دخترانِ جریان‌ساز

ساعتی در جمع دانش‌آموزان دبیرستان دخترانه دوره اول مدارس امام رضا(ع) در منطقه خواجه‌ربیع مشهد به مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید

دخترانِ جریان‌ساز


بوی ماه مهر در شهرها و کوچه‌های کشورمان پیچیده؛ آغاز سال تحصیلی جدید برای دانش‌آموزان همواره با شور و نشاط خاصی همراه است، دانش‌آموزان مدارس امام رضا(ع) وابسته به بنیاد فرهنگی رضوی هم با شور و حال خاص خود، سال تحصیلی جدید را آغاز کرده‌اند. به همین مناسبت به جمع برخی از دانش‌آموزان دبیرستان دخترانه دوره اول مدارس امام رضا(ع)، واحد شماره 12، موقوفه مرحومه بانو واعظ طبسی(ره) در منطقه خواجه ربیع مشهد رفتیم و پای صحبت‌هایشان نشستیم.

هم مدرسه و هم معارف امام رضا(ع) 
«فاطمه ناصریان» 12ساله، دانش‌آموز کلاس هفتم این مدرسه، به خبرنگار قدس می‌گوید: 
من یک نوجوان دهه هشتادی هستم، با عشق و علاقه مدارس امام رضا(ع) را برای تحصیل انتخاب کردم. این مدارس هم به درس دادن معمولی مانند سایر مدارس می‌پردازند و هم ما را با سخنان و خواسته‌های امام هشتم(ع) آشنا می‌کنند. البته که تنها نباید به آنچه در مدارس می‌آموزیم اکتفا کنیم، اما ما در جایی درس می‌خوانیم که به اسم امام رضا(ع) است. این مدرسه را یک بانوی مؤمن برای تحصیل دانش‌آموزان وقف کردند، ما با خوب درس خواندنمان باید قدر زحمات و خدمات ایشان را بدانیم. من دوست دارم هم خوب درس بخوانم و هم بهتر و بیشتر با معارف امام رضا(ع) آشنا شوم.
«زینب دهقان پور» یکی دیگر از دختران دهه هشتادی این مدرسه است. او 12ساله بوده و در کلاس هفتم تحصیل می‌کند. وی به خبرنگار ما می‌گوید: هرچند امام رضا(ع) همه جا هستند و حضور دارند، اما به نظر من، اینکه ما در مدارس امام رضا(ع) درس می‌خوانیم از الطاف خداوند است. من خیلی تلاش کردم به مدارس امام رضا(ع) وارد شوم، چون شرایط تحصیل در این مدارس با اعتقادات من و خانواده‌ام بسیار هماهنگ است. یک دانش‌آموز باید خوب درس بخواند و به نظر من امروز خوب درس خواندن جهاد علمی برای من و دانش‌آموزان همسن و سال من به حساب می‌آید. ما در مدارس امام رضا(ع) نباید تنها به اسم این مدارس دلمان را خوش کنیم بلکه باید ببینیم امام رضا(ع) از پیروان خود چه چیزی را درخواست کرده‌اند. به نظر من اینجا دو وظیفه داریم؛ یکی خوب درس خواندن و دیگری اطاعت از دستورات امام رضا(ع) و هرچند سن و سال ما کم است اما به نوبه خود باید زمینه‌ساز ظهور فرزند امام رضا(ع)، یعنی حضرت امام زمان(عج) باشیم. از همین سن و سال نوجوانی اگر بتوانیم به دوستانمان در خوب درس خواندن کمک کنیم، ما هم در این مدارس خادم امام رضا(ع) می‌شویم. خادمی امام رضا(ع) به سن و سال و عنوان و سمت نیست؛ هدف مهم است.

نسل دختران «جریان‌ساز»
«شکیبا سعادتمند» 15 ساله، دانش‌آموز کلاس نهم این مدرسه است. او می‌گوید: من امسال، سال آخری است که در این مدرسه موقوفه‌ای هستم و امید دارم برای ادامه تحصیل، باز هم در مقطع دوم متوسطه در مدارس امام رضا(ع) قبول شوم. این مدرسه برای نشر معارف امام رضا(ع) توسط یک بانوی مؤمن و پرهیزکار وقف شده است. ما باید حافظ اهداف این موقوفه هم باشیم. پس از خانه و خانواده، محیط مدرسه و محل تحصیل هم برای رشد فکری و اعتقادی دانش‌آموزان بسیار مهم است. من در مدارس امام رضا(ع) یاد گرفتم تنها درس خواندن هدف نیست، هرچند همه دانش‌آموزان باید خوب درس بخوانند و وظیفه مهم آنان همین است اما درس خواندن وسیله‌ای است برای اهداف والاتر و مهم‌تر.
وی ادامه می‌دهد: معارف و دستورات امام رضا(ع) برای همه انسان‌ها و مسلمانان دارای اهمیت است، اما برای من و امثال من که در مدارس منسوب به آن امام عزیز درس می‌خوانیم این موضوع اهمیت بیشتری دارد. ما با راهنمایی مدیران، معلمان و اولیای این مدرسه یک شعار محوری را دنبال می‌کنیم و آن «دختران جریان‌ساز» است. باید در زمینه یک هدف مهم یعنی ظهور حضرت مهدی صاحب‌الزمان(عج) و به عنوان نسل دهه هشتادی‌ها، جریان‌ساز آماده‌سازی زمینه ظهور آن حضرت باشیم. با خوب درس خواندن و کسب مدارج علمی و یادگیری معارف امامان معصوم(ع) باید جریان‌ساز تحول در جامعه دینی و آماده‌سازی ظهور منجی عالم بشریت شویم. به گفته رهبر معظم انقلاب، ما نسلی هستیم که آینده کشور و امت اسلامی را می‌توانیم رقم بزنیم.
«محدثه آزارش» یکی دیگر از دهه هشتادی‌های این مدرسه و دانش‌آموز کلاس نهم است. او می‌گوید: من 15 سال سن دارم و از هم اکنون خودم را دربرابر مسائل جامعه اسلامی مسئول می‌دانم. حضور در مدارس امام رضا(ع) هم یک توفیق است و هم مسئولیت‌آور. اینجا به نام امام هشتم(ع) است. خیلی‌ها دوست دارند از نظر تقویت بنیه درسی، علمی و اعتقادی، به این مدارس بیایند و من و امثال من باید از این فرصت استفاده کنیم. ما در این مدرسه و مطابق شعار محوری که تعیین شده تلاش می‌کنیم با خوب درس خواندن و توجه به حقایق کشور و جامعه اسلامی، نسل بی‌تفاوت نباشیم. ما باید جریان‌سازشویم، یعنی «گامی برای تحقق تمدن نوین اسلامی و جهشی برای ظهور ولایت امام زمان(عج)». ما باید پای دین و اعتقادمان بایستیم. دانش‌آموز مدارس امام رضا(ع) باید بیش از دیگران به معارف رضوی پایبند و عامل به آن باشد. خوب درس خواندن، تازه آغاز این راه و هدف مهم است.

خبرنگار: محمدحسین مروج کاشانی

برچسب ها :
ارسال دیدگاه