سیاست‌های دوگانه آمریکا درباره زنان

رئیس‌جمهور در نیویورک: آمریکا زن باردار را در خیابان می‌کشد اما در قبال زنان ایران رویکرد فریبکارانه‌ای دارد

سیاست‌های دوگانه آمریکا درباره زنان

رئیس‌جمهوری کشورمان در روز نخست سفر خود به نیویورک علاوه بر نشست با مدیران رسانه‌های آمریکایی، جمعی از اندیشمندان سیاست خارجی ایالات متحده و اعضای هیئت امنای جامعه شیعیان این کشور، با رؤسای جمهور کرواسی، قزاقستان، الجزایر، قرقیزستان و دبیر کل سازمان ملل متحد دیدار کرد. 


صراحت  در گفت‌وگو با رسانه‌های آمریکا 
رئیس قوه مجریه در گفت‌وگو با رسانه‌های آمریکایی با اشاره به شکست فشار حداکثری و تحریم ایران بنا به اذعان آمریکایی‌ها، تصریح کرد: پیشنهاد من به مدیران رسانه‌های آمریکایی آن است که از مقامات خود بخواهید در اعمال تحریم‌ها علیه ملت ایران تجدید نظر کنند؛ چرا که ملت ایران اراده کرده و تسلیم تحریم‌ها نخواهد شد. وی با بیان اینکه در جریان اغتشاش‌های سال گذشته ایران، بیش از 136 هزار دروغ در رسانه‌های غربی علیه ایران تولید شد که با هیچ معیاری قابل توجیه نیست، عنوان کرد: عفو و تخفیف مجازات برخی جوانان فریب‌خورده در جریان اغتشاش‌های سال گذشته اقدامی کم‌نظیر از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی است و بی‌توجهی مردم به فراخوان تجمعات از سوی معاندان در روز ۲۵ شهریور شکست دیگری برای توطئه‌گران بود. دکتر رئیسی طرح مسائلی نظیر حجاب، حقوق بشر و فعالیت‌های هسته‌ای ایران از سوی آمریکا و غرب را بهانه‌هایی برای ضربه زدن به جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری مستقل عنوان کرد و گفت: سال گذشته بیش از هزار نفر از مردم آمریکا توسط پلیس این کشور کشته شدند و اخیراً خانم بارداری با ظن سرقت توسط پلیس آمریکا کشته شد، چرا رسانه‌ها در برابر این جنایت‌ها سکوت می‌کنند. وی با تأکید بر آمادگی ایران برای وساطت و پایان دادن به جنگ اوکراین اظهار کرد: آمریکا به جای دمیدن بر آتش این جنگ با فروش سلاح، در مسیر پایان یافتن آن تلاش کند.

دیدار با رئیسان جمهور چهار کشور
دکتر رئیسی در دیدار با رئیس‌جمهور کرواسی با تأکید بر ضرورت گسترش روابط با این کشور تصریح کرد: چرا آمریکا و اروپایی که خودشان زرادخانه‌های هسته‌ای دارند، مانع بهره‌مندی سایر کشورها از آن می‌شوند در حالی که ما سال گذشته توانستیم با محصولات صلح‌آمیز رادیوداروها، یک‌میلیون بیمار را مداوا کنیم. «زوران میلانوویچ» نیز با اشاره به عضویت کشورش در پیمان ناتو و اتحادیه اروپا تأکید کرد: با وجود این همواره تلاشمان بر این بوده که سیاست‌های مستقل اتخاذ کنیم. پس از آن رئیس‌جمهور کشورمان در دیدار با رئیس‌جمهور قزاقستان افزایش تبادل کالا بین ایران و قزاقستان را به نفع دو ملت و کشورهای منطقه دانست که باید گام‌های مؤثرتری برای تحقق آن برداشته شود. 
«توکایف» نیز علاقه‌مندی کشورش را برای تسریع در اجرایی شدن توافق‌های دو کشور اعلام کرد. گفت‌وگو با «عبدالمجید تبون» رئیس‌جمهور الجزایر دیگر برنامه رئیسی در روز نخست سفرش به نیویورک بود و در این دیدار طرفین با تأکید بر ارتقای روابط میان دو کشور و اشاره به تسریع پیشبرد اهداف مشترک، بر گسترش سطح همکاری‌ها و توسعه روابط در ابعاد مختلف اقتصادی و سیاسی تأکید کردند. رئیس‌جمهور قرقیزستان نیز در دیدار دکتر رئیسی از عدم گسترش روابط اقتصادی و تجاری تهران و بیشکک ابراز تأسف کرد و گفت: با تکمیل کریدور چین- آسیای میانه- ایران و توسعه بسترهای ارتباط ریلی با مناطقی مثل بندرعباس می‌توان مبادلات تجاری را گسترش داد.

نشست با اندیشمندان و شیعیان آمریکایی
پس از آن حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی در دیدار با جمعی از اندیشمندان سیاست خارجی آمریکا تصریح کرد: آمریکا باید تاکنون فهمیده باشد که استفاده از زبان زور چه در قالب تحریم چه به صورت تهدید علیه ملت ایران، ابزاری کارآمد نیست و آمریکا در تغییر این رویه موفق نبوده ‌است. رئیس دولت سیزدهم در این دیدار در پاسخ به پرسشی با برشمردن موفقیت‌های زنان در عرصه‌های مختلف کشور، سوءاستفاده غرب از حوادث سال گذشته را پوششی فریبکارانه برای دفاع از زن خواند و گفت: در حادثه سال گذشته همه تحقیقات قطعی پزشکی نشان داد هیچ گونه ضربه‌ای به فرد متوفی از ناحیه پلیس وارد نشده، اما آیا رسانه‌های غربی و آمریکایی حاضر شدند این واقعیت را بازتاب دهند؟ رئیسی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره جنگ اوکراین، ادعای در اختیار قرار دادن سلاح از طرف ایران به روسیه را عاری از حقیقت دانست و تصریح کرد: ما با جنگ مخالفیم، اما این مالیات مردم آمریکاست که خرج جنگ‌افروزی و پر کردن جیب کارخانجات اسلحه‌سازی از محل فروش اسلحه در این زمینه می‌شود. پس از آن دکتر رئیسی در دیدار با جمعی از اعضای هیئت امنای جامعه شیعیان آمریکا ضمن اعلام آمادگی دولت جمهوری اسلامی ایران برای افزایش همکاری‌ها با سازمان شیعیان آمریکا، از آن‌ها خواست با برنامه‌ریزی دقیق؛ همبستگی و انسجام در میان جامعه مسلمان آمریکا را رقم بزنند و سطح کیفی اقدام‌ها و خدمات خود را ارتقا دهند. 

امضای دفتر یادبود سازمان ملل
آخرین برنامه رئیس‌جمهوری اسلامی ایران در روز نخست سفرش به نیویورک، دیدار و گفت‌وگو با دبیر کل سازمان ملل متحد بود. رئیسی در این دیدار دفتر یادبود سازمان ملل را امضا کرد. دکتر رئیسی در دیدار با گوترش، جلوگیری از زیاده‌خواهی سلطه‌طلبان را از جمله انتظارات مردم از سازمان ملل دانست و بر آمادگی ایران در مشارکت برای گسترش صلح و امنیت در جهان و جلوگیری از ظلم به ملت‌ها تأکید کرد. « گوترش» هم در این دیدار ضمن ابراز علاقه‌مندی به توسعه همکاری‌ها از ایجاد تحولات مثبت در مناسبات ایران و عربستان به عنوان دو کشور اثرگذار بر ثبات منطقه استقبال کرد.


خبرنگار: حسین ‌محمدی

برچسب ها :
ارسال دیدگاه