افتتاح تصفیه‌خانه چرمشهر در آینده نزدیک

در بازدید نظارتی اداره کل حفاظت محیط زیست مطرح شد

افتتاح تصفیه‌خانه چرمشهر در آینده نزدیک


مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در جریان بازدید از تصفیه‌خانه چرمشهر گفت: یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی از ابتدای تأسیس مجموعه چرمشهر، حفظ سلامت مردم و نجات رودخانه حفاظت شده کشف‌رود، اجرا و تکمیل پروژه‌های تصفیه‌خانه‌های نیمه‌تمام بود که با پیگیری‌های انجام شده و اقدام‌های مؤثر بیش از 90 درصد پروژه به اتمام رسیده و در آینده نزدیک این تصفیه‌خانه به بهره‌برداری کامل خواهد رسید.
مهدی اله‌پور توضیح داد: فاز یک تصفیه‌خانه شهرک صنعتی چرمشهر با ظرفیت پذیرش هزار مترمکعب در روز، از سال 1383 به بهره‌برداری رسیده و در حال حاضر دریافت‌کننده فاضلاب در حدود 2 هزار و 500 تا 3 هزار مترمکعب در شبانه‌روز است. 
وی افزود: پس از پیگیری‌های مستمر این اداره کل و اقدام‌های مؤثر شرکت شهرک‌های صنعتی استان، فاز توسعه تصفیه‌خانه چرمشهر (تصفیه بیولوژیکی و شیمیایی) در اسفند سال 1398 در مدار قرار گرفت و برای تکمیل فاز نهایی تصفیه‌خانه و رفع مشکلات زیست‌محیطی مجموعه، مهلت‌های زیادی داده شد.
اله‌پور ضمن ابراز نگرانی در خصوص کشت محصولات کشاورزی در کنار رودخانه کشف‌رود، عنوان کرد: پیگیری‌های این اداره کل و نیز پیرو سند تحول محیط زیست که به ریاست معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی تدوین شد، اقدام‌های خوبی در این زمینه صورت گرفت. با پیگیری‌های ملی و استانی، تصفیه‌خانه مربوط به چرمشهر راه‌اندازی و از ورود فاضلاب شهرک صنعتی چرمشهر به کشف‌‌رود جلوگیری می‌شود که این مهم سبب مدیریت آب این واحدها و همچنین حذف آب آلوده از کشف‌رود خواهد شد. 
وی بیان کرد: از شهرداری مشهد انتظار می‌رود برای تکمیل هر چه سریع‌تر پروژه تصفیه‌خانه سپتاژ که قسمت قابل توجهی از معضلات و آلودگی‌های کشف‌رود را حل خواهد کرد، اقدام کند.
مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی عنوان کرد: پس از چندین سال وقفه در اجرای این پروژه، سال گذشته عملیات اجرایی آن از سر گرفته شد و با اجرایی شدن این تصفیه‌خانه، سایر مشکلات چرمشهر برطرف خواهد شد. اکنون در حال نصب ماشین‌آلات و تجهیزات وابسته و محوطه‌سازی هستیم و تست‌های اولیه بهره‌برداری در حال انجام است.
جعفر فرشچی افزود: این تصفیه‌خانه یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین پروژه‌های استان بوده که در نوع خود در حوزه اختصاصی چرمشهر با این کیفیت در سطح کشور منحصر به فرد است.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه