جنایت تل‌آویو در سکوت رسانه‌ای

جنایت تل‌آویو در سکوت رسانه‌ای

سید احمد سادات، مدیر پیشین شبکه العالم


کابینه بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به‌تازگی به ابتکار او، مقرراتی را تصویب کرد که به این رژیم اجازه می‌دهد در شرایطی که «وضعیت اضطراری فعلی» خوانده، به بهانه آسیب به امنیت سراسری، به‌طور موقت شبکه‌های خبری خارجی را تعطیل کند. این خبر در حالی منتشر می‌شود که تل‌آویو پس از افشای خبر بمباران بیمارستان المعمدانی توسط الجزیره، دستور تعطیلی این شبکه قطری را صادر کرده بود.
این تحولات، از ترس صهیونیست‌ها و نگرانی آن‌ها از انتشار واقعیات صحنه نبرد غزه حکایت دارد. نباید از یاد برد رسانه‌های اجتماعی و شبکه‌های خبری، نقشی حیاتی در تغییر زندگی مردم دارند. این امر به‌ویژه در مورد مردم فلسطین و ساکنان غزه صادق است. برای فلسطینی‌ها شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها، پلی به دنیای بیرون از سرزمین محاصره شده آن‌هاست. اتفاقاتی که امروز در نوار غزه در حال رخ دادن است نوعی روسیاهی برای مجامع بین‌المللی، سازمان‌های مدافع حقوق بشری و کشورهای غربی که خود را مهد آزادی بیان و رسانه می‌دانند، محسوب می‌شود. بسیاری از رسانه‌های خبری در جهان تحت نفوذ رژیم صهیونیستی و آمریکایی‌ها هستند و همین امر سبب شده حوادث و جنایات رژیم اسرائیل در 40روز گذشته به‌درستی دیده نشود.
برخوردی که امروز رسانه‌های عبری و غربی با فلسطین دارند همان برخورد دوگانه‌ای است که نسبت به منکران هولوکاست در دوران جنگ جهانی دوم داشتند، این درحالی است که وظیفه اصلی رسانه‌ها اطلاع‌رسانی به‌موقع و ایجاد جریان آزاد اطلاعات در جهان است اما در خصوص وقایع غزه این مسئله برعکس است، به‌طوری‌که نه تنها شبکه‌های خبری و رسانه‌ای وابسته به رژیم صهیونیستی و غرب، اخبار مربوط به غزه را سانسور می‌کنند بلکه دست به وارونه‌سازی خبرها زده و نگاهی که به مسائل دارند از واقعیت بسیار دور است. امروز نقش رسانه‌ها در شکل‌دهی افکار عمومی بسیار مهم است. رژیم صهیونیستی رسانه‌ها را هدف قرار داده و یکی از افرادی که به‌عنوان عامل اصلی تصویب این مقررات توسط کابینه نتانیاهو محسوب می‌شود «شلومو کرهی» وزیر ارتباطات کابینه نتانیاهو است. این مقررات به وزیر ارتباطات رژیم صهیونیستی اختیارات گسترده‌ای را برای کنترل تمامی رسانه‌ها، ازجمله رسانه‌های داخلی می‌دهد. این مقررات به او اجازه می‌دهد دستور دستگیری خبرنگاران و دیگر افراد را به بهانه نقش داشتن در پخش برنامه‌هایی که به امنیت سرزمین‌های اشغالی آسیب می‌رسانند، صادر کند. اسرائیل پس از شکستی که در عملیات طوفان الاقصی از نیروهای مقاومت متحمل شد نیازمند دستاورد بزرگی است که می‌خواهد از طریق رسانه‌ها و سانسور اخبار به آن دست یابد.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه