جزئیات آماری از تأیید صلاحیت داوطلبان توسط هیئت‌های اجرایی

رئیس ستاد انتخابات کشور از رشد ۶۴درصدی داوطلبان انتخابات مجلس دوازدهم خبر داد

جزئیات آماری از تأیید صلاحیت داوطلبان توسط هیئت‌های اجرایی

اگرچه تعداد داوطلبان انتخابات مجلس دوازدهم بیش از 64 درصد نسبت به دوره قبل رشد داشت، اما به گفته رئیس ستاد انتخابات کشور در یک جهش قابل‌تأمل نسبت به انتخابات قبلی 28درصد از این عده توسط هیئت‌های اجرایی رد و یا عدم احراز صلاحیت شده‌اند.


28 درصد داوطلبان شرایط لازم را نداشتند
محمدتقی شاهچراغی روز گذشته در جمع خبرنگاران اعلام کرد: از مجموع ۲۴ هزار و ۹۸۲ نفری که در انتخابات مجلس شورای اسلامی اسامی آنان به هیئت‌های اجرایی داده‌شده است ۱۴ درصد عدم‌تأیید گرفته‌اند و ۱۴ درصد هم عدم احراز که ۳۰درصد از این میزان (عدم‌تأیید و عدم احراز) مدارک کافی ارائه ندادند.
بدین ترتیب حداقل صلاحیت حدود 7 هزار نفر از داوطلبانی که ثبت‌نام خود را در این دوره از انتخابات قطعی کرده بودند، توسط هیئت‌های اجرایی رد شده است.

 مهلت چهار روزه برای اعتراض
البته این عده از داوطلبان فرصت دارند به آرای هیئت‌های اجرایی اعتراض کنند. در همین راستا هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات نیز با مشخص شدن آرای هیئت‌های اجرایی در اطلاعیه‌ای خاطرنشان کرد، اشخاصی که صلاحیت آن‌ها در هیئت‌های اجرایی مراکز حوزه‌های انتخابیه، مورد تأیید قرار نگرفته و یا احراز نشده، می‌توانند به مدت چهار روز از 21 آبان‌ لغایت 24 همین ماه اعتراض خود را به‌صورت مستدل در تارنمای میز خدمت شورای نگهبان به نشانی
 https://keshvar.moi.ir ثبت کنند.
وی افزود: هیئت‌های نظارت استانی در طول 50 روز به شکایات رسیدگی می‌کنند. باردیگر اگر عدم احراز مطرح شود و کسی اعتراض داشته باشد، شورای نگهبان به آن رسیدگی می‌کند.
افزایش چشمگیر و قابل‌تأمل رد و عدم احراز صلاحیت داوطلبان در هیئت‌های اجرایی در حالی رخ‌داده که در این دوره از انتخابات برخی تغییرات در قوانین برگزاری انتخابات از جمله افزوده‌شدن مرحله پیش ثبت‌نام، حرف‌وحدیث‌ها و گمانه‌زنی‌های زیادی را در مورد تأثیر آن بر بررسی صلاحیت‌ها در فضای رسانه‌ای و محافل سیاسی به راه انداخت.
در انتخابات مجلس یازدهم ۱۶ هزار و ۳۳ نفر داوطلب نمایندگی بودند که از این تعداد ۸۴۸ نفر انصراف خود را اعلام کردند و از ۱۵هزار و ۱۸۵ نفری که با استعلام از مراجع چهارگانه صلاحیت آن‌ها بررسی شد، 2/91 درصد (معادل ۱۳ هزار و ۸۴۹ نفر) واجد صلاحیت داوطلبی در انتخابات مجلس تشخیص داده شدند. بر این اساس درمجموع ۸/۸ درصد (هزار و ۳۲۶ نفر) نیز به دلایل مختلف واجد صلاحیت تشخیص داده نشدند.

 نام‌های آشنا در میان ردصلاحیت‌شدگان
همچنین تا لحظه نگارش این گزارش بر اساس اطلاعات صفحات شخصی و برخی رسانه‌ها اسامی شماری از نمایندگان و چهره‌های شناخته‌شده مجلس یازدهم نیز در میان ردصلاحیت شدگان توسط هیئت‌های اجرایی هستند.
افرادی همچون مسعود پزشکیان نماینده مردم تبریز و نایب‌رئیس سابق مجلس،  علیرضا منادی و احمد علیرضابیگی دو نماینده همشهری او، سید ناصر موسوی لارگانی، سمیه محمودی و رحمت‌الله فیروزی سه نماینده استان اصفهان و رحیمی جهان‌آبادی عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی در این فهرست قرار دارند.
جلال محمودزاده رئیس فراکسیون اهل سنت مجلس، نوری قزلجه رئیس فراکسیون مستقلین ولایی، احمد رسولی‌نژاد، نماینده دماوند و جلیل مختار نماینده آبادان دیگر چهره‌های مجلس فعلی در این فهرست هستند.

خبرنگار: آرش خلیل‌خانه

برچسب ها :
ارسال دیدگاه