بازدارندگی، رسالت اصلی پدافند غیرعامل

بازدارندگی، رسالت اصلی پدافند غیرعامل

مدیر بحران و پدافند غیرعامل آستان قدس رضوی گفت: حفظ و حراست از دارایی‌ها ‌از مهم‌ترین وظایف مدیریت بحران و پدافند غیرعامل است. 


به منظور گرامیداشت هفته پدافند غیرعامل نشست تخصصی «ارزیابی ریسک بلایا، مدیریت بحران و پدافند غیرعامل برای دارایی‌های آستان قدس رضوی» به همت شرکت مهندسان مشاور معماری و شهرسازی این آستان مقدس برگزار شد. 
در این نشست دکتر عباسعلی قزل سوفل، مدیرعامل شرکت مهندسان مشاور معماری و شهرسازی آستان قدس رضوی ضمن خیرمقدم به حاضران، اظهار کرد: این برنامه با هدف دانش‌افزایی برای کاهش آسیب‌های ناشی از بلایا و مقاوم‌سازی زیرساخت‌ها در برابر تهدیدهای بلایای طبیعی برنامه‌ریزی و برگزار شده است. 
وی با اشاره به اینکه ما باید در مجموعه آستان قدس رضوی با برنامه‌ریزی و ایجاد فضایی مناسب به عنوان یک نهاد ویژه و منحصر به فرد به مسئله پدافند غیرعامل توجه کنیم، گفت: تولید محتوا و ارائه آموزش‌های لازم، موضوعاتی است که در عرصه حفظ دارایی‌های این آستان مقدس باید به آن توجه کرد. 
در ادامه محمد قاسمی زهان، مدیر بحران و پدافند غیرعامل آستان قدس رضوی نیز تصریح کرد: پدافند غیرعامل متشکل از مجموعه تدابیر، فعالیت‌ها و اقدام‌های غیرمسلحانه است که سبب افزایش بازدارندگی، کاهش آسیب‌پذیری و تداوم فعالیت‌های ضروری می‌شود. 
وی با اشاره به اینکه حرم مطهر رضوی یکی از دارایی‌های مجموعه آستان قدس رضوی است، افزود: توجه به موضوع پدافند غیرعامل در زمینه‌های مختلف خدمت در حرم مطهر رضوی از جمله توسعه رواق‌ها، صحن‌ها و فضاهای زیارتی، تأمین سیستم صوتی، نور و روشنایی مناسب، تأمین خروجی‌های اضطراری، تأمین فضاهای تجمع ایمن برای زائران و... برای تسریع و تسهیل امر زیارت لازم است. 
 قاسمی زهان با بیان اینکه اقدام‌ها در حوزه پدافند غیرعامل آستان قدس رضوی بسیار ارزشمند و منشأ خیر و برکت است، گفت: زیرساخت‌ها بنیان‌های اصلی جامعه است که اگر در این زمینه کوتاهی شود پیامدهای جبران‌ناپذیری خواهد داشت بنابراین توجه به زیرساخت‌ها در حوزه‌های مختلف ضروری است. 
در این برنامه دکتر کیوان بینا به بیان موضوعات ریسک مخاطرات انسان‌ساز شامل پدافند غیرعامل، مقاوم‌سازی اجزای غیرسازه‌ای، تخلیه اضطراری، گسترش حریق و دود و... پرداخت و در ادامه دکتر عباس کنگی در مورد ریسک مخاطرات طبیعی از جمله زلزله، سیل، فرونشست، قنوات متروکه، تهیه نقشه‌های ریسک، ارزیابی و پایش مستمر ریسک‌ها با سامانه برخط مطالبی را ارائه کرد.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه