جشنواره رسانهاي امام رضا} به دنبال گسترش فرهنگ رضوي

دبير علمي جشنواره تاکيد کرد:

جشنواره رسانهاي امام رضا} به دنبال گسترش فرهنگ رضوي

دبیر علمی جشنواره رسانهای بینالمللی امام رضا} میگوید: بازآرایی، بازسازی و تحقق راهبردها و رسیدن به اهداف در نظر گرفته شده و حمایت از فعالان این عرصه در حقیقت نویدبخش فردای روشن رسانههای دینی به ویژه رسانههای شیعی و اخلاقی است.


​​​​​​​اکبر نصراللهی تاکید می
‌کند: با این عزم، اراده، علم و آگاهی که مجموعه داوران و مدیران آستان قدس در بٌعد رسانه‌ای پیدا کرده‌اند تحقق اهداف دست یافتنی خواهد بود و این ممکن نبود مگر با عنایت امام مهربانی‌ها. البته هرگز مقرر نبوده کار احساسی کنیم و فکر کنیم که اهداف در سه سال محقق می‌شوند؛ بلکه اهداف را درازمدت در نظر گرفته‌ایم و مسیر رسیدن به آنها دشوار و سخت است و می‌دانیم که تحقق این اهداف در شرایط حضور رسانه‌های ضددینی با سرمایه‌گذاری‌های بسیارزیاد، دشوار است.


فراتر از کانونهای جغرافیایی

وی خاطرنشان می‌کند: این امر که فعالیت‌ها در رسانه‌های دغدغه‌مند به مسائل و موارد آئینی محدود به کانون‌های خاصی مانند مشهد و قم و برخی مناطق مذهبی نباشند و دید جغرافیایی حاکم نشود از اهداف این دوره از جشنواره بود؛ درواقع، توسعه‌طلبی در این امر، پیگیری شده و امری است که با یکی دو سال جشنواره محقق نمیشود و بسیار سخت است؛ از سوی دیگر، دغدغه‎مندان همچنان به رسانه‎های قدیمی متصلند و این درحالیست که آرایش و مصرف رسانه‎ای مردم بسیار تغییر کرده و دشمن از ابزارهای مختلف استفاده می‎کند؛ پس در این شرایط حتما ارادتمندان باید به سرعت فعالیت‎های خود را در رسانه‎های نوین گسترش دهند.


سیره رضوی؛ کلکسیونی از گزارههای اخلاقی

نصراللهی می‌گوید: در سیره رضوی مجموعه و کلکسیونی از گزاره‌های اخلاقی و نجات‌بخش و سعادت‌ساز بشر امروزی را داریم که اگر به آن کلیدواژه‌ها و فرهنگ و سیره اصیل اهل بیت توجه بشود، بسیاری از مشکلات جاری قابل حل است و چون بشر همه راه‌های جدید را برای آرامش و رستگاری و موفقیت طی کرده و نتوانسته نیاز روح خود را تامین کند، اگر جشنواره بتواند با کمک خادمان رسانه‌ای در تمام دنیا و در همه ملیت‌ها، از همه بسترهای نوین رسانه‌ای، آثار خود را نشر بدهد با اقبال زیادی روبرو می شود.


مناظرات امام رضا}؛ مبنای گفتگو

وی اضافه می‌کند: یکی از مشکلات جوامع امروز نبود گفتگو، اخلاق، آداب و فرآیند و پروتکل‌های گفتگوست. تمام مشکلات امروز ناشی از این است که مذاکره با اصول اخلاقی و انصاف فاصله گرفته است، بنابراین گفتگو نیاز و کلید امروز جهان است و سیره رضوی می‌تواند مبنای گفتگوی افراد، گروه‌ها، دولت‌ها و احزاب در سطوح مختلف باشد و مناظرات و گفتگوهای علمی امام رضا} با ادیان و مذاهب می‌تواند مبنای خوبی برای گفتگو و حل تعارضات جاری باشد. آن حضرت حتی با مخالفان خود گفتگو می‌کردند که نشانگر آزادی فکر و اندیشه ایشان است و گفتگوها و مناظرات ایشان با علمای مذاهب می‌تواند الگوی خوبی برای گفتگو در عصر حاضر باشد و می‌توان اصول و آداب گفتگو و حل بحران را از این مناظرات
 استخراج کرد.

وی ادامه می‌دهد: فرهنگ رضوی فرهنگ تعقل، تفکر، اخلاق، ادب، انصاف، مدارا، آزاداندیشی، منطق، استدلال، مصلحت، مقاومت و دوراندیشی است. پس رسانه‌ها هم باید این فرهنگ را گسترش دهند؛ ولی متاسفانه می‌بینیم که به این فرهنگ غنی توجه شایسته و درخوری نمی‌شود. در واقع ما، در جشنواره به دنبال این هستیم که به مرور با علم و آگاهی، توجه رسانه‌ها را به این آموزه‌های نجات‌بخش جلب کنیم، که اگر خوب تبیین شوند حتما ملیت‌ها و احزاب مختلف به آن توجه می کنند.


تلاش برای جلب توجه رسانهها

نصراللهی یادآور می‌شود: همچنان تولیدات در حوزه های دینی و مربوط به سیره رضوی تمرکز و توجهش به سوژه‌های رسمی و مناسبتی است. حتما باید به مناسبات توجه کرد ولی وقتی افراطی شود و از عشق و ارادت مردم به امام رضا} و آموزه‎های ایشان در مناطق مختلف جهان و غفلت بشود، ضعف در روایتگری و پرداخت کلیشه‌ای و خسته‌کننده وضعیف به مسائل دینی اتفاق می‌افتد.

وی اضافه می‌کند: در عین توجه به احساسات، دلدادگی و فطرت انسانی باید تولیدات عمیق، مستدل، اقناعی منطقی تولید و عرضه شود. مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی و حوزه‌های علمی فراوانی در کشور ما و جهان اسلام فعالند، ولی چقدر این مراکز با رسانه ها در تعاملند؟ اگر جشنواره بتواند فقط همین ضعف را مرتفع کند، کار بزرگی کرده است. در واقع، هدف از بررسی آثاری از جنس رساله‌ها و پایان نامه‌ها، جذب آن‌ها و جلب توجه رسانه‌ها به این بود که اگر بخواهیم کار اقناعی و مستدل انجام دهند، حتما باید از این مراکز بهره بگیریم.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه