بازاریابی، فروش و سرمایه در گردش 

3 مشکل اصلی که در نمایشگاه توانمندی روستاییان وعشایر بخش مرکزی مشهد مطرح شد

بازاریابی، فروش و سرمایه در گردش 

نمایشگاه توانمندی روستاییان و عشایر شهرستان مشهد با حضور فرماندار و مدیران استانی و شهرستانی، پنجشنبه 13 مهر ماه در محل مدرسه ام‌هانی در روستای خواجه حسین‌آباد برگزار شد.


بخشدار بخش مرکزی مشهد در جمع خبرنگاران گفت: با توجه به اینکه 15 مهر به نام روز روستا و عشایر نام‌گذاری شده است، به همین مناسبت از دهیاران و شوراهای روستایی خواستیم ظرفیت‌های روستایی را به نمایش بگذارند. ابتدا قرار بود این نمایشگاه فقط در سطح دو دهستان تبادکان و کارده باشد؛ اما بعد تصمیم بر این شد همه دهستان‌های بخش مرکزی حضور داشته باشند.
محسن بخشی ادامه داد: تلاش فرمانداری بر این است که اگر ظرفیتی در منطقه‌ای وجود دارد، بتوانیم روزنه و راهکاری برای تولید و عرضه درست این محصولات پیدا کنیم.
وی افزود: نظر فرماندار مشهد این است که با کمک شهرداری مشهد غرفه‌هایی در مناطق پرجمعیت این شهر برای عرضه و فروش محصولات روستایی و عشایری در نظر گرفته شود تا بتوانند محصولاتشان را بدون واسطه به دست مصرف‌کننده برسانند.

ظرفیت ویژه برای اشتغال‌زایی روستاییان فعال خواهد شد
فرماندار مشهد هم در حاشیه بازدید از غرفه‌های مختلف این نمایشگاه و گفت‌وگو با روستاییان و عشایر در جمع خبرنگاران گفت: روستاییان و عشایر عزیزمان محصولات بسیار ارزشمندی دارند که می‌توانند ظرفیت مناسبی برای شهرستان مشهد فراهم کنند. چه بسا خود ما هم از این ظرفیت غفلت داشتیم.
محسن داوری افزود: اگر در حوزه وام اشتغال‌زایی بتوانیم به این افراد کمک کنیم و محلی را در مرکز شهرستان مشهد در اختیارشان قرار دهیم و همچنین در حوزه بسته‌بندی محصولات به آن‌ها آموزش‌هایی ارائه کنیم، کمک زیادی به آن‌ها خواهد شد. در نخستین فرصت در جلسه با حضور مسئولان مربوط این مشکل را برطرف خواهیم کرد تا سال آینده ظرفیت بیشتری را در این حوزه شاهد باشیم.
وی بیشترین مشکلات روستاییان و عشایر را بازاریابی، فروش محصولات و سرمایه در گردش برشمرد و اظهار امیدواری کرد با تدابیری مثل وام اشتغال‌زایی و برندسازی، این مشکلات برطرف شود.
فرماندار مشهد با اشاره به اشتغال‌زایی به عنوان یکی از موارد مورد تأکید دولت سیزدهم، اظهار کرد: بودجه خوبی هم برای این موضوع در دستور کار داریم؛ اما متأسفانه روستاها از این ظرفیت کمتر بهره برده‌اند. هفته آینده ظرفیت ویژه‌ای برای اشتغال‌زایی در روستاها ایجاد خواهیم کرد تا مشکل مالی آن‌ها برطرف شود.

هجوم بی‌رحمانه کرم خراط به باغ‌های گردوی روستای خور
در حاشیه بازدید از این نمایشگاه با رئیس شورای روستای خور گفت‌وگو کردیم.
علیرضا رهنما گفت: محصول اصلی روستای خور گردو است که متأسفانه در سال‌های اخیر با ظهور کرم خراط، ضرر زیادی به باغداران وارد شد. ما تقاضای سم‌پاشی هوایی همه باغات را داریم؛ چون درختان تنومند و دارای ارتفاع، زیاد است و ما نمی‌توانیم این کار را انجام دهیم. این موضوع را با فرماندار مشهد در بازدیدی که از غرفه ما داشت، در میان گذاشتم و قرار شد موضوع بررسی شود.

رد سیلی غول سیبری بر چهره گلخانه‌داران هنوز باقی است
غرفه روستای باغون‌آباد در این نمایشگاه مربوط به تولیدات گیاهان گلخانه‌ای بود. مرتضی افشار گلخانه‌داری است که در باغون‌آباد گلخانه دارد و انواع گیاهان فضای سبز، پارکی و همچنین نهال‌های غیرمثمر را تولید می‌کند. او در گفت‌وگو با فرماندار، مشکل نبود گاز در این روستا را مطرح کرد و از خسارت نیم میلیارد تومانی که سال گذشته غول سرمای سیبری به گلخانه‌اش وارد کرد، گفت و وعده‌هایی که هرگز به نتیجه نرسید! این گلخانه‌دار از قول مساعد فرماندار برای پرداخت تسهیلات و گازرسانی به گلخانه‌اش خبر داد.

درخواست زنان روستایی برای اینترنت و کسب و کار مجازی 
اعظم شجاع که به همراه چند زن دیگر از اهالی روستای خواجه حسین‌آباد، محصولات صنایع دستی شامل عروسک‌های بافتنی، لباس‌های قلاب‌بافی، تابلوفرش، سبدهای چوبی و چرم‌دوزی‌هایشان را برای نمایش توانمندی‌هایشان به این نمایشگاه آورده بودند، از نبود اینترنت در این روستا گلایه کرد و گفت: اگر اینترنت داشته باشیم، محصولاتمان را از طریق فضای مجازی معرفی می‌کنیم و به فروش می‌رسانیم.
او ادامه داد: ما حدود 15 نفر تولیدکننده صنایع دستی هستیم که به خاطر مسائل مالی نمی‌توانیم کارمان را توسعه دهیم و نیاز به تسهیلات کارآفرینی و اشتغال داریم.
دختران دانش‌آموز هم که در غرفه بودند، ادامه حرف را گرفتند و از نبود اینترنت و اینکه مجبورند به خاطر این مشکل برای یک صفحه تحقیق درسی به مشهد بیایند، گلایه کردند؛ آن هم در شرایطی که راضی کردن خانواده‌ها برای هر بار رفت و آمد به مشهد کار راحتی نیست.

درخواست تسهیلات برای رونق بوم‌گردی روستای مارشک
مهدی ایرجی از اعضای شورای روستای مارشک بود که در این نمایشگاه غرفه‌ای به نام بوم‌گردی و گردشگری داشت و در این خصوص به خبرنگار ما گفت: روستای مارشک یک مجموعه بوم‌گردی دارد که کافی نیست. ما می‌خواهیم در عین حال که گردشگران برای تفریح به این روستا می‌آیند و از طبیعت زیبای آن لذت می‌برند، بافت روستایی حفظ شود و خدشه‌ای نبیند. برای همین روی موضوع بوم‌گردی تأکید داریم.
او افزود: بخشی از روستای ما ثبت میراث فرهنگی شده؛ اما متأسفانه از طرف اداره میراث فرهنگی خدماتی داده نشده است. فرماندار در بازدیدی که از این غرفه داشت، به ما گفت وام برای بوم‌گردی تعلق می‌گیرد و قرار شد به ما کمک شود.

درخواست محلی برای عرضه محصولات ارگانیک
زکیه صنوبری زنی میانسال است که به نمایندگی از طرف زنان هنرمند روستای کوشک‌آباد، غرفه میوه و محصولات کشاورزی را در این نمایشگاه دایر کرده بود؛ غرفه‌ای که در آن می‌توانستیم انواع سبزی خشک، گیاهان دارویی، عرقیجات، ترشیجات، صنایع دستی، رشته آش، بلغورشیر و مواردی از این دست را پیدا کنیم.
این بانوی روستایی با تأکید بر اینکه محصولات روستایشان ارگانیک و خالص است، در گفت‌وگو با فرماندار مشهد از ضعف در فروش محصولات گفت و تقاضای اختصاص محلی برای عرضه این محصولات در مشهد را داشت.
گفت‌وگو با سایر غرفه‌داران این نمایشگاه که روستاییان و عشایر بخش مرکزی مشهد بودند، نشان داد مهم‌ترین درخواست این افراد، تسهیلات کم‌بهره کارآفرینی و اشتغال‌زایی است تا در شرایطی که خشکسالی سبب مهاجرت روستاییان و عشایر به حاشیه شهر مشهد می‌شود، در روستا بمانند و چرخ تولید را با دستان زحمتکش خود بچرخانند. این افراد برای ماندن در منطقه آبا و اجداد‌یشان انتظار زیادی ندارند؛ امکانات اولیه ارتباطی مانند اینترنت می‌خواهند و در کنارش گازی که در زمستان خانه‌هایشان را گرم کند و تسهیلاتی که بتوانند کسب و کارهای خانگی را رونق ببخشند و کارشان به حاشیه‌نشینی در شهر نرسد.

وعده فرماندار مشهد برای تأمین گاز و اینترنت در روستاهای این شهرستان 
خبرنگار قدس خراسان در حاشیه این نمایشگاه به سراغ فرماندار رفت و به موضوع نبود گاز و اینترنت در برخی مناطق روستایی دهستان کارده به عنوان دو گلایه بزرگ مردم در این مناطق اشاره کرد و پاسخ وی را جویا شد.
داوری با تأیید مشکل اینترنت در این منطقه توضیح داد: اقدام بزرگی برای رفع مشکل اینترنت انجام شده است. البته الان هم در برخی نقاط مانند روستاهای آل و سیج مشکل رفع شده و در بقیه نقاط هم تا پایان سال به نتیجه خواهد رسید.
وی در خصوص گاز نیز گفت: تا 6 ماهه نخست 1403 همه روستاهای شهرستان را گازرسانی خواهیم کرد.
اجرای موسیقی، آیین‌های محلی و پذیرایی از میهمانان با محصولات عشایری در چادر عشایر باصفای بریوانلوی کلات از دیگر بخش‌های این نمایشگاه بود؛ نمایشگاهی که انتظار می‌رود نقطه عطفی در شکوفایی اشتغال و کارآفرینی در مناطق روستایی و عشایری باشد.

خبرنگار: معصــومه مـؤمــنیان

برچسب ها :
ارسال دیدگاه