دیده‌بوسی «حاشیه‌ای»

بایدن و نتانیاهو به‌جای کاخ سفید در مقر سازمان ملل دیدار می‌کنند!

دیده‌بوسی «حاشیه‌ای»

هشت ماه پس از استقرار کابینه بنیامین نتانیاهو و در حالی که ایالات متحده تحت تأثیر رویکرد افراطی دولت وی تاکنون از دعوت نخست‌وزیر صهیونیست به واشنگتن خودداری کرده، هر چند برگزاری نشست مجمع عمومی سازمان ملل بهانه‌ای به دست «بی‌بی» برای سفر به آمریکا داد اما نوع استقبال بایدن از او نشان‌دهنده ادامه اختلاف میان دو متحد دیرین است.


بر این اساس، قرار است دیدار حاشیه‌ای میان مقامات ارشد آمریکایی و صهیونیستی نه در کاخ‌سفید بلکه به صورت سرپایی و در حاشیه نشست سازمان ملل در نیویورک برگزار شود. 
این مسئله از دید ناظران سیاسی تحولات بین‌الملل پنهان نمانده، به‌طوری که چرایی این استقبال ضعیف از نتانیاهو به یکی از پرسش‌های اصلی از نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی پیش از عزیمت وی به آمریکا تبدیل شد. نتانیاهو در مواجهه با پرسش خبرنگاران در این باره، کوشید تا حدی فضا را تلطیف کند. او گفت: مکان دیدار من با رئیس‌جمهور آمریکا، موضوعی بی‌اهمیت است، آنچه اهمیت دارد محتوای دیدار است!
روزنامه صهیونیستی معاریو پیش‌تر گزارش داد در دفتر نتانیاهو امیدوار بودند دیدار در کاخ‌سفید برگزار شود و حتی تعدادی از مشاورانش بر این مسئله اصرار کردند؛ اما دولت بایدن تصمیم گرفت گفت‌وگو در نیویورک انجام شود. این برخلاف تعهد مشاور امنیت ملی آمریکا است که قول داده بود دیدار دو رهبر در کاخ‌سفید برگزار شود. مفسر سیاسی شبکه۱۲ اسرائیل در تحلیل این مسئله با اشاره به اینکه واشنگتن نمی‌خواهد صحبت‌های نتانیاهو درباره ایران را بشنود، گفت: «اختلاف اصلی، اصلاحات قضایی کابینه راست‌گرا بود. از سوی دیگر، رئیس‌جمهور آمریکا می‌خواهد تا حد امکان نتانیاهو را از مذاکراتی که در حال حاضر با ایران در حال انجام است، دور کند». این رسانه افزود: دیدار نکردن بالاترین مقام آمریکایی با نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در سفری که هشت روز طول خواهد کشید به نوعی تحقیر نتانیاهو تلقی می‌شود.

شعارهای ضد نتانیاهو در فرودگاه بن‌گورین
بنیامین نتانیاهو روز گذشته درحالی از فرودگاه بن‌گورین در تل‌آویو رهسپار نیویورک شد که گروهی از معترضان پس از فراخوانی در ورودی فرودگاه تجمع کرده و علیه او شعار دادند. به گفته وبگاه عبری زبان اخبار 12، صهیونیست‌های معترض به اصلاحات قضائی قصد دارند منتظر نتانیاهو و تیمش در آمریکا نیز بمانند. آن‌ها در چند روز گذشته کتیبه‌ای را بالای مقر سازمان ملل منتشر کردند که روی آن نوشته شده بود 
«به نتانیاهو اعتماد نکنید».
اما نخست وزیر صهیونیست پیش از ترک فرودگاه در سخنان خود به معترضان و مخالفان خود و کابینه‌اش حمله کرد و آن‌ها را «دوستان سازمان آزادی‌بخش فلسطین (ساف) و ایران» توصیف کرد. سفر نتانیاهو به نیویورک در سایه بحران درونی شدید رژیم صهیونیستی صورت می‌گیرد. هزاران نفر از شهرک‌نشینان صهیونیست شامگاه یکشنبه برای سی و هفتمین هفته متوالی بار دیگر به خیابان‌های تل‌آویو آمده و به لایحه جنجالی کابینه نتانیاهو برای تغییرات قضایی اعتراض کردند. 
مخالفان، طرح «اصلاحات قضایی» را «کودتای قضایی» توصیف کرده‌اند؛ در حالی که نتانیاهو از آن دفاع کرده و گفته «هدف آن بازگرداندن تعادل بین سه قوه است». اپوزیسیون بر این باور است هدف اصلی اصلاحات پیشنهادی ائتلاف حاکم، «تبرئه نتانیاهو از اتهامات فساد در سه پرونده‌ای است که علیه او باز است». آن‌ها معتقدند هدف از این طرح پایان دادن به نقش قوه قضائیه به عنوان یک نظام مستقل است.

خبرنگار: هدایت جاوید

برچسب ها :
ارسال دیدگاه