10 راهکار ایران برای حل بحران غزه

رئیس‌جمهور کشورمان در نشست اضطراری سازمان همکاری اسلامی ماجرای غزه را هماورد محور شرافت و شرارت دانست و گفت:  اکنون که مجامع بین‌المللی دچار بی‌خاصیتی شده‌اند، باید میدان را به‌دست بگیریم

10 راهکار ایران برای حل بحران غزه

نشست سران کشورهای عربی و اسلامی روز گذشته در ریاض در حالی شروع شد که حماس در پیامی خطاب به این سران از آن‌ها خواست تصمیمی تاریخی بگیرند.  


به نوشته خبرگزاری آناتولی، در پیام حماس آمده است: «باید کمیته‌های تخصصی در حوزه‌های پزشکی، حقوق بشری، امدادی و پارلمانی تشکیل شود و این کمیته‌ها به شکل فوری به سمت گذرگاه رفح بین مصر و غزه رهسپار شوند».
حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی در این نشست اظهار کرد:  امروز فلسطین‌ محک ‌و ملاک شرافت اسلامی و انسانی است،  امروز گرد هم‌آمده‌ایم تا تصمیمی تاریخی و سرنوشت‌ساز بگیریم .رئیس جمهور ادامه داد: بی‌تردید دولت آمریکا آمر و شریک اصلی این جنایت است و اسرائیل فرزند نامشروع آمریکاست. ادعای دفاع مشروع یکی از طنز‌های تلخ تاریخ است در حالی که همزمان ناوگان جنگی آمریکا به منطقه اعزام و آمریکا وارد جنگ به نفع اسرائیل شد. امروز پرده‌های اغوا و تزویر کنار رفته و اسرائیل در محاصره نفرت جهانی است.
وی گفت: امروز ما باید میدان را در دست بگیریم، ای کاش این نشست یک ماه پیش برگزار می‌شد، اینک که با تأخیر برگزار شده، باید تصمیم قاطع اتخاذ شود. باید همه ابزار‌ها برای توقف فوری ماشین کشتار مردم فعال شود، اگر مقاومت مردم غزه و کرانه باختری و مقاومت لبنان نبود، امروز بسیاری از کشور‌های عربی و اسلامی درگیر چنین جنگی با رژیم صهیونیستی بودند. دکتر رئیسی ،‌ تصریح کرد:‌ آمریکایی‌ها در اظهارات و پیغام‌هایشان ادعا می‌کنند به‌دنبال گسترش دامنه جنگ نیستند، در حالی که این ادعا به هیچ‌وجه با عملشان سازگاری ندارد؛ چرا که سوخت ماشین جنگی صهیونیست‌ها از سوی آمریکایی‌ها تهیه می‌شود.

پیشنهادهای ده‌گانه رئیسی
رئیسی در ادامه، پیشنهادهای ده‌گانه را برای پرداختن به مسئله فلسطین مطرح کرد. 
اولین و فوری‌ترین اقدام، توقف کشتار مردم غزه و پایان حملات کور علیه غیرنظامیان به‌ویژه حمله به بیمارستان‌ها، مدارس و اردوگاه‌ها و مراکز امدادرسانی است.
دوم؛ رفع کامل محاصره انسانی غزه و بازگشایی فوری و بدون قید و شرط گذرگاه رفح با همکاری برادران مصری برای امدادرسانی و ورود غذا و دارو به غزه. ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه باید مورد اتفاق سران محترم کشورهای اسلامی در این اجلاس قرار گیرد و برای عملیاتی کردن آن کمیته اجرایی تشکیل شود. عبور قطره چکانی کمک‌ها به هیچ وجه قابل قبول نیست.
سوم؛ خروج فوری نظامی رژیم صهیونیستی از غزه. زمین و حکومت غزه متعلق به فلسطینیان و حاکمیت منتخب مردم فلسطین بوده و هست؛ نه گمارده‌هایی که تحت اشراف آمریکا و صهیونیسم عمل کنند. در اینجا لازم می‌دانم همه کشورها از جمله کشورهای اسلامی برای بی‌توجهی به هر گونه طرح آمریکایی- صهیونیستی با عنوان مشارکت در تأمین امنیت مرزی مناطق اشغالی و فلسطینی که درنهایت کمک یا دفاع یا توجیه اشغالگری است، هوشیار باشند.
چهارم؛ قطع هرگونه ارتباط سیاسی و اقتصادی با رژیم صهیونیستی توسط کشورهای اسلامی. در این راستا، تحریم تجاری علیه رژیم صهیونیستی به‌‌خصوص در حوزه انرژی باید در اولویت قرار گیرد. همچنین از جنبش‌های مردمی در تحریم کالاهای اسرائیلی حمایت و پشتیبانی شود.
پنجم؛‌ دولت‌های اسلامی باید ارتش رژیم متجاوز و اشغالگر را به عنوان یک سازمان تروریستی شناسایی کنند.
ششم؛ تشکیل یک دادگاه بین‌المللی برای تعقیب و مجازات سران جنایتکار صهیونیست و آمریکا با اولویت مقامات دست‌اندرکار در نسل‌کشی و جنایت علیه بشریت در جنگ اخیر.
هفتم؛ تأسیس یک صندوق ویژه برای بازسازی فوری غزه با تقبل کشورهای اسلامی در این اجلاس.
هشتم؛‌ اعزام کاروان‌های حامل کمک‌های انسان‌دوستانه به مردم فلسطین از کشورهای مختلف اسلامی.
نهم؛ نام‌گذاری روز جنایت صهیونیست‌ها و بمباران بیمارستان المعمدانی به عنوان روز نسل‌کشی و جنایت علیه بشریت.
و اما دهمین اقدام،‌ در صورت تداوم جنایات جنگی رژیم صهیونیستی و تداوم مدیریت آمریکایی در این جنگ نابرابر، کشورهای اسلامی با تسلیح مردم فلسطین، آن‌ها را در مبارزه با اشغالگرِ جنگ‌افروز،‌ کمک کنند.
این‌ها همه راهکارهای فوری و کوتاه‌مدت است. اما راه حل پایدار، آنچه امام خامنه‌ای رهبر حکیم انقلاب اسلامی مطرح کردند و امروز در سازمان ملل ثبت شده است، تشکیل دولت واحد فلسطینی از بحر تا نهر بر مبنای اصل دموکراتیک «هر فلسطینی یک رأی اعم از مسلمان،‌ مسیحی و یهودی» است که جمهوری اسلامی قاطعانه از این نگاه حمایت خواهد کرد.

دیگر سران چه گفتند
همچنین محمد بن سلمان ولیعهد عربستان در آغاز این اجلاس گفت: ما جنگ علیه ملت فلسطین در غزه را محکوم می‌کنیم و تمام تلاش خود را برای حمایت از غیرنظامیان در غزه و توقف جنگ به کار بسته‌ایم. در بخش دیگری در این اجلاس عبدالله دوم شاه اردن گفت: ظلمی که بر فلسطینی‌ها روا داشته می‌شود در هفتم اکتبر شروع نشده است، بلکه هفت دهه است که بر آن‌ها ظلم می‌شود. راهکار دودولتی تنها راه پایان رنج‌های ملت فلسطین و حل دائمی است. نمی‌توان در قبال آنچه در غزه رخ می‌دهد، سکوت کرد. باید گذرگاه‌های بشردوستانه امن در غزه برقرار شود تا کمک‌ها به شکل دائمی به ساکنان غزه برسد.

بیانیه  پایانی بدون اقدام عملی
در بیانیه پایانی این نشست ضمن محکومیت‌ حمله رژیم اشغالگر علیه نوار غزه، جنایت‌های جنگی و کشتارهای شنیع انجام شده، بر ضرورت لغو محاصره اعمال شده علیه غزه و ورود فوری کاروان‌های کمک‌های بشردوستانه که شامل مواد غذایی، دارو و سوخت به غزه است، تأکید شده است.
این بیانیه اعلام می‌دارد: «از شورای امنیت می‌خواهیم تصمیمی فوری برای محکوم کردن تخریب وحشیانه بیمارستان‌ها در نوار غزه توسط اسرائیل بگیرد. ما همچنین از تمامی کشورها می‌خواهیم صادرات سلاح و مهمات به مقامات اشغالگر را متوقف کنند». 
در حاشیه این نشست حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی با امیر قطر، رئیس شورای حکومتی سودان و بن‌سلمان دیدار و گفت‌وگو کرد. دیدار مهم رئیس‌جمهور با عبدالفتاح السیسی هم اتفاق افتاد. رئیسی در این نشست تأکید کرد هیچ مانعی برای احیای روابط با کشور دوست مصر وجود ندارد.

خبرنگار: زینب اصغریان

برچسب ها :
ارسال دیدگاه