ارتقای سهم اقتصاد دیجیتال در تولید ناخالص ملی

وزیر ارتباطات در سفر به مشهد بیان کرد

ارتقای سهم اقتصاد دیجیتال در تولید ناخالص ملی

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات روز گذشته در جمع خبرنگاران در حاشیه بازدید از تعدادی مجموعه پیام‌رسان در مشهد گفت: برپایه قانون برنامه هفتم توسعه سهم اقتصاد دیجیتال در تولید ناخالص ملی باید از 7/9درصد فعلی به ١۵درصد برسد.


عیسی زارع‌پور عنوان کرد: تمام ظرفیت‌های دولت برای تحقق این مهم به کار گرفته می‌شود. توجه جدی به حوزه اقتصاد دیجیتال از اولویت‌های دولت است و کارگروهی نیز در این خصوص شکل گرفته تا با سازوکارهای حمایتی موانع موجود در این حوزه را برطرف کند.
وی ادامه داد: امیدواریم با زیرساخت‌های ارتباطی این هدف محقق شود و همه دستگاه‌ها در قانون هفتم توسعه مکلف شده‌اند برنامه خود برای استفاده حداکثری از فناوری جدید ارتباطی نظیر هوش مصنوعی و اینترنت اشیا را به دولت برای تصویب ارائه دهند تا زمینه رشد و شکوفایی اقتصاد دیجیتال در کشور فراهم شود.
زارع‌پور تصریح کرد: بزرگ‌ترین طرح تاریخ ارتباطات کشور، طرح «فیبرنوری در کسب‌و‌کارها» است تا امکان بهره‌مندی اینترنت پرسرعت هزار مگابیت بر ثانیه برای همه مردم در شهرها فراهم شود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: هم اکنون ۹۳درصد روستاها در قالب طرح تحول روستایی در کشور به اینترنت پرسرعت مجهز شده‌اند.
وی اضافه کرد: این طرح در حدود ٢٠٠ شهر در حال اجراست که کار در ٩٠ شهر به پایان رسیده است و حدود 4میلیون خانوار در ٢٠ استان از این امکان بهره‌مندند و تلاش می‌شود تا پایان سال جمعیت برخوردار از این طرح به 8میلیون خانوار برسد.
وزیر ارتباطات گفت: شهرداران نیز باید برای اجرای این طرح ملی پای کار باشند تا نهضت فیبرکشی در شهرها شکل گیرد و به سرعت حفاری‌ها انجام شود.
زارع‌پور افزود: بیش از ٩٠درصد روستاهای بالای ٢٠ خانوار در خراسان رضوی به اینترنت پرسرعت مجهزند، بیش از ٢٠٠ روستا در استان طی دو سال گذشته به این شبکه متصل شدند و حدود ٣٠٠ روستای باقیمانده نیز تا پایان سال به شبکه اینترنت پرسرعت متصل می‌شوند و 175 روستای استان خراسان رضوی تحت پوشش تلفن همراه قرار گرفتند.
وی ادامه داد: تعداد زیادی از سکوهای پرمخاطب داخلی متولد شهر مشهد و خراسان رضوی است و این استان از ظرفیت خوبی در این حوزه برخوردار است.
وزیر ارتباطات گفت: شبکه‌های اجتماعی داخلی به خوبی نیاز مردم را پوشش می‌دهند، اما زیرساخت‌ها برای رشد این شرکت‌ها باید تقویت شود.
زارع‌پور در خصوص فعالیت اینترنت ماهواره‌ای در کشور اظهار کرد: اینترنت ماهواره‌ای مکلف به دریافت مجوز شده و هفته گذشته در اتحادیه بین‌المللی مخابرات مصوب شد اینترنت ماهواره‌ای «استارلینک» باید برای فعالیت در قلمرو سرزمینی جمهوری اسلامی ایران قواعد ما را بپذیرد و مجوز دریافت کند. بنابراین قواعد حاکم بر سایر اپراتورها بر اینترنت ماهواره‌ای نیز حاکم خواهد بود.
وی عنوان کرد: پیام‌رسان‌ها و سکوهای داخلی از قابلیت خوبی برخوردار هستند و دولت تمام‌قد از این ظرفیت‌ها حمایت می‌کند و این پیام‌رسان‌ها می‌تواند سکوی حل مشکلات مردم باشد. قابلیت عرضه محصولات ایرانی به کل دنیا وجود دارد و باید با خودباوری به بهترین جایگاه در این حوزه رسید. 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در سفر روز جمعه خود به مشهد از شرکت‌های «تولیدکننده نرم‌افزار باد صبا و شبکه اجتماعی ویراستی و قطب مرکز داده شهید میری» بازدید کرد و با مدیران این شرکت‌ها در خصوص مشکلات و ظرفیت‌های موجود به گفت‌وگو نشست.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه