شهرسازی مشهد با فرهنگ رضوی اتصال ندارد

استاندار خراسان رضوی در شصت و نهمین نشست مجمع مشورتی رؤسای شوراهای اسلامی کلانشهرها و مراکز استان‌های کشور در مشهد:

شهرسازی مشهد با فرهنگ رضوی اتصال ندارد


استاندار خراسان رضوی در شصت و نهمین نشست مجمع مشورتی رؤسای شوراهای اسلامی کلانشهرها و مراکز استان‌های کشور در مشهد گفت: شهرسازی مشهد در گسترش سطحی و ارتفاعی و در معماری در اتصال به فرهنگ رضوی نبوده و باید این رویه اصلاح شود و گسترش سطحی مشهد مطابق با مرکزیت و نقطه کانونی بارگاه رضوی نیست.
یعقوبعلی نظری اظهار کرد: شهرسازی مشهد در گسترش سطحی و ارتفاعی و در معماری در اتصال به فرهنگ رضوی نبوده و باید این رویه اصلاح شود.
استاندار خراسان رضوی ادامه داد: توسعه مشهد به سمت شرق بوده و حاشیه شهر بیشتر به آن سمت سوق داده شده است و باید مسئولان و صاحبان طرح که اشراف دارند، به موضوعات آن رسیدگی کنند و حاشیه شهر اصلاح شود.
نظری افزود: کلانشهر زائرپذیر مشهد با مشکلاتی برای دسترسی ارزان و آسان زائران به بارگاه منور رضوی مواجه است. در زمان‌های اوج حضور زائران در حوزه اقامت با مشکل رو‌به‌رو می‌شویم و ١٣٠ هزار تخت اقامتی به هیچ عنوان کفایت نمی‌کند. امکان و ظرفیت اقامت زائران را به صورت گسترده فراهم کنیم تا تشرف به حرم مطهر رضوی در حد 15 تا 20 دقیقه زمان ببرد و حمل و نقل را سریع‌تر کنیم و این‌ها مطالبی است که با گفت‌وگوها در حال بررسی است.
وی گفت: برای حل مشکل اقامت در سطح ملی چاره‌اندیشی شود. همچنین برای سفر به مشهد باید ظرفیت حمل و نقلی ریلی جاده‌ای و هوایی افزایش یابد. اگر تأکید داریم مسئله آزادراه حرم تا حرم به سرعت حل شود برای آن است که ٨۵ درصد زائران از راه‌های زمینی استفاده می‌کنند. این مسئله به صورت مشترک در دستور کار شوراها و در سطح ملی به صورت جدی مورد نظر و توجه قرار گیرد. امروز نگاه و ایده این است و تلاش می‌کنیم زمینه تحقق آن را مهیا کنیم.
شهردار مشهد نیز گفت: نظام شورایی از دستاوردهای خون شهداست و این نظام در خدمت‌رسانی به مردم و دولت در ٢۵ سال گذشته و از زمان آغاز فعالیت بسیار کارآمد بوده است.
محمدرضا قلندر شریف افزود: مشکلاتی در مسیر نظام شورایی وجود دارد که امیدواریم با کمک دولت و مجلس رفع و مدیریت یکپارچه شهری عملیاتی شود. تاکنون در دوره‌های مختلف قانون‌گذاری، فصلی برای مدیریت شهری در قانون توسعه وجود نداشت؛ اما در برنامه هفتم توسعه، فصلی به مدیریت شهری اختصاص یافت که آن هم متأسفانه هفته گذشته حذف شد.
وی ادامه داد: از دهه ٧٠ قرار بود قانون درآمدهای پایدار شهرداری‌ها محقق شود که پس از سه دهه محقق شد؛ اما این قانون به نفع شهرداری‌ها نبود و اختیارات را کاهش داد. باید قانون مدونی برای مدیریت یکپارچه شهری با افزایش اختیارات در مسیر کسب رضایتمندی شهروندان تدوین و مصوب شود.
رئیس شورای اسلامی کلانشهر تهران نیز در این نشست گفت: شوراها به عنوان یکی از کانون‌های تصمیم‌گیری در کشور هنوز به جایگاه قانونی و واقعی خود نرسیده‌اند.
مهدی چمران افزود: روز به روز اختیارات شوراها و شهرداری‌ها کاهش می‌یابد. با اختیارات محدود نمی‌توان در مسیر توسعه شهرها اقدام کرد. از این رو تلاش می‌شود لایحه‌ای مرتبط با مدیریت یکپارچه شهری از سوی شورای عالی استان‌ها به مجلس ارائه تا مصوباتی در مسیر افزایش اختیارات شوراها محقق شود. آنچه تاکنون در مجلس و در قالب برنامه هفتم توسعه مصوب شده، گره‌ای از کار شوراها و مدیریت شهری باز نمی‌کند. 
رئیس شورای اسلامی شهر مشهد نیز در این نشست گفت: این اجلاس فرصتی برای بحث و تبادل‌نظر کارشناسی و تخصصی درباره مسائل مدیریت‌های شهری است.
حسن موحدیان افزود: همخوانی نداشتن منابع مورد نیاز شهرداری‎‌ها با هزینه‌های مدیریت شهری از دیگر معضلات است. منابع مالی محدود بوده و هزینه‌های اداره شهر هر روز در حال افزایش است.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه