پیوند معنا و رنگ با حال و هوای قدیمی حرم مطهر امام رضا(ع)

نگارخانه رضوان میزبان نقاشی‌خط‌های امام رضایی شد

پیوند معنا و رنگ با حال و هوای قدیمی حرم مطهر امام رضا(ع)

نمایشگاه «پی‌رنگ پرواز» با نمایش آثار نقاشی‌خط محسن توسلی، مدرس و هنرمند برجسته مشهدی با محوریت عرض ارادت به ساحت قدسی حضرت رضا(ع) در نگارخانه رضوان مشهد گشایش یافت.


اگر یکی از علاقه‌مندان به حوزه هنر و فرهنگ باشید حتماً با هنر مدرن نقاشی‌خط آشنا هستید. هنر نوپایی که چند دهه از عمرش می‌گذرد اما این روزها طرفداران زیادی در میان هنردوستان دارد. هنری که می‌توان گفت از ترکیب خوشنویسی با نقش و نقاشی و همچنین پیوند با گرافیک شکل گرفته است. گویی با این ترکیب و تلفیق، هنرمند زبان رساتری برای بیان درونیاتش پیدا کرده است و شاید به همین خاطر باشد که هنرمندان در کنار قلمی کردن اشعار سراغ مفاهیم مذهبی نیز رفته‌اند. محسن توسلی، مدرس و هنرمند برجسته مشهدی نیز یکی از همین هنرمندان است که این روزها نمایشگاه آثارش در نگارخانه رضوان برپا شده است. 
استاد توسلی در افتتاحیه نمایشگاه پی‌رنگ پرواز که بعدازظهر شنبه ششم آبان در نگارخانه رضوان برگزار شد، بیان کرد: این نمایشگاه با حمایت مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی و با نمایش 50اثر نقاشی‌خط در ابعاد مختلف دایر شده است .وی با تأکید بر اینکه 80درصد آثار نمایشگاه در سه ماهه اخیر و به مناسبت ایام شهادت امام رضا(ع) کشیده شده است، ادامه داد: از احادیث رضوی که کلمات متن آن‌ها از نظر هنری و بصری قابلیت‌های لازم برای فضاسازی را در خلق اثر نقاشی‌خط دارد، در ترسیم بیشتر آثار نمایشگاه بهره برد‌ه‌ام. این مدرس برجسته با اشاره به اینکه تلاش کرده آثاری متفاوت با آثار نمایشگاه‌های گذشته‌اش در نمایشگاه حاضر در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گیرد، گفت: به‌طور مثال از خط محقق که ظرفیت خوبی برای هنرمندان در خلق اثر دارد، در کشیدن این آثار نقاشی‌خط استفاده کرده‌ام.

 آثاری الهام گرفته از کتیبه‌های حرم مطهر 
وی با بیان اینکه آثار نمایشگاه پی‌رنگ پرواز با انواع رنگ‌ها اعم از اکریلیک، مرکب‌های رنگی و رنگ روغن کشیده شده، افزود: همچنین تابلوها با قلم پارو که دانگ درشتی دارد و از آن در کتیبه‌نویسی استفاده می‌شود، خلق شده‌اند.
استاد توسلی با تأکید بر نقش هنرهای مختلف از جمله نقاشی‌خط و خوشنویسی در اشاعه فرهنگ رضوی و حال و هوای بارگاه حضرت رضا(ع) گفت: در خلق برخی از آثار نمایشگاه سعی کرده‌ام رنگ زمینه‌ آن‌ها مشابه اوراق قرآن نفیس بایسنقری موزه قرآن حرم مطهر با حال و هوای قدیمی باشد.
وی ضمن قدردانی از حمایت‌های مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی از هنرمندان در برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی، خاطرنشان کرد: بی‌شک این مؤسسه می‌تواند از ظرفیت هنرمندان به‌ویژه خوشنویسان در برگزاری رویدادهای هنری بیشتر استفاده کند.
شایان ذکر است، نمایشگاه آثار نقاشی‌خط استاد توسلی تا پنجشنبه 11 آبان، از ساعت 9 تا 13 و 17 تا 19 در نگارخانه رضوان واقع در مشهد، خیابان کوهسنگی ۱۷، شماره ۱۶، پذیرای اهل هنر و معرفت است.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه