میراث پهلوانی

بزرگداشت کلنل پسیان و شهدای امنیت و غیرت برگزار شد

میراث پهلوانی

محفل شعر غایت غیرت و بزرگداشت کلنل محمدتقی خان پسیان و شهدای امنیت و غیرت، عصر پنجشنبه ۱۳ مهر در باغ نادری برگزار شد.


شاعران بسیاری از جمله فرامرز اکبری، علی سمرقندی، سیدامین موسوی، راضیه رجایی، مسعود یوسف‌پور، هاشم رضازاده، مصطفی جلیلیان مصلحی، محمدحسین رحیمی، امیرحسین پاسبان، جواد اسلامی، عباس تافته، عاطفه جعفری، مهدی آخرتی، عاطفه سادات موسوی، ملیحه آخوندی و غلامرضا غلامپور در این محفل اشعار خود را به شهدای وطن، به خصوص شهدای غیرت و امنیت و خانواده معزز آنان تقدیم کردند.
مدیر مجموعه فرهنگی و تاریخی نادری در ابتدای این مراسم گفت: افتخار داریم در مجموعه فرهنگی و تاریخی نادرشاه افشار و کلنل پسیان، قهرمانان نامدار تاریخ، میزبان شما باشیم. امروز افتخار یافتیم به مناسبت سالروز شهادت محمدتقی خان پسیان گرد هم بیاییم. قهرمان برومند آذری، دلاورمردی که فقط ۳۰ سال زندگی و مجاهدت کرد؛ اما ۱۰۲ سال است همسایه و همشهری مشهدی‌هاست و امسال صد و دومین سالگرد شهادت اوست.
حسین ابراهیمی ادامه داد: این قهرمان دهم مهر ماه سال ۱۳۰۰ ناجوانمردانه به شهادت رسید تا امروز به من و شما یادآوری کند این پاداش وطن‌پرستی است.
وی افزود: ما اینجا نیامده‌ایم از یک نفر یاد کنیم، آمده‌ایم به خودمان یادآوری کنیم وارثان میراث گرانبهایی هستیم که سرتاسر آن پهلوانی است. امید که برای نیاکان خود میراثدار و قدردان واقعی باشیم.
فرامرز اکبری، شاعر آیینی در حاشیه این برنامه در گفت‌وگو با خبرنگار ما بیان کرد: جلسه بسیار خوب و پرباری بود. این وظیفه ماست که با هنر و اشعار خود پاسداشت خون شهدا باشیم. به خصوص جوانانی که در این دوره و روزگار در راه حق جان خود را فدا کردند. این وظیفه ماست که هنر خود را در این مسیر خرج کنیم.
وی در ادامه گفت: جایگاه شعر در بحث روشنگری و تبیین این روزها از همیشه پررنگ‌تر و مهم‌تر است. این روزها که نسل جوان کمتر سراغ خواندن کتاب‌های تاریخی می‌روند، برپایی محافلی اینچنینی و گفت‌وگو در مورد قهرمانانی همچون محمدتقی خان پسیان موجب روشنگری و آشنایی بیشتر نوجوانان و جوانان با این بزرگان است.
مدیر مجموعه فرهنگی و تاریخی نادری نیز در حاشیه این مراسم به خبرنگار ما گفت: ما قرار نیست فقط نگاه مدفن و قبر به مزار قهرمان شهیدی همچون محمدتقی خان پسیان داشته باشیم. این مکان‌ها برای ما به نوعی یادمان هستند. با برگزاری یادمان این شهدا، در واقع دو هدف را نشانه می‌گیریم؛ نخست آنکه به خودمان و همشهریان یادآوری می‌کنیم چه گنجی اینجا قرار دارد. همچنین این محافل به نوعی موجب رونق بخشیدن به این مکان شده و این شخصیت را بیشتر به مخاطب معرفی می‌کند.
حسین ابراهیمی در خصوص شناخت نداشتن نسل جدید از شخصیت‌هایی چون کلنل پسیان اظهار کرد: جا دارد در این خصوص از متولیان فرهنگی و مسئولان مربوطه گلایه کنیم. کلنل پسیان ۱۰۲سال است در این شهر آرمیده و پس از انقلاب اسلامی ارزش و مقام شهدا بر ما روشن شده است.
وی ادامه داد: تا سال گذشته که رهبر معظم انقلاب در سخنرانی ۵آذر ماه از کلنل پسیان یاد و صراحتاً اعلام کردند او به تمام معنی بسیجی است و شهید شد، ما این شهید را آن طور که شایسته است، یاد نمی‌کردیم. اگر هم مراسمی در این مجموعه برگزار می‌شد، مردمی و خودجوش بود. برای اینکه چنین قهرمان‌هایی معرفی شوند، باید تمام متولیان و کاربلدان فرهنگ جامعه پای کار بیایند تا این شخصیت‌های گرانبها به نسل جدید ما معرفی شده و غبار فراموشی از آن‌ها زدوده شود.
ابراهیمی تأکید کرد: اردوهای فرهنگی و تفریحی دانش‌آموزان یکی از بهترین فرصت‌ها برای معرفی این شخصیت‌هاست که متأسفانه کمتر اتفاق می‌افتد. تشکل‌های مردمی و فرهنگی و محافل علمی و پژوهشی ما باید برای شناخت ابعاد مختلف شخصیتی چنین قهرمانانی هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی کنند تا نسل جوان هرچه بیشتر به آن‌ها نزدیک شوند.
در پایان این مراسم از خانواده شهدای امنیت قدردانی و تجلیل به عمل آمد.

خبرنگار: محدثه مودی

برچسب ها :
ارسال دیدگاه