دست مهربان مشهدی‌ها روی شانه‌ زندانیان

22هزار نفر در پویش آزادسازی زندانیان شرکت داشتند

دست مهربان مشهدی‌ها روی شانه‌ زندانیان

نشست اختتاميه پويش مشهد مهربان و آزادسازی زندانيان غيرعمد و كمک به كودكان بازمانده از تحصيل صبح روز چهارشنبه 29شهریور ماه در سالن شهدای شهرداری مشهد برگزار شد.


در ابتدای نشست معاون اجتماعی و مشارکت‌های سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد بیان کرد: از سال گذشته در شوراهای اجتماعی محلات بر دو پویش مردمی متمرکز شدیم؛ یکی آزادسازی زندانیان جرایم غیرعمد که از ماه رمضان آغاز شد و دیگری پویش حمایت از کودکان بازمانده از تحصیل است که در ادامه آغاز می‌شود.

همدلی و همبستگی اجتماعی هدف اصلی پویش است
مهدی ابراهیمی عنوان کرد: تعداد آزادسازی زندانیان هدف اصلی پویش نیست، آنچه ما دنبال می‌کنیم همدلی و همبستگی اجتماعی در برابر کاهش مشارکت اجتماعی در زندگی شهری است. در پویش‌‌های مردمی تعداد شرکت‌کنندگان و البته پیوست اجتماعی فعالیت‌های سازمان فرهنگی اهمیت دارد. 
وی با اشاره به اینکه پیوست اجتماعی در حاشیه جشن‌ها و مراسم‌ ماه رمضان اتفاق افتاد گفت: اعضای شورای اجتماعی محلات برای افزایش مشارکت مردمی ابتکاراتی را اجرا کردند. فهرستی از زندانیان را تقدیم شورای اجتماعی محلات کردیم تا هر کس در محله خود بتواند در این راستا قدمی بردارد. حدود 22هزار نفر به صورت مستقیم در این پویش شرکت کردند و از تعداد زیادی هم وجه نقد دریافت شده که آمار دقیق آن مشخص نیست.

جمع‌آوری 700 میلیون تومان توسط شورای اجتماعی محلات
پس از آن رئیس ستاد دیه استان خراسان رضوی با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته سالانه یک گلریزان در استان داشتیم ادامه داد: به لطف خدا و به برکت همدلی مردم، سال گذشته تعداد گلریزان‌ها افزایش یافت و امسال به 27 گلریزان رسید که 13 مورد آن را شورای اجتماعی محلات برعهده داشتند. امسال حدود 22هزار نفر مشارکت داشتند در حالی که سال گذشته 10هزار نفر و سال پیش از آن 4هزار نفر مشارکت داشتند. این افزایش تعداد مشارکت‌ها بسیار ارزشمند است و نشان می‌دهد مسئولیت اجتماعی در بدنه جامعه ترویج شده است. 
جواد طوسی بیان کرد: در 13 همایش شورای اجتماعی محلات بیش از 800 میلیون تومان جمع‌آوری شده است. مجموع کمک‌های جمع‌آوری شده در کارتخوان‌های مناطق سیزده‌گانه، نزدیک به 700 میلیون تومان و بخش زیادی نیز به صورت نقدی و حضوری جمع‌آوری شده است.
وی از آزادسازی 23 زندانی طی امروز و فردا خبر داد و گفت: نزدیک به 13 میلیارد تومان جمع بدهکاری این افراد بوده که نزدیک به 2‌میلیارد تومان آن بخشیده شده و 8 میلیارد نیز قسط‌بندی شده است. علاوه بر مبلغ ناچیزی که توسط مددجو ارائه شده است، یک میلیارد و 730 میلیون تومان با مشارکت‌های مردمی پرداخت شده تا این افراد نیز به زودی آزاد شوند. امیدواریم این روند تا پایان سال ادامه داشته باشد و مقدمات گلریزان بهتری را در سال آینده شاهد باشیم.

حرکت به سمت توسعه مشارکت اجتماعی و فرهنگ‌سازی 
رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری در ادامه این نشست مطرح کرد: آنچه برای ما اهمیت دارد زمینه‌سازی برای توسعه مشارکت اجتماعی با هدف انسجام اجتماعی است. این پویش یک نمونه خوب و بارز در حوزه توسعه مشارکت اجتماعی است. حرکتی که در سال سوم از 4هزار نفر به 22هزار نفر می‌رسد، نشان‌دهنده تحقق فرهنگ‌سازی و مشارکت اجتماعی است. 
حسین باغگلی تولی‌گری سازمان‌های اجتماعی و برنامه‌ریزی اقتصادی برای حل مسائل جامعه را آسیب دنیای مدرن خواند و گفت: راه حل جایگزین برای افزایش مشارکت اجتماعی حرکت به سمت خیرهای بزرگ و کلان بود که در رویکرد اسلامی و فرهنگ‌سازی گزینه مطلوبی نیست. تمام فعالیت‌ها باید زمینه‌ساز رشد اجتماعی باشد. امروز در مشهد فعالیت اصلی خود را روی فرهنگ‌سازی موضوعاتی که مشارکت اجتماعی را بالا ببرد گذاشتیم. بحث میزبانی از زائران در دهه آخر صفر نیز برای ادامه این فرهنگ‌سازی بسیار مؤثر بود. اطلاع‌رسانی مناسب از این موضوعات نیز می‌تواند برای پیشبرد هدف تسهیل‌کننده باشد. مرحله دوم این پویش نیز که در حوزه کودکان بازمانده از تحصیل انجام می‌شود اتفاق مطلوبی است و می‌تواند انسجام اجتماعی ما را افزایش دهد. 

زمانی زندانی با بدهی زیر 100 میلیون نداشتیم
هادی اسماعیل‌زادگان، رئیس زندان مرکزی مشهد با اشاره به اینکه در مقطعی زندانی با بدهی زیر 100 میلیون تومان نداشتیم ادامه داد: خانواده کسی که وارد زندان می‌شود، بیشتر تحت فشار است و آسیب‌های اجتماعی بیشتری به آن وارد می‌شود. توفیق شده هر هفته به خانواده زندانیان مراجعه می‌کنیم. بعضی از آن‌ها وضعیت اسفناکی دارند و الحمدلله شاهد همکاری و همراهی نهاد‌ها در این ارتباط هستیم.

حال شهر امام رضا(ع) به دست مردم خوب می‌شود
رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر مشهد با بیان اینکه شهرداری یک ابرسازمان اجتماعی است مطرح کرد: شهرداری‌ها پیش از هر چیز برای پیشبرد اهداف اجتماعی تشکیل شده‌اند. مشهد از لحاظ ظاهری وضعیت خوبی دارد، اما حال زیر پوست شهر خوب نیست و از لحاظ هنجارهای اجتماعی وضعیت مناسبی نداریم. 
حجت‌الاسلام حسن منصوریان ادامه داد: ما شهر خشنی هستیم. از نزاع‌های خیابانی و دسته جمعی گرفته که گاهی اوقات تا سالی 700 معلول و کشته به جا می‌گذارد تا 18 هزار کودک بازمانده از تحصیل در استان و موارد طلاق موجب شده تا نتوانیم خودمان را در امور اجتماعی شهری مهربان بدانیم. 
وی با اشاره به اینکه مشهد در برخی آسیب‌های اجتماعی در کشور سرآمد است گفت: برخی اتفاق‌های اجتماعی با فلسفه وجودی این شهر مغایرت دارد. صفات امام(ع) در شهر تجلی پیدا نکرده و شهر ما هنوز حرم‌شهر نشده است. تلاش کردیم فعالیت‌های اجتماعی را پررنگ‌تر از فعالیت‌های عمرانی و فرهنگی پیش ببریم و اتفاق‌های اجتماعی زیر پوست شهر را به شاخصه‌های حرم‌شهری برسانیم. در این راستا قرارگاه اجتماعی و باشگاه‌هایی تأسیس کردیم مثل باشگاه «با هم» که برای کاهش نرخ طلاق و آموزش مهارت‌های زندگی به زوجین جوان فعالیت می‌کند و امسال 10هزار زوج به آن دعوت شدند. 
منصوریان با بیان اینکه رفع معضلات اجتماعی مثل امر میزبانی از زائران فقط توسط مردم امکان‌پذیر است گفت: باید حال شهر امام رضا(ع) به دست مردم خوب بشود. ما در مشهد بیش از 2هزار خیریه داریم و حدود هزار و 500 گرسنه، چرا هر کدام یک نفر را زیر پوشش قرار نمی‌دهند؟ چون مسئله‌محور فعالیت نمی‌کنند. باید مسئله و برای مثال روی خانواده پایدار تمرکز کنیم. امروز میانگین طول زندگی متأهلی در مشهد هشت سال است و شهر ما دچار ناپایداری خانواده شده است. اگر خانواده را درست نکنیم باید میلیاردها تومان برای درمان ضررهای آن هزینه کنیم. باید همه شاخصه‌ها را به فعلیت برسانیم تا حال شهر را خوب کنیم.

ساختار فعالیت‌های مردمی باید در شهرداری برنامه‌ریزی و حمایت شود 
در ادامه شهردار مشهد مقدس نیز بیان کرد: محور اصلی کارهای جمهوری اسلامی ایران، مردم هستند. اگر تاریخ را مرور کنیم در تمامی برهه‌ها خواهیم دید آنچه سبب شده جمهوری اسلامی توانمندتر و پرقدرت‌تر شود حضور فعال مردم است. هر جایی که مردم پای کار آمدند بهترین نتیجه را گرفتند. عاشورا و تاسوعا نیز به خاطر مردمی بودن مراسمات است که هر ساله پررنگ‌تر از سال گذشته برگزار می‌شود.
محمدرضا قلندر شریف به راه‌اندازی پویش مردمی «مشهد مهربان» اشاره کرد و گفت: در چنین پویش‌هایی کمیت مهم نیست، ولی کیفیت کار که حضور مردم است اهمیت دارد. زمینه و ساختار فعالیت‌های مردمی باید در شهرداری برنامه‌ریزی شود و به خوبی حمایت شود تا پویش‌ها به بهترین شکل صورت بگیرد و فرهنگ‌سازی در زمینه مشارکت‌های مردمی انجام شود. مبلغ کمک‌های مردمی مهم نیست، بلکه فرهنگ‌سازی این روحیه دارای اهمیت بیشتری است. 
وی بیان کرد: این کمک‌های حتی کم از طرف مردم، عایدی برای کل جامعه دارد و یک خانواده را نجات می‌دهد. پویش حمایت از کودکان بازمانده از تحصیل نیز بسیار مهم است. آینده کشورمان این کودکان هستند و اگر کودکی مجبور شود کار ک��د یا درگیر آسیب‌های اجتماعی شود و نتواند به راحتی تحصیل کند، آینده آن‌ها به خطر می‌افتد. این پویش‌ها می‌تواند از آسیب‌های اجتماعی که به سراغ این افراد می‌آید تا حد زیادی جلوگیری کند.
در پایان این مراسم از فعالان پویش مشهد مهربان در حوزه آزادی زندانیان جرایم غیرعمد قدردانی به عمل آمد.

خبرنگار: محدثه مودی

برچسب ها :
ارسال دیدگاه