نمايش آثار برتر «عکس و گرافيک» جشنواره سوم در مشهد

با هدف معرفي آثار رسانه اي برگزيده به عموم مخاطبان صورت گرفت؛

نمايش آثار برتر «عکس و گرافيک» جشنواره سوم در مشهد

نمایشگاه 30 اثر برتر و برگزیده سومین جشنواره بینالمللی رسانهای امام رضا} در بخش عکس و گرافیک با حضور معاون امور بینالملل آستان قدس رضوی و رئیس مرکز ارتباطات و رسانه آستان قدس رضوی در محل نگارخانه رضوان مشهد افتتاح شد.


​​​​​​​حجت‌الاسلام و المسلمین فقیه اسفندیاری معاون امور بین‌الملل آستان قدس رضوی در مراسم افتتاح این نمایشگاه بر ضرورت نمایش چنین آثار هنری رسانه‌ای به ویژه با محوریت حرم مطهر رضوی در خارج از کشور تأکید کرد.

وی با بیان اینکه آثار نمایشگاه در نوع خود بسیار جذاب و چشمگیر بود، ادامه داد: امیدوارم خداوند به همه ما توفیق دهد تا بتوانیم از تمامی دستاوردهای علمی و فناوری امروزی برای نشر فرهنگ پاک اهل بیت ] و معارف امام رضا} استفاده کنیم و در نهایت نیز در احیای امر اهل بیت ] موفق شویم.

اسفندیاری، هنر را ابزاری اثرگذار برای انجام این امر دانست و افزود: ما باید از تمامی حوزه‌ها و قالب‌های هنری و همچنین رسانه‌ای به ویژه قالب‌های جدید برای احیا و نشر امر اهل بیت]به ویژه امام رضا} بهره ببریم.

دستاوردهای برگزاری نمایشگاهها در خارج از کشور

معاون امور بین‌الملل آستان قدس رضوی با تأکید بر ظرفیت‌های بالای این آستان مقدس در حوزه‌های مختلف علمی، پژوهشی و هنری بیان کرد: اگرچه برگزاری نمایشگاه‌ها در مشهد، استان و کشور بسیار خوب است، اما باید این ظرفیت‌ها به جهانیان معرفی شود.

وی ادامه داد: این معاونت آمادگی آن را دارد تا با همکاری سفرای جمهوری اسلامی ایران در کشورهای مختلف و همچنین رایزن‌های خود، چنین نمایشگاه‌هایی را در ایستگاه‌های محل خدمت این افراد در خارج از ایران برپا کند. بی‌شک برپایی این نمایشگاه‌ها علاوه بر معرفی آستان قدس رضوی و ظرفیت‌های آن، دستاوردهای دیگری نیز در حوزه‌های مختلف فرهنگی، اقتصادی و... برای ما به همراه دارد.

برپایی نمایشگاه هنری؛ اقدام عملی برای نشر فرهنگ اهل بیت]

وی افزود: با برپایی چنین نمایشگاه‌های هنری و رسانه‌ای در خارج از کشور با همکاری نهادهای مربوطه، تصویرهای نفایس حرم مطهر رضوی در معرض دید مردم سایر کشورها قرار می‌گیرد و آنان را به دیدن منبع و اصل آثار در ایران، خراسان رضوی و مشهدالرضا} ترغیب می‌کند. 

معاون امور بین‌الملل آستان قدس رضوی گفت: این اقدام از یک سو در حوزه فرهنگی ما نقش‌آفرینی می‌کند و موجب نشر معارف اهل بیت ]  و
 امام رضا} می‌شود و از سویی دیگری با افزایش میزان گردشگران و زائران خارجی در حوزه اقتصادی اثرگذار خواهد بود و ارزآوری برای کشور دارد. اسفندیاری اضافه کرد: وقتی گردشگران حوزه هنر و تاریخ نیز بدانند چنین گنجینه نفیسی از اشیای تاریخی و آثار هنر و معماری در حرم مطهر رضوی وجود دارد، به ایران سفر می‌کنند. دیدن این آثار از نزدیک نیز تأثیر خاصی بر روح و روان آنان می‌گذارد.وی خاطرنشان کرد: این اقدام علاوه بر جذب گردشگران، می‌تواند زمینه‌ساز جذب دانشجویان سایر کشورها در دانشگاه‌های خراسان و آستان قدس رضوی شود که این امر نیز یک اقدام عملی برای نشر فرهنگ اهل بیت] و امام رضا} به شمار می‌آید.

رویدادهای جنبی؛ اتفاق جدید جشنواره سوم

محسن هوشمند رئیس مرکز ارتباطات‌ و رسانه آستان قدس رضوی نیز در افتتاحیه این نمایشگاه اظهار کرد: برپایی رویدادهای جنبی مختلف در قالب اکران آثار برگزیده و منتخب سومین جشنواره رسانه‌ای بین‌المللی امام رضا}، یکی از اتفاقات جدید و خوبی است که امسال در سومین دوره این جشنواره رقم خورد و به مدت سه روز تا پیش از روز اختتامیه، برگزار می شود.

وی ادامه داد: نمایشگاه شمس، یکی از این سه رویداد است که در آن 31 عکس، پوستر، طراحی حروف، نقاشی دیجیتال و اینفوگرافیک، که از بین بیش از ۸۰۰ اثر ارسالی به دبیرخانه انتخاب شده، اکران شده و در معرض دید عموم قرار گرفته است.

هوشمند به رویدادهای دیگر در حال برگزاری پیش از اختتامیه جشنواره نیز اشاره و اظهار کرد: علاوه بر برپایی نمایشگاه شمس، آثار برگزیده بخش های مستند، نماهنگ، فیلم کوتاه و پویانمایی این دوره جشنواره نیز روز چهارشنبه در دو پردیس سینمایی گلشن و پارک بازار مشهد اکران خواهد شد که عموم علاقه‌مندان می‌توانند به صورت رایگان به تماشای این آثار بنشینند.

وی افزود: همچنین برگزاری رویدادهای دیگری در قالب رونمایی از آثار جدید و کارگاه‌های آموزشی و نقد و بررسی آثار جشنواره نیز با حضور داوران و اعضای هئیت علمی جشنواره پیش‌بینی شده است.

نگارخانه رضوان واقع در مشهد مقدس، خیابان کوهسنگی ، کوهسنگی 17، شماره 16 از روز دوشنبه 24 مهر ماه 1402 تا چهارشنبه 26 مهرماه 1402 میزبان نمایشگاه آثار برتر و برگزیده سومین جشنواره بین‌المللی رسانه‌ای امام رضا} در بخش عکس و گرافیک است.

همچنین این نمایشگاه 27 مهرماه 1402 همزمان با روز اختتامیه سومین جشنواره بین‌المللی رسانه‌ای امام رضا} در مرکز نمایشگاه‌ها و همایش‌های آستان قدس رضوی در ورودی باب الجواد} حرم مطهر رضوی برپاست.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه