«وارستگان خراسانی» نخستین مبلغان معارف اهل بیت(ع) در ترکیه

مسئول هماهنگی مؤسسه کوثر ترکیه در بازدید از مؤسسه فرهنگی قدس مطرح کرد

«وارستگان خراسانی» نخستین مبلغان معارف اهل بیت(ع) در ترکیه

همزمان با هفته وحدت جمعی از مسئولان مؤسسه کوثر ترکیه از مؤسسه فرهنگی قدس بازدید کردند.


در حاشیه این دیدار، مسئول هماهنگی مؤسسه کوثر ترکیه درباره فعالیت‌های این مؤسسه گفت: کوثر یک مؤسسه علمی، فرهنگی و تبليغی است که از سال 1990 میلادی به همت جمعی از دانش‌آموختگان جامعة‌المصطفی حوزه علمیه قم که پس از بازگشت به ترکیه احساس خلأ در معرفی معارف اهل بیت(ع) و معارف اسلام ناب محمدی(ص) را داشتند، شکل گرفت.
قدیر آکاراس ادامه داد: به برکت انقلاب اسلامی توجه همه مسلمانان به اسلام و قرآن بیشتر شد و قشری از ترکیه متوجه این کمبود در کشورشان شدند و با ایجاد این مرکز تلاش کردند معارف اهل بیت(ع) را بدون در نظر گرفتن مذهب و قومیت به تمام جامعه ترکیه به خصوص جوامع علوی و اهل سنت که با هم همزیستی مسالمت‌آمیزی دارند، برسانند و در صدد این تقریب میان کشورهای اسلامی برآیند.  
وی افزود: در ابتدا این مؤسسه بیشتر جنبه‌های انتشاراتی تبلیغی و فرهنگی را برای خودش تعریف کرد که در مدت چند دهه این فعالیت‌ها در ابعاد مختلف گسترش پیدا کرده است. 
آکاراس به اولویت‌های اصلی این مؤسسه اشاره کرد و گفت: یکی از اولویت‌های ما بحث تبلیغ است که رسالت انبیای الهی هم همین بود. تنها چیزی که تفاوت پیدا کرده، ابزار تبلیغ است. بنابراین اولویت تبلیغ ما ابتدا مساجد و سپس رسانه‌هاست. یکی دیگر از اولویت‌های مؤسسه ما کمک‌رسانی و همدردی با مردم مظلوم و فریادرسی به مظلومان در حوادث است. این سه اولویت اصلی ماست که ابزاری مانند مجله، کتاب و فضای مجازی در این زمینه به ما کمک می‌کنند. 

شکل‌گیری جریان رسانه‌ای اسلام پس از انقلاب اسلامی
مسئول هماهنگی مؤسسه کوثر ترکیه با تأکید بر مقابله با رسانه‌های استکباری عنوان کرد: متأسفانه باید اعتراف کنیم بحث رسانه یک بحث غربی است؛ یعنی نخستین بار رسانه از طرف غربی‌ها توسعه یافت. بنابراین غرب و استکبار جهانی از رسانه به عنوان یک ابزار فشار برای جوامع دیگر چه مسلمان و چه غیرمسلمان که زیر یوغ استکبار نمی‌روند، به صورت اسلحه و سلاح استفاده می‌کند و همین امر سبب شده در بحث رسانه مجرب باشند و چون هیچ ضابطه و قاعده‌ای برای خودشان قائل نیستند، از هر فتنه و فسادی استفاده می‌کنند تا در جوامع دیگر به این صورت نفوذ کنند.
وی ادامه داد: هر چند جامعه اسلامی و کسانی که دغدغه اسلام و یک جامعه سالم اسلامی را دارند، دیرتر از جامعه غربی به اهمیت رسانه پی‌بردند؛ اما پس از انقلاب اسلامی ایران و به ویژه در دو دهه اخیر کشورهای اسلامی اهمیت رسانه را درک کرده‌اند و به عنوان یک ابزار تبلیغی در برابر رسانه‌های استکباری استفاده می‌کنند تا بتوانند اهداف و حقایق کشورهای خود را به جامعه جهانی ارائه بدهند.
آکاراس به اقدام‌های این مؤسسه در زمینه رسانه‌ای اشاره کرد و گفت: در ترکیه تلاش کردیم در بحث رسانه حرف داشته باشیم و به
ترک زبان‌های جهان که از آسیای میانه گرفته تا غرب اروپا حضور دارند، حقایق اسلام و مسائلی را که در منطقه به وقوع می‌پیوندد، به واقعی‌ترین شکل ممکن ارائه دهیم.
مسئول هماهنگی مؤسسه کوثر ترکیه عنوان کرد: از سال 2010 شبکه 14 به نام 14معصوم را راه‌اندازی کردیم و با بهره‌گیری از منابع اسلامی و منابع اهل بیت(ع) و انعکاس اخبار صحیح بدون استفاده از راه‌های فساد رسانه‌های غربی و با رعایت اخلاق اسلامی و تهذیب، تلاش کردیم اخبار فضای سالم رسانه‌ای را داشته باشیم. بنابراین با شبکه‌ها و رسانه‌های همسو که دغدغه اسلام و آزادی مردم جهان را دارند، همکاری داریم. از جمله کارهای ما پخش زنده از حرم مطهر امام رضا(ع) در اعیاد و مناسبت‌هاست.
وی با یادآوری تأثیر فرهنگ خراسان و مشهد در جوامع اسلامی به ویژه در ترکیه و آناتولی خاطرنشان کرد: ترکیه فعلی پیش از اینکه به دست مسلمانان بیفتد، دست رومیان بود و نخستین شخصیت‌هایی که پیش از فتح نظامی مسلمانان به ترکیه رفتند، شخصیت‌های علمی و فرهنگی ایرانی و خراسانی بودند.
آکاراس ادامه داد: در تاریخ و فرهنگ ترکیه واژه «وارستگان خراسانی» را داریم. این افراد شخصیت‌های بزرگ و علمی خراسانی بودند که به ترکیه آمدند و در آنجا مستقر شدند. نخستین آشنایی مردم ترکیه با اسلام، تشیع و معارف اهل بیت(ع) به واسطه همین شخصیت‌های خراسانی بوده که از سفره معنوی امام رضا(ع) استفاده کرده و محبت اهل بیت(ع) را به ترکیه منتقل کردند. 
وی به سخن یکی از چهره‌های مطرح ترکیه استناد کرد و گفت: پروفسور «ایلور اورتای لی» که چندین بار به ایران سفر کرده، تشبیهی دارد و می‌گوید: «ترک‌ها وقتی از آسیای میانه حرکت کردند تا به ترکیه برسند، حدود 250 سال طول کشید که دست‌کم 200 سال آن در ایران گذشته است». بنابراین عقیده و فرهنگ ما با فرهنگ ایران به ویژه خراسان عجین شده و به نوعی مسلمانان ترکیه محب اهل بیت(ع) به ویژه امام رضا (ع)هستند که می‌توان از این ظرفیت فرهنگی و همسو کردن امکاناتی که وجود دارد، به تقویت ذخایر فرهنگی دو ملت پرداخت.

خبرنگار: طاهره فجرداودلی

برچسب ها :
ارسال دیدگاه