روایت‌های متفاوت و گاه متناقض درباره تغییر تیم تولید یک برنامه پرمخاطب

روایت‌های متفاوت و گاه متناقض درباره تغییر تیم تولید یک برنامه پرمخاطب

مهدی عرفاتی، سردبیر برنامه «به افق فلسطین» در شنبه 20 آبان نخستین کسی بود که به خبر تغییر تیم تولید به افق فلسطین با یک توییت، واکنش رسمی نشان داد. او نوشت: «شبکه افق تصمیم گرفت برنامه به افق فلسطین از شنبه ۲۰ آبان ماه با گروه دیگری ادامه پیدا کند. تیم طراح و تهیه برنامه در سازمان اوج به این تصمیم احترام می‌گذارد».


 از زمان انتشار این توییت واکنش‌ها نسبت به این تصمیم شروع شد اما از سمت سازمان هیچ پاسخی در خصوص این تغییر داده نشد تا اینکه حوالی ساعت 14 یکشنبه 21 آبان ‌ماه، خبرگزاری‌ها مصاحبه مدیر صداوسیما در خصوص حاشیه ایجاد شده برای این برنامه را منتشر کردند که در آن جبلی از اتفاق‌های رخ داده اظهار بی‌اطلاعی کرده و گفته بود: «دیشب از بیروت حرکت کردم و امروز صبح رسیدم، دوستان در حال بررسی‌اند تا توضیحات بیشتری بدهند، اما ما استقبال می‌کنیم از هر گونه خلاقیت، نوآوری و برنامه‌هایی که با هدف تبیین دقیق، روشن و به‌روز شده آرمان‌های انقلاب اسلامی و در رأس آن‌ها و یکی از مهم‌ترین‌های آن که فلسطین باشد روی آنتن بیاید و ما استقبال کنیم».   پس از انتشار همین خبر، شبکه افق بیانیه عجیبی منتشر کرد که در تناقض با گفته‌های سردبیر برنامه بود. بخشی از بیانیه به این شرح است: «حال که پس از چهار هفته تلاش شبانه‌روزی و سخت و قابل تحسین، تیم محترم تولید این برنامه خود تصمیم به توقف تولید گرفته‌اند، شبکه افق با هدف حفظ این ارزش افزوده رسانه‌ای در موضوع فلسطین و برای ادامه تولید این برنامه از تیمی جدید و حرفه‌ای بهره خواهد برد. شبکه افق تأکید می‌کند این «تغییر ناخواسته تیم تولید» بر خلاف میل، اراده و خواست سازمان و شبکه افق بوده و در عین حال به آن احترام می‌گذارد و از همه عوامل این تیم تشکر و قدردانی می‌کند...». شبکه افق همچنین تحلیل‌ها و استنتاج‌های غلط درباره این برنامه را که یا بر اساس اطلاعات غلط و تحریف شده و یا در نتیجه کینه‌توزی و بی‌اخلاقی برخی جریان‌های فکری و جناحی به فضای افکار عمومی تزریق شده، مردود می‌داند و بار دیگر تأکید می‌کند بیش از پیش به راهبرد تحولی «همکاری و هم‌افزایی با مؤسسه‌ها، نهادها و عناصر فرهنگی و انقلابی» پایبند است...» . 
مطمئناً خواندن این سه روایت متفاوت که دو روایت آن متناقض هستند نمونه بارز آشفتگی صداوسیما در مواقع بحرانی و عدم سعه صدر در مواردی است که حتی درباره موضوعی مانند فلسطین، وفاق ملی هم وجود دارد.  طبیعی است برنامه‌ای در این سطح که بر پایه گفت‌وگو شکل می‌گیرد نیاز به حمایت یکپارچه و نگاه‌های بلند دارد و آنچه برای برنامه «به افق فلسطین» روی داده از این نظر هم قابل‌ 
تحلیل است. 

برچسب ها :
ارسال دیدگاه