توضیحات وزارت آموزش و پرورش در خصوص یک گزارش و توضیح تکمیلی روزنامه قدس

توضیحات وزارت آموزش و پرورش در خصوص یک گزارش و توضیح تکمیلی روزنامه قدس

معاونت ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با ارسال توضیحاتی به گزارش «خداحافظ مدرسه» که دوم آبان در صفحه جامعه منتشر شده، واکنش نشان داد.متن ارسالی این وزارتخانه و در ادامه توضیح قدس در این خصوص را تقدیم حضورتان می‌کنیم.


مديرمسئول محترم روزنامه قدس
با سلام و تحيات
در پاسخ به مطلب مندرج در آن روزنامه به تاریخ 14001/08/02 با عنوان «خداحافظ مدرسه» پاسخ معاونت آموزش ابتدايی وزارت آموزش و پرورش را به استحضار می‌رساند: 
بازماندگی از تحصیل دارای عوامل متعددی است که یکی از عوامل آن، وابسته به فعالیت‌های وزارت آموزش و پرورش است و سایر عوامل آن مانند شرایط فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی جامعه نیز در آن مؤثر هستند و می‌توانند در کاهش یا افزایش نرخ بازماندگی از تحصیل دخیل باشند. 
وزارت آموزش و پرورش در چارچوب وظایف محوله و بر اساس اسناد بالادستی و سند تحول بنیادین آموزش و پرورش در تلاش است برنامه‌ريزی و اقدامات لازم را برای کاهش بازماندگی از تحصیل انجام دهد و در این راستا و در دولت سیزدهم این نرخ کاهشی بوده و در ابتدای مهرماه 1401، آمار دقیق کودکان بازمانده از تحصیل دوره ابتدایی 204هزارو312 نفر بوده ، در حال حاضر این آمار به 160هزارو479 نفر رسیده، یعنی این آمار کاهش 43هزارو833 نفری داشته است.
بر اساس اعلام نظر دستگاه‌های ناظر و بالادستی، اصلی‌ترین مشكل و چالش در موضوع بازماندگی از تحصیل عدم وجود یک پایگاه اطلاعاتی آماری و داده‌های جامع وهوشمند بوده است كه برای اولین بار در طول تاریخ آموزش و پرورش با طراحی و ايجاد سامانه سردارشهيد علی محمودوند (سامانه شناسایی چهره به چهره کودکان بازمانده از تحصیل) این مشکل رفع شده و بر اين اساس، روند شناسایی بازماندگان از تحصیل توسط استان‌ها با تخصیص پیگیری‌کننده به هريک از كودكان بازمانده از تحصيل آغاز شده و فرد پیگیری‌کننده بر اساس آدرس و چک ‌لیست پیش‌بینی‌شده نسبت به شناسايی و تعيين وضعيت فعلی کودکان با استفاده از ظرفیت نیروهای محلی، اقدام می‌کند که تمامی این فعالیت‌ها در سطح منطقه، استان و کشور قابل رصد است.
همچنین علل بازماندگی از تحصیل کودکان دوره ابتدایی در 20 گویه مشخص شده و برای تمام گویه‌ها یک سناریو عملیاتی گام به گام تدوین شده است و نهادها و دستگاه‌های مسئول در هر سناریو مشخص شدند و در مشارکت با سایر دستگاه‌ها و نهادهای مربوطه و تلاش‌های صورت گرفته شاهد کاهش کودکان بازمانده از تحصیل دوره ابتدایی خواهیم بود. 
توضیح قدس: مطلب حاضر به استناد آمار مرکز آمار ایران در سال تحصیلی 1402 – 1401 و اعلام آمار 556هزار کودک 15 تا 18 ساله بازمانده از تحصیل منتشر شده است.
متأسفانه همان‌گونه که در ابتدای گزارش قدس عنوان شده، با وجود پیگیری همکاران سرویس جامعه روزنامه، مسئولان وزارت آموزش و پرورش حاضر به گفت‌وگو در این خصوص نشدند و ناگزیر این گزارش همراه با گفت‌وگو با مدیر گروه آموزش و پرورش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی و معاون اسبق وزارت آموزش و پرورش منتشر شد.
نکته حائز اهمیت آنکه مطلب حاضر که به‌زعم مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی «جوابیه » خوانده می‌شود، نه واجد تعریف تکذیب است که بر اساس آن، محتوای موردنظر با ارائه مستندات تکذیب شود و نه می‌توان آن را تصحیح نامید که بخشی از خبر را که در آن، اطلاعات نادرست ارائه ‌شده تصحیح ‌کند.
بر همین اساس معتقدیم مطلب حاضر «توضیحی» است که شاید به دلیل پیچیدگی و نبود امکان قضاوت صحیح مخاطب درباره خبر منتشر شده سعی دارد اطلاعاتی را بیش از آنچه منتشر شده به مخاطب ارائه دهد و از همین منظر تنها به استناد ماده۲۳، فصل ششم قانون مطبوعات اقدام به انتشار آن کرده‌ایم. در «توضیح» معاونت ابتدایی وزارتخانه مشخص نیست مقام مسئول تنظیم‌کننده متن، به کدام بخش از گزارش قدس ایراد گرفته و یا به آن معترض است؛ به‌ویژه آنکه خود از 160هزار و 479 بازمانده از تحصیل آن هم فقط در مقطع ابتدایی خبر می‌دهد! حال آنکه مسئولان معاونت دیگر آن وزارتخانه یعنی معاونت متوسطه که بخش قابل تأملی از آمار مورد اشاره در گزارش قدس یعنی گروه سنی 15 تا 18 سال معطوف توضیحات آن‌هاست ترجیح داده‌اند در خصوص آن سکوت کنند.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه