دری به خانه خورشید 

پنجره رواق حضرت معصومه(س) مرمت و بازسازی شد

دری به خانه خورشید 

پروژه مرمت و بازسازی پنجره رواق زیرسطحی حضرت معصومه(س) به همت سازمان عمران و نگهداری حرم مطهر رضوی توسط استادان حاذق و برجسته معماری اسلامی اجرا و در مدت سه هفته به پایان رسید. پنجره این رواق به دلیل مشرف بودن به قبر مطهر حضرت رضا(ع) موجب شده بسیاری از زائران تمایل داشته باشند در این مکان زیارت خود را انجام دهند.


رواق دارالحجه یکی از رواق‌های زیرسطحی حرم مطهر رضوی است که زیر صحن انقلاب قرار دارد. به سبب قرار گرفتن سرداب امام رضا(ع) در این رواق، زائران از این مکان با عناوینی همچون رواق زیرزمینی دارالحجه، قبر اصلی امام رضا(ع)، نزدیک‌ترین محل به قبر یا مرقد، زیرزمینی حرم امام رضا(ع) و زیرزمین زیارتی یاد می‌کنند. 
رواق حضرت معصومه(س) در ضلع جنوب غربی رواق دارالحجه واقع شده و از مسیرهای بست شیخ طوسی و بست شیخ حرعاملی برای ورود خواهران و برادران، رواق دارالولایه در صحن جمهوری و انقلاب ویژه خواهران و بست شیخ بهایی ویژه ورود برادران قابل دسترسی است. 

نزدیک‌ترین پنجره‌ به سرداب مطهر امام رضا(ع)
در زاویه شرقی رواق حضرت معصومه(س) یک پنجره نقره‌ای و سقفی به‌ صورت نیم‌گنبدی وجود دارد که راه ورود به سرداب مطهر امام رضا(ع) است. محدوده پنجره هشتی یا ضریح بالاسر مبارک در ضلع شرقی این رواق، پس از روضه منوره، نزدیک‌ترین مکان به مرقد شریف حضرت رضا(ع) است. پشت این پنجره دیواری که با نور سبز رنگ مشخص است نزدیک‌ترین دیوار به مرقد امام(ع) است. 
رواق حضرت معصومه(س) معمولاً مکانی برای زیارت خانم‌هاست، اما آخر وقت‌ها زائران به صورت خانوادگی در آن حضور دارند. در این رواق نیز مانند بسیاری از اماکن حرم مطهر رضوی برنامه‌های فرهنگی مانند سخنرانی‌های عقیدتی، آموزش احکام، حلقه‌های معرفت و... تشکیل می‌شود. برگزاری نماز جماعت هم پای ثابت برنامه‌های این مکان است. 

مکانی آرامش‌بخش برای مادران و فرزندان
صبح‌ها برای اقامه نماز صبح درهای ورودی این رواق به مدت نیم ساعت باز شده و دوباره بسته می‌شود اما از ساعت۸ صبح دوباره درهای آن به روی زائران باز می‌شود و تا ساعت ۱۱ شب پذیرای آن‌هاست. 
این رواق زیرسطحی به دلیل نزدیک بودن به مرقد مطهر امام رضا(ع) به مکانی خاص و آرام برای زیارت حریم ملکوتی امام رئوف(ع) تبدیل شده است. شاید همه زائران از وجود این مکان و امکان دسترسی به پنجره منتهی به سرداب حضرت اطلاعی نداشته باشند؛ چراکه با وجود این شرایط، از ازدحام جمعیت در این رواق خبری نیست. 
همچنین اینجا مکان آرامی است برای مادرانی که دوست دارند فرزندانشان هنگام زیارت در فضایی امن در کنارشان باشند.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه