تشرف سالانه 5 تا 7 میلیون زائر غیرایرانی به حرم مطهر رضوی

یک مدیر آستان قدس رضوی خبر داد

تشرف سالانه 5 تا 7 میلیون زائر غیرایرانی به حرم مطهر رضوی


مدیر زائران غیرایرانی آستان قدس رضوی با بیان اینکه سالیانه بین 5 تا 7 میلیون زائر غیرایرانی به حرم مطهر رضوی مشرف می‌شوند گفت: 25 نوع خدمت متفاوت به این گروه از زائران در حرم مطهر رضوی ارائه می‌شود. 
حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمد ذوالفقاری در گفت‌وگو با خبرنگار آستان‌نیوز، به ارائه گزارشی از فعالیت‌ها، رویکرد و خدمات مدیریت زائران غیرایرانی آستان قدس رضوی پرداخت و گفت: خدمت‌رسانی به زائر در مسیر تحقق زیارت بامعرفت برای زائر امام رضا(ع) از رویکردهای این اداره است. 
به گفته وی در واقع زائران در سفر به شهر مشهد مقدس و تشرف به حرم مطهر رضوی با مسائلی مواجه می‌شوند که بخش‌های مختلفی درصدد پاسخ به نیازهای آنان هستند. بخش ‌عمده‌ای از نیازهای زائران در حوزه‌های معرفتی و مرتبط با زیارت است که مدیریت زائران غیرایرانی در کنار سایر بخش‌های حرم مطهر رضوی همچون معاونت خدمات زائران، اماکن متبرکه حرم مطهر رضوی و... تلاش می‌کند رویکرد خدمت‌رسانی برای تحقق زیارت متعالی زائران را محقق کند. 
حجت‌الاسلام والمسلمین ذوالفقاری همچنین به اهداف این مدیریت اشاره کرد و افزود: هدف ما این است زائر یک زیارت به یادماندنی، روحبخش و همراه با توشه معنوی داشته باشد. در همین راستا مأموریت ما تمشیت امور فرهنگی، تبلیغی، دانش‌افزایی، راهنمایی و نرم‌افزاری سفر زائر امام رضا(ع) در حرم مطهر رضوی است. 
وی با بیان اینکه خدماتی که به زائران ارائه می‌دهیم نزدیک به 25نوع خدمت است، گفت: این خدمات در صحن غدیر ویژه زائران غیرایرانی عرب زبان، در رواق غدیر ویژه زائران اردوزبان و در رواق دارالرحمه نیز ویژه زائران عرب زبان و آذری زبان ارائه می‌شود. 
به گفته وی تعداد 700 خدمه خواهر و برادر فرهیخته به صورت 24 ساعته مشغول به خدمت‌رسانی به این گروه از زائران هستند و ویژگی این خادمان، داشتن تحصیلات بالا و مسلط بودن به یک زبان خارجی است و اغلب از استادان دانشگاه‌ها و یا کسانی هستند که سابقه فعالیت در سفارتخانه‌ها را دارند و یا رایزن فرهنگی خانه‌های فرهنگ مراکز ایران و... هستند. 
وی با بیان اینکه ما در این مدیریت 14 زبان را پوشش می‌دهیم، گفت: سالیانه بین 5 تا 7 میلیون زائر غیرایرانی به بارگاه منور رضوی مشرف می‌شوند که از این تعداد 65 درصد از کشورهای عربی، 25 درصد از کشورهای شبه‌قاره هند و 10 درصد از کشورهای آذربایجان، ترکیه، اروپا و آمریکا هستند.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه