به زبان مشترک عشق و ارادت

بانوان فعال رسانه‌ای کشورهای مختلف از تجربه زیارت حرم مطهر رضوی می گویند

به زبان مشترک عشق و ارادت


ارادت به آستان این بارگاه نورانی نه امروز و دیروزی، بلکه ابدی است. ایرانی و مشهدی هم نمی‌شناسد بلکه جهانی است. این ارادت شعله‌های پرمهر و محبتی است که در دل خیلی‌ها روشن است و نسل به نسل به آیندگان منتقل می‌شود، درست همانند زنان جشنواره بین‌المللی رسانه‌ خورشید که برای حضور در بارگاه منور رضوی سر از پا نمی‌شناختند.
به نام زنان رسانه‌ای جهان معروف شده‌اند، کسانی که سیاهه بلند و بالایی از توانمندی و کار مطبوعاتی دارند، در حرفه خودشان گره‌گشایی بسیار کرده‌اند و معادلات فرهنگی و سیاسی زیادی را یا رقم و یا بر هم زده‌اند. به قول امروزی‌ها «نامبر وان» هستند. همه این‌ها را که کنار بگذاریم، رفتارشان برای زیارت حرم امام رضا(ع) کم از دخترکان کم سن و سالی ندارد که عاشق رفتن به میهمانی‌های شلوغ فامیلی هستند. پر از شوق و شور و اشتیاق‌اند. این اشتیاق آن‌قدر زیاد است که وقتی چادر می‌پوشند، وقتی حرف می‌زنند، سوار اتوبوس می‌شوند، وارد حرم می‌شوند، قدم به دنبال قدم می‌گذارند و... می‌توانی خنده و شادمانی را در چشمانشان ببینی. آن‌ها به زیارت بارگاه منور رضوی و امام مهربانی‌ها آمده‌اند. 
بانوان رسانه‌ای که از اقصی نقاط دنیا میهمانان «جشنواره بین‌المللی رسانه خورشید» شده‌اند عصر جمعه در همان ابتدای ورود، قدم به بارگاه نورانی حضرت رضا(ع) گذاشتند و زائر حریم ملکوتی رضوی شدند.
یکی از ترکیه آمده و دیگری از تانزانیا، آن دیگری مسافری از هند است و بانویی دیگر از مالزی میهمان جشنواره شده است. فرقی نمی‌کند از کدام سرزمین و از کدام دیار آمده باشند، از هرکجا آمده باشند حالا میهمان مهربان‌ترین امام هستند و گنبد طلایی در قاب چشمانشان می‌درخشد و مبهوت این همه زیبایی و شکوه این حریم کبریایی شده‌اند.این گروه از میهمانان در میان استقبال گرم و سلام و صلوات جمعی از خادمان بارگاه منور رضوی وارد این بارگاه ملکوتی شدند و پس از عرض ارادت به محضر امام مهربانی‌ها، از موزه مرکزی آستان قدس رضوی بازدید کردند و پس از آن برای بازدید از فعالیت‌ها و تجهیزات رسانه‌ای این آستان مقدس وارد استودیوی صاحب‌الزمان(عج) واقع در صحن آزادی حرم مطهر رضوی شدند.
 
حضور در حرم برای نخستین بار
«کیسالی سیمبا» خبرنگار و فعال رسانه‌ای از تانزانیا در حاشیه این تشرف گفت: نخستین بار است این مکان مقدس را می‌بینم و به خود می‌بالم که در اینجا حضور دارم، چرا که در اینجا فضاهای جدیدی را دیدم که از دیدن آن‌ها شگفت‌زده شدم.
این فعال رسانه‌ای افزود: در این مکان از فعالیت‌های رسانه‌ای یک مکان مقدس دیدن کردم؛ این فعالیت‌ها به نظر من بسیار ارزشمند و مفید است چرا که خیلی‌ها دوست دارند فضای معنوی این مکان را از طریق رسانه‌ها ببینند.
 
با هدف تبادل نظر درباره زنان
«نایانیما باسو» خبرنگار هندی نیز در حاشیه این تشرف و بازدید گفت: ما با هدف تبادل نظر درباره مشکلات زنان دور هم جمع شده‌ایم و امیدوار هستم روزی برسد که زنان در سراسر دنیا بتوانند به آزادی‌های ابتدایی ازجمله حق تحصیل دست پیدا کنند و برای ادامه تحصیل مانعی سر راه آن‌ها نباشد.
 
تجربه خوب زیارت امام رضا(ع)
«فاراوینو فاروق» فعال رسانه‌ای و خبرنگار کشور مالزی نیز که نخستین سفر خود به ایران و نخستین تشرف خود به حرم مطهر رضوی را تجربه می‌کند در حاشیه این تشرف گفت: من در خانواده‌ای مسلمان و اهل تسنن بزرگ شده‌ام و دیدن حرم امام رضا(ع) برای من تجربه بسیار خوب و متفاوتی بود.
این بانوی رسانه‌ای افزود: به نظر من موزه آستان قدس رضوی یکی از بهترین موزه‌های دنیاست و اشیای ارزشمند و بسیار زیبایی در آن وجود دارد که از هر کدام از آن‌ها به‌خوبی و با دقت در این مکان نگهداری می‌شود.
 اولین تشرفم بود، خیلی متفاوت بود؛ ما سنی هستیم، خیلی حس متفاوتی داشتم. 
گفتنی است؛ نخستین جشنواره بین‌المللی رسانه‌ای‌ خورشید با شعار «زنان روشنگری می‌کنند» به یاد شهیده راه روشنگری «شیرین ابوعاقله» که به دست رژیم اشغالگر قدس به شهادت رسید، برگزار می‌شود.
شیرین ابوعاقله خبرنگار فلسطینی بود که به مدت ۲۵سال در شبکه عربی‌زبان الجزیره فعالیت می‌کرد. او یکی از خبرنگاران فعال در خاورمیانه بود که اخبار مرتبط با فلسطین را پوشش می‌داد. او ۱۱ می۲۰۲۲ درحالی که مشغول پوشش اخبار حمله نیروهای ارتش رژیم اسرائیل به شهر جنین در کرانه باختری بود مورد هدف نیروهای صهیونیست قرار گرفت و به دلیل اصابت گلوله به سر جان باخت.

خبرنگار: بتول پرهیزکار

برچسب ها :
ارسال دیدگاه