هفت شهر عشق را خواهم گشت

«ظفر آغرداغ» مسلمان شیعه‌ اهل کشور ترکیه است که نذر دارد پای پیاده به حرم همه ائمه‌اطهار(ع) برود

هفت شهر عشق را خواهم گشت


«انسان توبه‌کاری هستم و به همین سبب به حرم امام رضا(ع) دعوت شدم. خدا را شکر در زندگی‌ام عنایت حضرت شامل حال من شده است. دو سال پیش شفای بیماری‌ام را از درگاه باکرامت ایشان گرفته‌ام. سفر پیاده‌روی اربعین من هم ادای همین نذر است. برای تشرف به کربلا هم کشور ایران را انتخاب کردم. سفرم 52 روز طول کشید. از مرز بازرگان وارد ایران شدم. ماکو اولین شهر ایران بود که به آن رسیدم. از خوی، ارومیه و میاندوآب گذشتم و به سقز و بوکان رسیدم. مقصد بعدی‌ام کرمانشاه و ایلام بود و بالاخره به مرز مهران رسیدم. پس از آن یک به یک از شهرهای عراق گذشتم تا به کربلا برسم. هرچند در مسیر کمی دچار سختی شدم اما خداوند خودش کمکم می‌کرد، چون من این مسیر را با قلبم حرکت می‌کردم. من تک‌تک قدم‌های مسیر را به عشق حضرت برداشتم»؛ این‌ها گفته‌های «ظفر آغرداغ» است که حدود سه ماه پیش، دلش را زده زیر بغلش و راهی جاده دلدادگی شده است. از جایی میان سرسبزی‌های ترکیه به بیابان‌های عراق شتافته تا نذرش را ادا کند. او امسال برای عرض تشکر دوباره به پیشگاه ثامن‌الحجج(ع) هم آمده است.

همراه عاشقان حسینی
زائری که امروز با او در دفتر امور زائران غیرایرانی آشنا شده‌ام اهل کشوری همسایه در غرب ایران است. ظفر آغرداغ متولد استان شیعه‌نشین ایغدیر در ترکیه است. او امسال نذری داشته که آن را ادا کرده است. نذرش سفر با پای پیاده به عتبات عالیات و مشهد بوده است.
ظفر راننده تریلی است و طبیعتاً بارها از جاده‌های مختلف گذشته است. اما در این سفر معنوی پای پیاده به دل جاده زده است. چرایی این تصمیم را از زبان خودش می‌شنویم: «من مبتلا به سرطان کبد بودم. دوسال پیش پیاده به زیارت امام رضا(ع) مشرف شدم و نیت کردم اگر شفا یابم به عتبات، مدینه و دمشق نیز پیاده سفر کنم. بیماری‌ام با عنایت ایشان شفا یافت و حالا به عهدم وفا کردم. تمام این سفر را نه با پای پیاده که با قلبم انجام دادم».
او جولای امسال بار سفر می‌بندد و از شهر ایغدیر در استان ایغدیر ترکیه راهی ایران می‌شود تا همراه خیل عظیم دلدادگان حسینی به سوی کربلا برود. از مرز بازرگان به ایران وارد می‌شود و پس از عبور از شهرهای ماکو، خوی، سلماس، ارومیه، مهاباد، میاندوآب، بوکان، سقز، دیواندره، سنندج، کرمانشاه و ایلام بالاخره به مرز مهران می‌رسد تا به سفر اربعین مشرف شود. ۵۲ روز پیاده‌روی در سرما و گرما را به جان می‌خرد تا به نجف اشرف برسد و 6روز بعد یعنی در شصتمین روز سفرش چشمش به گنبد و گلدسته سیدالشهدا(ع) می‌افتد. او بالاخره به کربلا می‌رسد و در بین‌الحرمین عاشقانه با اباعبدالله(ع) و ابوالفضل العباس(ع) به نجوا می‌نشیند. این زائر اهل ترکیه پس از زیارت نجف و کربلا به سامرا و کاظمین هم مشرف شده و حرمین شریفین امامان شیعه را در این شهرها زیارت می‌کند.

شهر به شهر تا مشهد 
صحبتمان به ماجرای زیارت دوباره‌اش در مشهد می‌رسد. این زائر پیاده ترک‌تبار در این سفر هیچ همسفری نداشته و تمام راه را به تنهایی پیموده است. او در این مسیر فرهنگ‌های مخالف و رفتارهای مختلفی دیده، اما استقبال عراقی‌ها را بسیار دلپذیر و محترمانه می‌داند و در مورد استقبال ایرانی‌ها هم می‌گوید: «استقبال ایرانی‌ها هم بسیار گرم و صمیمانه و فرهنگ میهمان‌نوازی آن‌ها بسیار جالب توجه است، چراکه در هیچ کجای دنیا مانندش وجود ندارد».
ظفر آغرداغ متأهل و پدر چهار فرزند است. او ارتباط و تعامل با دیگر شیعیان و زائران حرم‌های ائمه(ع) را چنین توصیف می‌کند: «دیدار با سایر شیعیان در حرم‌ها بسیار لذت‌بخش است و چنان احساس نزدیکی می‌کنم که انگار خانواده خودم را می‌بینم».
ظفر در سفر طولانی‌مدت خود چشم به گنبد بارگاه بسیاری از ائمه(ع) دوخته است. هر کدام برای او حس و حالی داشته است. او درباره لحظه اولین نگاهش به گنبد طلایی حضرت رضا(ع) می‌گوید: «هنگام دیدن گنبد و گلدسته‌های حرم امام رضا(ع) قلبم به تپش افتاد و از خدا خواستم تا دیدن حرم حضرت جان داشته باشم، چراکه از شدت ذوق چنان هیجان‌زده شده بودم که اگر برایم آب نمی‌آوردند از حال می‌رفتم».

الوعده وفا
این شیعه ترک‌تبار که در ۴۴ سالگی تصمیم به پیمودن این راه گرفته، پس از زیارت عتبات عالیات در عراق راهی مشهد شده تا با امام تجدید پیمان کند. او در مسیر برای عرض ادب به قم هم رفته و حضرت معصومه(س) را هم زیارت کرده است.
ظفر تا به حال سه بار میهمان مشهدالرضا(ع) بوده است. یک بار را همان دو سال پیش پای پیاده آمده و دو بار هم سواره به زیارت مشرف شده است. او درباره نیت جدیدی که برای زیارت در دل دارد، می‌گوید: «خواسته من از امام، شفای جسمانی‌ام بود و حالا خواسته قلبی‌ام از ایشان این است لایق و قدردان محبت اهل‌بیت(ع) باشم. امسال من برای تشکر از این توفیق و شکرانه تشرف به کربلا به زیارت امام رضا(ع) آمده‌ام و تصمیم دارم اگر عمرم یاری کند، 12سفر دیگر هم به مشهد بیایم».
اما پیش از آن الوعده وفا. او می‌خواهد هفت شهر عشق را بگردد. ظفر پای قولش به امام رضا(ع) هم هست و تصمیم گرفته به همین زودی به دمشق و مدینه سفر کند. او از حالا به فکر مقدمات سفرهای بعدی‌اش افتاده و در حال برنامه‌ریزی برای آن است.

 تکریم در بارگاه امام کریم(ع)
ما در دفتر امور زائران غیرایرانی در حرم مطهر هستیم. قرار است اینجا در مراسمی از ظفر آغرداغ تکریم شود. پس از گفت‌وگویمان مراسم آغاز می‌شود. در پایان این مراسم صحبت‌های مدیر زائران غیرایرانی حرم مطهر حسن ختام برنامه است.
حجت‌الاسلام دکتر سید محمد ذوالفقاری روایتی از زمان امام باقر(ع) نقل می‌کند: شخصی از خراسان پیاده خدمت امام باقر(ع) رفت. وقتی رسید، پاهایش تاول زده بود و نمی‌توانست راحت بنشیند. به امام عرض کرد: از خراسان و از راه دور به‌خاطر زیارت و دیدن شما آمده‌ام و پاهایم زخم شده‌اند. امام فرمودند: برای چه آمدی؟ گفت: به خاطر دوستی شما. به‌خاطر اینکه شما را دوست دارم و عاشق شما هستم. امام فرمودند: «خداوند در روز قیامت تو را با ما محشور می‌کند. اگر یک سنگ، ما را دوست داشته باشد، خداوند آن سنگ را در قیامت با ما محشور می‌کند». بعد فرمودند: هل الدین الا الحب؟ و خداوند به‌خاطر این محبت، شما را با ما اهل بیت محشور کند.
ذوالفقاری صحبت‌هایش را این‌طور به پایان رساند: همچنین روایت داریم برای کسی که با پای پیاده قدم برمی‌دارد برای هر قدمش ثواب حج و عمره ثبت می‌شود. هر قدم شما تبلیغی برای معارف اهل‌بیت(ع) است و این سفر هم توفیق زیارت اهل‌بیت(ع) و هم تبلیغ زیارت ایشان است. شما با هر وسیله‌ای به‌راحتی می‌توانستید بروید، اما اگر چنین می‌کردید کراماتی که در این مسیر لمس کردید را نمی‌دیدید. امیدوارم زیارت شما همه قبول درگاه حق تعالی قرار گیرد. ان‌شاءالله هر چه زودتر زیارت مدینه هم برای شما محقق شود.

خبرنگار: زهرا زنگنه

برچسب ها :
ارسال دیدگاه