ساماندهی 5 هزار و 600 مشاور املاک در مشهد

وضعیت مسکن در ششمین جلسه شورای اداری شهرستان بررسی شد

ساماندهی 5 هزار و 600 مشاور املاک در مشهد

ششمین جلسه شورای اداری شهرستان مشهد مقدس با حضور فرماندار مشهد و همچنین رؤسای ادارات این شهرستان در محل فرمانداری این شهر برگزار شد. در این جلسه که مدیر کل مسکن و شهرسازی استان به عنوان میهمان در آن حضور داشت، به موضوع طرح مسکن ملی و طرح تنظیم بازار اجاره‌بهای املاک و مستغلات در استان و مشهد پرداخته شد.


گزارشی از وضعیت مسکن
مدیر کل مسکن و شهرسازی خراسان رضوی در این جلسه با اشاره به اینکه موضوع مسکن به عنوان یکی از موضوعات مهم از ابتدا در دستور کار دولت سیزدهم قرار گرفته بود، گفت: در این حوزه سه بخش مورد توجه است؛ نخست ساخت مسکن که ما در استان تعهد ساخت 390 هزار واحد مسکن در طرح نهضت ملی مسکن را داریم که در مشهد سایت مهرگان یکی از مهم‌ترین مراکز ساخت این نوع مسکن به شمارمی‌رود. ضمن اینکه در مجاورت مشهد موضوع واگذاری زمین به 5 هزار متقاضی در شهر گلبهار در شرف انجام است.
وحید داعی ادامه داد: مبحث بعدی، بازار اجاره مسکن و ساماندهی آن است که در حال حاضر کارگروه ما ذیل بخشی که در وزارتخانه وجود دارد، فعال است و مشهد به عنوان نخستین شهر در کشور به این مبحث ورود پیدا کرده که تاکنون از 15هزار مشاور املاکی که فعال هستند، 5 هزار و 600 دفتر مورد بازرسی و بازدید قرار گرفته و ساماندهی شده‌اند. 
در همین راستا و برای ساماندهی قیمت اجاره املاک، نرم‌افزاری طراحی شده که بر مبنای مشخصات و اطلاعاتی که از یک ملک در سامانه ثبت می‌شود، میزان اجاره و شرایط واگذاری را ارائه می‌کند. این کار در حال حاضر در مشهد به صورت آفلاین انجام می‌شود که در تلاش هستیم با تحت شبکه بردن آن همه چیز را به صورت برخط برای تمامی مراکز مشاور املاک و همچنین مردم برخط کنیم.
وی همچنین به موضوع ساماندهی خانه‌های خالی پرداخت و اظهار کرد: مدیریت خانه‌های خالی با توجه به میزان بالای آماری که از این خانه‌ها وجود دارد، می‌تواند تأثیر مثبتی در مدیریت بازار مسکن داشته باشد که در مشهد با توجه به اینکه بیشترین آمار خانه‌های خالی در استان را دارد، بی‌شک اثرات خوبی به جا خواهد گذاشت.

افتتاح و کلنگ‌زنی 25 یادمان شهدای گمنام
 در ادامه جلسه، معاون اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان رضوی در گزارشی به برنامه‌ها و اقدام‌هایی که در هفته دفاع مقدس در استان و مشهد پرداخته خواهد شد، اشاره کرد.
جواد شایان گفت: امروز همزمان با مراسمی که با حضور رهبر معظم انقلاب و جمعی از رزمندگان و پیشکسوتان عرصه دفاع مقدس در تهران برگزار شد، در مشهد در حرم مطهر رضوی 750 نفر از پیشکسوتان و جوانان فعال در این عرصه به صورت ویدئوکنفرانس از بیانات رهبری بهره بردند.
وی به افتتاح و کلنگ‌زنی 25 یادمان شهدای گمنام در استان در هفته دفاع مقدس اشاره کرد و افزود: رژه روز 31 شهریور با محوریت سپاه در مشهد انجام خواهد شد که در این رژه یگان‌های ویژه‌ای از ارتش از شهرهایی همچون مشهد، تربت‌حیدریه، تربت‌جام و قوچان حضور خواهند داشت. ضمن اینکه مراسم غبارروبی مزار شهدا در دو مرحله امسال در هفته دفاع مقدس در سراسر استان برگزار می‌شود.
فرماندار مشهد نیز در این جلسه با اشاره به میزبانی خوب و شایسته مردم و مسئولان از زائران دهه آخر صفر در مشهد گفت: همه دیدید حجم حضور زائران در پایان ماه صفر به مشهد چه اندازه زیاد بود و افزایشی 27 درصدی داشت ضمن اینکه اقبال زائران خارجی نیز نسبت به سال‌های گذشته بیشتر شده بود؛ اما تلاش سازنده مردم و دستگاه‌های اجرایی، میزبانی از این زائران را به بهترین شکل به سرانجام رساند.
محسن داوری افزود: بهترین شرایط را مردم با برپایی موکب‌ها، پذیرایی و همچنین استقبال از زائران ایجاد کردند که این موضوع در مسیر زائران پیاده و همچنین خیابان‌های منتهی به حرم مطهر نمود بیشتر و بهتری داشت.
معاون استاندار خراسان رضوی همچنین از تلاش دستگاه‌های مختلف در دهه پایانی صفر برای خدمت‌رسانی به زائران قدردانی و بیان کرد: آستان قدس رضوی در این میان با تمام وجود پای کار آمد تا زائران از فرصت به وجود آمده برای پابوسی و زیارت در روزهای پایانی ماه صفر به بهترین شکل ممکن استفاده کنند.
وی همچنین در مورد ساماندهی بازار مسکن و طرح‌های مرتبط با آن اظهار کرد: نهضت ملی مسکن حرکتی نو است که همه باید کمک کنیم این حرکت بزرگ جای خودش را پیدا کند و به ثمر برسد؛ چه در طرح مسکن ملی، چه در طرح جوانی جمعیت و چه برای ساماندهی اجاره خانه‌ها چنانچه می‌خواهیم به خانواده‌محور و جوان شدن جمعیت دست یابیم، باید موضوع مسکن را به صورت جدی دنبال کنیم.

همه پای کار انتخابات باشند
داوری در ادامه به برگزاری انتخابات مجلس در روزهای پایانی سال اشاره و بیان کرد: انتظار ما از مسئولان اداره‌ها این است که تمام ظرفیت‌ها را به میدان بیاورند تا در موضوع اجرایی انتخابات، بهترین اتفاق ممکن رقم بخورد و تلاش شود در حوزه مشارکت در انتخابات به مردم نزدیک شویم. بهترین راه هم این است که در امر خدمت‌رسانی به آن‌ها تلاش ویژه‌ای داشته باشیم.    

خبرنگار: هاشم رسائی‌فر

برچسب ها :
ارسال دیدگاه