صحافی ماهانه 10هزار جلد کتاب در حرم مطهر رضوی 

صحافی ماهانه 10هزار جلد کتاب در حرم مطهر رضوی 


در میان شلوغی جمعیت زائران نشسته در ایوان طلا به سمت ضریح مطهر می‌روم. از گوشه پله سنگی، زیارت‌نامه‌ای با جلد سورمه‌ای را برمی‌دارم. پس از اتمام دعا اما می‌بینم قفسه کتاب‌ها خیلی از من دور است. به ناچار زیارت‌نامه را روی لبه سنگی ایوان طلا می‌گذارم تا لااقل زیر دست و پا نماند؛ که همه کلمات نورانی کتاب برای ما حرمت دارند. تا به حال به این فکر نکرده بودم کتاب‌ها و زیارت‌نامه‌های حرم مطهر هم حتماً داستانی دارند. خانمی از آن سوی صحن صدایم می‌زند و اشاره می‌کند زیارت‌نامه را به او بدهم. در اینجا بود که متوجه شدم عده‌ای از خدمه حضرت(ع) کتاب‌های رها شده را جمع‌آوری و در جایگاه خود مرتب می‌کنند. کمی بعد زیارت‌نامه دست به دست می‌شود و خدمه، کتاب را در قفسه مربوط می‌چیند.

خادمان کتاب‌های نورانی 
این‌ها خدمه بخش کتب انوار هستند. بخشی که در آن کارهای ریز و درشت زیادی انجام می‌شود. به عنوان مثال در تمام طول شبانه‌روز قفسه‌های مخصوص کتاب‌ها در حرم مطهر رضوی بررسی و مرتب‌سازی شده و کتاب‌های پاره و فرسوده به بخش صحافی سپرده و کمبودهای موجود گزارش می‌‌شود تا نسبت به رفع آن‌ها اقدام ‌شود. اما این همه‌ کار نیست. این بخش وظیفه دیگری هم برعهده دارد، مانند تأمین، تمیزی و تنظیم تمامی قفسه‌ها و کتاب‌ها در کل حرم مطهر، تنظیف و مرتب‌سازی تمامی صندلی‌های نماز و همراه، انجام تعمیرات مرتبط با صندلی‌های همراه با استفاده از نیروهای متخصص بخش خدمه، توزیع پلاستیک موردنیاز زائران در صحن‌های مرکزی و ورودی‌های حرم مطهر برای گذاشتن کفش‌ها و تأمین، انتقال، توزیع در صحن‌های مقدس؛ جمع‌آوری، وجین، بسته‌بندی و انتقال دوباره کتب ادعیه مناسبتی مانند لیالی قدر، عرفه و ‌ام‌داوود به انبارهای مرکزی. شاید ندانید این بخش و بخش صحافی کتاب زیرمجموعه‌ای از اداره امور کفشداران هستند. اداره‌ای که متشکل از بخش‌هایی همچون خادمان کفشدار، بخش کتب انوار، شمیم رضوان و صحافی است که بسته به نوع فعالیت، خدمات مختلفی را به زائران و مجاوران ارائه می‌دهند.جواد حلاجی استاد در گفت‌وگو با 
آستان نیوز با اشاره به فعالیت ۷هزار خادم در اداره امور کفشداران حرم مطهر رضوی اظهار کرد: اداره امور کفشداران حرم مطهر رضوی متشکل از بخش‌هایی همچون خادمان کفشدار، بخش کتب انوار، شمیم رضوان و صحافی است که بسته به نوع فعالیت، خدمات مختلفی را به زائران و مجاوران ارائه می‌دهند.
مسئول اداره امور کفشداران حرم مطهر رضوی افزود: مرتب کردن قرآن‌ها، مفاتیح، کتب ادعیه و زیارت‌نامه در قفسه‌های ثابت و سیار واقع در رواق‌ها و صحن‌ها ازجمله خدمات و وظایفی است که بر عهده انواریاران است؛ درواقع این گروه در تمام طول شبانه‌روز قفسه‌های مخصوص کتاب‌ها در حرم مطهر رضوی را بررسی کرده و علاوه ‌بر مرتب‌سازی، به رفع کمبود کتب از مخزن (اتاق انوار) و جمع‌آوری کتاب‌های پاره و فرسوده می‌پردازند. سپس روزانه ‌کتاب‌های فرسوده و یا پاره شده، توسط خادمان بخش انوار از روضه منوره رضوی، صحن‌‌ها و رواق‌های حرم مطهر رضوی جمع‌آوری و برای صحافی و بازپیرایی به محل صحافی اداره امور کفشداران حرم مطهر رضوی انتقال داده می‌شود.

کار منحصر به‌فرد در حوزه صحافی 
وی افزود: بخش صحافی اداره امور کفشداران حرم مطهر رضوی وظیفه ترمیم و جایگزینی کتاب‌های فرسوده را بر عهده دارد. این بخش از سال 1389با تعداد اندکی از صحافان کار خود را آغاز کرد، اما در حال حاضر 150نفر از بهترین صحافان با تجربه و متعهد با بهره‌گیری از دستگاه‌های نیمه صنعتی در هشت کشیک کاری در ضلع شمال شرقی صحن پیامبر اعظم(ص) خدمات ارائه می‌کنند.
مسئول اداره امور کفشداران حرم مطهر رضوی هدف از راه اندازی بخش صحافی را سرعت انجام صحافی، منتقل نشدن کتب ادعیه به بیرون از حرم مطهررضوی و یکسان‌سازی کتاب‌های ادعیه عنوان کرد و افزود: در حال حاضر مرکز صحافی کتب ادعیه و قرآن حرم مطهررضوی یکی از موفق‌ترین بخش‌های فعال آستان قدس رضوی است و صحافان فعال در این بخش از بهترین صحافان مشهد مقدس هستند که هر کدام در خارج از حرم مطهر رضوی مدیریت کارگاه‌های صحافی را برعهده دارند. 

برچسب ها :
ارسال دیدگاه