پیام‌های آمریکا با اقدام‌هایش در میدان متناقض است

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به خبرنگار قدس:

پیام‌های آمریکا با اقدام‌هایش در میدان متناقض است

ناصر کنعانی محتوای آنچه از سوی وزیر امور خارجه پیام‌های پرشمار آمریکا برای آتش‌بس در غزه عنوان شده را با «میدان» و حمایت آن‌ها از رژیم صهیونیستی و ارسال سلاح برای این رژیم متناقض خواند و گفت: «پایان دادن به حملات علیه مردم غزه امروز یک خواسته بین‌المللی است».


سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در پاسخ به پرسش خبرنگار قدس درباره جزئیات و ایده اصلی دولت آمریکا در آنچه پیشنهادهای پرشمار ارسال شده برای تهران در اظهارات وزیر امور خارجه عنوان شده، افزود: «آنچه در این پیام‌ها عنوان شده این بوده که آمریکایی‌ها گفته‌اند به دنبال گسترش جنگ در منطقه نیستیم و شما هم کمک کنید و از نفوذتان برای ممانعت از گسترش جنگ در منطقه استفاده کنید».
وی افزود: «ما هم گفتیم گروه‌های مقاومت نه تحت امر ما هستند و نه به خواست ما تصمیم می‌گیرند. آن‌ها مستقل و بر مبنای منافع ملت و کشور خود عمل می‌کنند».
این دیپلمات ارشد کشورمان با یادآوری اینکه توقف حملات علیه مردم غزه امروز یک خواسته بین‌المللی و فراگیر است، خاطرنشان کرد: «بیش از ۱۵۶ کشور اعلام کردند خواستار توقف جنگ هستند. ۱۲۰ کشور در قطعنامه مجمع عمومی اعلام کردند خواستار توقف حملات هستند. ملت‌های دنیا هم در خیابان‌ها از استرالیا تا اروپا، مستمر این خوسته را مطرح می‌کنند، اما آن‌که به این خواسته بین‌المللی تمکین نمی‌کند، رژیم صهیونیستی است و آن‌که از او حمایت می کند، آمریکا و چند کشور اروپایی هستند».
کنعانی تصریح کرد: «ایران به دنبال تنش در منطقه نیست و تمرکز دیپلماسی ما در منطقه و سطح بین‌المللی متوجه توقف حملات و گسترش نیافتن دامنه جنگ در منطقه بوده است. کسانی به دنبال گسترش جنگ هستند که آشکارا اعلام می‌کنند هنوز وقت آتش‌بس نرسیده و در حال ارسال تسلیحات ممنوعه برای اسرائیل هستند و ناوهای هواپیمابر و زیردریایی‌های خود را به منطقه فرستاده‌اند تا برای رژیم صهیونیستی فضای امن فراهم کنند».
سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان گفت: «ما هشدار داده‌ایم در سایه این اقدام‌ها خطر گسترش جنگ در منطقه وجود دارد و کسی از آن مصون نخواهد ماند. آمریکا به جای اتهام به اقدام‎های خود توجه کند. ایران از همان ابتدا نگرانی خود را نسبت به گسترش ابعاد جنگ اعلام کرده و این موضع اصولی را تکرار می‌کند».
 
وارد جنگ می‌شویم؟
وی در پاسخ به پرسشی درباره احتمال ورود ایران به جنگ غزه بیان کرد: «استمرار پشتیبانی همه‌جانبه آمریکا از جنایت این رژیم و مخالفت با برقراری آتش‌بس می‌تواند منجر به گسترش جبهه‌های جدید از سوی جریان مقاومت شود. آمریکا باید این مسئله را درک کند تنها با توقف فوری کشتار و جنگ علیه مردم غزه و رفع محاصره انسانی و خروج فوری نظامیان صهیونیست از منطقه می‌تواند از گسترش دامنه جنگ و تسری آن به دیگر نقاط و یا ورود دیگر گروه‌های مقاومت جلوگیری کند. این به رفتار رژیم صهیونیستی و دولت آمریکا به عنوان حامی این رژیم بستگی دارد».

برچسب ها :
ارسال دیدگاه