استقبال قرآنیان از برنامه‌های «دارالتفسیر علامه شیخ طبرسی» حرم مطهر رضوی

استقبال قرآنیان از برنامه‌های «دارالتفسیر علامه شیخ طبرسی» حرم مطهر رضوی

کمتر از چهار ماه از افتتاح دارالتفسیر علامه شیخ طبرسی در حرم مطهر رضوی سپری شده اما همین زمان کوتاه کافی بوده تا این دارالتفسیر به پای ثابت قرارهای اهالی قرآن تبدیل شود.


​​​​​​​به گزارش آستان‌نیوز، مقبره شیخ طبرسی که چون نگینی فیروزه‌ای در دل باغ رضوان حرم قرار گرفته است، این روزها علاوه بر آن‌هایی که به قصد خواندن نماز و ادعیه، پای در آن می‌گذارند، بیش از گذشته میزبان دوستداران و علاقه‌مندان به تفسیر قرآن شده است.

تدبر در قرآن در کنار مزار عالم مفسر قرآنی
اواسط خرداد ماه امسال بود که با حضور آیت‌الله جعفر سبحانی، مرجع عالیقدر و حجت‌الاسلام‌ والمسلمین مروی، تولیت آستان قدس رضوی و جمعی از استادان حوزه و دانشگاه، دارالتفسیر علامه شیخ طبرسی افتتاح شد. دلیل افتتاح دارالتفسیر در این مکان پرواضح بود؛ چرا که شیخ طبرسی خود از عالمان صاحب کتاب تفسیر است، پس چه بهتر که جلسات و نشست‌های تفسیر قرآن نیز در همین مکان برپا شود و علاقه‌مندان به علم تفسیر در کنار مرقد عالمی قرآنی در آیات کلام الهی تدبر کنند. مسئول دارالتفسیر در این باره می‌گوید: دارالتفسیر با هدف رشد و توسعه فعالیت‌های قرآنی آستان قدس تأسیس شده و دلیل برپایی آن در کنار مرقد شیخ طبرسی هم این است که ایشان صاحب مقام تفسیر قرآن و صاحب کتاب در این زمینه است به همین دلیل اداره قرآنی حرم مطهر، این مکان را برای فعالیت تخصصی دارالتفسیر پیشنهاد کرد و مورد موافقت قرار گرفت.

جلسات تخصصی برای گروه‌های سنی مختلف
مجید ناجی درباره برنامه‌های تخصصی این مرکز توضیح می‌دهد: در این مرکز کارگاه‌ها، جلسات و کرسی‌هایی با محوریت تفسیر قرآن و با حضور استادان برجسته برگزار می‌شود. جلساتی که به صورت مجزا برای خانم‌ها و آقایان و همچنین برای گروه‌های سنی مختلف برنامه‌ریزی شده است.

۵۰۰ مخاطب رسمی در سه ماه
بر پایه صحبت‌های ناجی، تابستان ۱۴۰۲ آغاز خوبی برای فعالیت‌های دارالتفسیر بود و استقبال خوبی از آن شد به گونه‌ای که حدود ۵۰۰ نفر به صورت رسمی در جلسات تفسیر شرکت کردند و اگر آمار زائران و مخاطبان غیررسمی را هم در نظر بگیریم، این عدد چند برابر می‌شود.

پیش‌بینی محتوا برای مخاطبان کوتاه‌مدت
به دلیل موقعیت زیارتی مکان دارالتفسیر و تردد و زیارت عموم زائران، این خدمت قرآنی مخاطبانی هم دارد که رهگذر هستند و بر حسب اتفاق، توفیق شرکت در برخی جلسات را پیدا می‌کنند. مسئولان اداره قرآنی حرم مطهر برای این دسته از مخاطبان هم برنامه‌ریزی داشته و آن‌ گونه که ناجی می‌گوید مجموعه‌ای از برنامه‌ها با محوریت تفسیر و تدبر در قرآن، نهج‌البلاغه و صحیفه سجادیه در این مرکز برای این مخاطبان برگزار می‌شود. البته این تمام ماجرا نیست و در دارالتفسیر، برگزاری مسابقه و برنامه‌های مختص کودک و نوجوان هم پیش‌بینی شده تا زمان ماندگاری این مخاطبان را بیشتر و خاطره زیارتشان را ماندگارتر کند. 

بیان مختصر و مفید معارف
از دیگر برنامه‌های مهم این مرکز، سلسله جلسات بیان کوتاه و مختصر معارف قرآنی است که در دو قالب برگزار می‌شود؛ یکی به شکل جلسات اذان‌گاهی که پیش از تلاوت قرآن و اذان در حرم و به مدت 10 دقیقه برگزار می‌شود و دیگری بیان معارف در بین نمازهای ظهر و عصر و نمازهای مغرب و عشا است که برای مختصر و مفید بودن آن، زمان 3دقیقه‌ای برایش در نظر گرفته شده است‌. 

پاسخ تخصصی برای رفع شبهه‌های قرآنی
پاسخ‌گویی به پرسش‌ها و شبهه‌های قرآنی از دیگر فعالیت‌های مهم دارالتفسیر است که با برنامه‌ریزی ویژه‌ای دنبال می‌شود. ناجی در این ‌باره توضیح می‌دهد: یک سری پرسش‌های مخاطبان جزو پرسش‌های معمول شرعی و اعتقادی نیست و در حوزه شبهه‌های قرآنی است به همین دلیل ما برای پاسخ به این پرسش‌ها در دارالتفسیر، یک گروه علمی تشکیل داده‌ایم و آیین‌نامه‌ای هم برای آن تدوین شده است و مخاطبان می‌توانند به صورت تلفنی در تماس با سامانه 32020 حرم مطهر رضوی و در گفت‌وگو با ۱۵ استاد مجرب، پاسخ پرسش‌های خود را دریافت کنند. ضمن آنکه برای بهره‌مندی بیشتر مخاطبان، پرسش‌های پرتکرار این حوزه نیز دسته‌بندی و در قالب کتابچه چاپ می‌شود تا مخاطبان، این پاسخ‌های مفید و مختصر را در دسترس داشته باشند.

خبرنگار: مریم مانا

برچسب ها :
ارسال دیدگاه