گمانه‌زنی‌ها درباره آینده جنگ غزه داغ است

گمانه‌زنی‌ها درباره آینده جنگ غزه داغ است

عقیل رحمانی، خبرنگار اعزامی قدس به جنوب لبنان


​​​​​​​از صبح روز شنبه دوباره شاهد تبادل آتش سنگین میان حزب‌الله و رژیم کودک‌کش اسرائیل در جنوب لبنان هستیم. تمرکز درگیری بر مزارع شبعا و برخی روستاهای نزدیکی شهر خیام است. بلندی‌ها گلوله باران می‌شود. می‌گویند مقاومت هم در پاسخ، دو شهرک صهیونیست‌نشین در شمال سرزمین‌های اشغالی را هدف قرار داده است. 
این اتفاقات را نمی‌توان بی‌ربط به سخنرانی اخیر سید حسن نصرالله دانست. همزمان گمانه‌زنی‌ها در مورد آینده جنگ غزه داغ است. در برخی محافل لبنانی اخباری به گوش می‌رسد مبنی بر اینکه حماس از سید حسن خواسته مستقیماً وارد جنگ با اسرائیل شود. اما در مورد تحولات میدانی هم برخی منکر پیشروی صهیونیست‌ها در جنگ زمینی هستند. 
یک روایت می‌گوید این تاکتیک حماس است. به این معنی که چون جنوب شهر غزه کشتزار و باغات و بدون دفاع است و رزمندگان نمی‌توانند آنجا مستقر شوند اجازه می‌دهند دشمن پیشروی کند. سپس آن‌ها را به داخل غزه کشانده، قیچی کرده و به آن‌ها تلفات وارد می‌کنند. برخی منتقد این رویکرد هستند. معتقدند حماس همین الان باید از پشت به اسرائیلی‌ها حمله کند و نگذارد پیشروی داشته باشند. اما به نظر، مقاومت فلسطین برای تلفات کمتر، تاکتیک نخست را انتخاب کرده، چرا که می‌داند صهیونیست‌ها در جنگ زمینی و شهری بسیار آسیب‌پذیر هستند و آنجا می‌تواند آن‌ها را زمینگیر کند.
در مورد تاکتیک بعدی حزب‌الله هم نمی‌توان اظهارنظر کرد. عده‌ای می‌گویند مقاومت باید قدرت خود را به رخ رژیم صهیونیستی بکشد.
اما آنچه پس از سخنرانی سید حسن نصرالله روشن شد اینست که وی بر صبر در جنگ و فشار به مواضع صهیونیست ها تاکید ویژه‌ای کرد.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه