمله خیام را مورد هجوم قرار دهد تا بتواند تمامی نقاط اطراف آن را کنترل کند. با تمام این ناملایمات، خیام همچنان محکم ایستاده و امروز هم عمود خیمه و لنگرگاه مقاومت است.
به گواه تاریخ، این شهر شیعه‌نشین به علت طرفداری از مقاومت اسلامی، از سوی صهیونیست‌ها بارها مجازات و حتی بر اثر بمباران مداوم با خاک یکسان شده است. این مقام لبنانی با اشاره به این نکته ادامه می‌دهد: مارس 1978 نخستین جنگ فراگیر در لبنان درگرفت. دشمن اسرائیلی اسم آن را «عملیات لیطانی» گذاشته بود و می‌خواست خود را تا رود لیطانی برساند. جنگ 4 تا 6 روز طول کشید، بمباران شدیدی انجام و منطقه به طور کامل ویران شد. در یک نمونه که به نام جنایت «میدان خیام» شناخته می‌شود، بیش از 80نفر از زنان و مردان را به قتل رساندند. این قبیل جنایات و کشتار غیرنظامیان، روش دشمن اسرائیلی برای ترساندن مردم و کوچاندن آن‌ها برای اشغال سرزمینشان بود که ناکام ماند. در جنگ سال1982 هم مردم در خیام ماندند و مشغول بازسازی خانه‌ها و آبادی شهر شدند و این در حالی بود که این مناطق در اشغال دشمن صهیونیستی بود. زندان تاریخی خیام به عنوان مکانی که محل نگهداری عناصر مقاومت بود و ساختمان آن هنوز در حاشیه شهر موجود است، گواهی بر همه جنایات و شکنجه‌های اشغالگران است.

گورستان تانک‌های مرکاوا
وی با همان بیان شیوای خود ادامه می‌دهد: در جنگ سال 2000 دشمن صهیونیست از جنوب لبنان به استثنای مناطقی ازجمله «مزارع شبعا» عقب‌نشینی کرد. پس از این بود که بقیه اهالی خیام بازگشتند. سال 2006 بزرگ‌ترین جنگ با دشمن صهیونیست در لبنان صورت گرفت؛ «حرب تموز». در این جنگ 33روزه ضاحیه بیروت ویران شد و بسیاری از ساختمان‌ها در جنوب لبنان خراب شدند. در خیام هم تقریباً 90درصد منازل از بین رفتند، چراکه مردم این شهر در مقابل دشمن صهیونیست مقاومت کرده و تانک‌های دشمن را منهدم می‌کردند. منطقه به گورستانی از تانک‌های مرکاوای منهدم‌شده با موشک‌های کورنت و قتلگاهی برای دشمن اسرائیلی تبدیل شد و آن‌ها نتوانستند وارد خیام شوند و عقب‌نشینی کردند. 

نبرد حزب‌الله دوشادوش فلسطینی‌ها
صحبت ما گل انداخته که به محل مورد نظر می‌رسیم. خانه یاد شده چهار روز پیش مورد حمله صهیونیست‌ها قرار گرفته بود. این نخستین حمله دشمن به یک نقطه درون شهر بود. شهردار خیام در تشریح جزئیات حادثه می‌گوید: موشک از جنوب و به سمت دو اتاق پشتی اصابت کرده است. صاحب خانه که یک پیرمرد است هنگامه رخداد در حال تهیه چای و در آشپزخانه بوده است. با این حال ترکش‌های زیادی به او خورده و الان در بیمارستان بستری است.  
از این مقام رسمی لبنان در مورد تحولات غزه و آنچه در فلسطین اشغالی می‌گذرد، می‌پرسم. او پاسخ داد: طوفان الاقصی یک انتفاضه است. ظلم و ستم بزرگی که ملت فلسطین از آن رنج می‌برد؛ جنایت، محاصره، محرومیت از حقوق شهروندی، ممانعت از ورود به قدس برای نماز و... ملت فلسطین را واداشت عملیات «طوفان الاقصی» را انجام دهند و تعداد زیادی از سربازان اسرائیلی را اسیر کنند تا در مقابل رهایی آن‌ها بتوانند زندانیان فلسطینی را آزاد کنند.
مهندس عدنان به واکنش حزب‌الله به این تحول هم اشاره کرده و می‌گوید: خداوند متعال به دفاع از مظلوم که امروز در رأس آن، قضیه فلسطین و قدس شریف است سفارش چند باره فرموده است. هنگامی که عملیات «طوفان الاقصی» توسط برادران فلسطینی آغاز شد، حزب‌الله به‌طور طبیعی پشت سر برادران حماس قرار گرفت و دوشادوش آن‌ها مقابل دشمن مشترک ایستاد. در تمام طول مرزهای مشترک با فلسطین اشغالی - از دریای مدیترانه تا جولان سوریه- مقاومت اسلامی به صورت روزانه دشمن اسرائیلی را راحت نگذاشت؛ مواضع آن را بمباران و تانک‌هایش را منهدم کرد و سربازان اسرائیلی را به هلاکت رساند. همچنین حزب‌الله در راه دفاع از اسلام و موضوع فلسطین و قدس شهدایی را تقدیم کرد. ملت لبنان، مقاومت را از درس‌ها و آموزه‌های ائمه(ع) و رهبری امام‌خامنه‌ای دریافته است؛ همان‌طور که به فرامین فرمانده بزرگ، جناب سیدحسن نصرالله گوش سپرده است. ایشان هدیه خداوند به لبنان است برای دفاع از این کشور و برای دفاع از اسلام و موضوع فلسطین.
گفت‌وگوی ما با شهردار شهر مرزی خیام همین جا به پایان می‌رسد. مهندس عدنان خداحافظی کرده و سوار ماشین می‌شود تا به کارهای عقب‌افتاده‌اش در بیروت برسد. من اما هنوز در این فکرم که چه جاذبه‌ای سبب می‌شود مردم این خطه باوجود فشار مداوم و بمباران و حملات مکرر دشمن صهیونیستی، محکم ایستاده و بر خط مقاومت استوار بمانند. البته شاید پاسخ را بتوان در این حدیث کوتاه پیامبر(ص) یافت: «حب الوطن من الایمان». دوست داشتن وطن جزو ایمان است. همان‌گونه که ما ایرانی‌ها وطنمان را دوست داشته و به آن عشق می‌ورزیم لبنانی‌ها و فلسطینی‌ها نیز چنین هستند. این روحیه زمینه‌ساز مقاومت است و ان‌شاءالله روزی تحولی بزرگ را رقم زده و آزادی فلسطین از دست رژیم غاصب صهیونیستی را محقق خواهد کرد، همان‌گونه که در جنوب لبنان اتفاق افتاد.

خبرنگار: عقیل رحمانی

برچسب ها :
ارسال دیدگاه