صلح یمن در گرو تأمین خواسته‌های مقاومت

بررسی امکان برقراری آتش‌بس دائمی ریاض و انصارالله همزمان با برگزاری مذاکرات صلح میان طرفین

صلح یمن در گرو تأمین خواسته‌های مقاومت

این روزها خوش‌بینی به برقراری صلح دائمی میان عربستان سعودی و همسایه جنوبی‌اش یمن و در نهایت اعلام رسمی پایان یک جنگ 9ساله افزایش یافته است. این مسئله را از فحوای کلام رئیس پارلمان عربی به‌وضوح می‌توان یافت. «عادل بن عبدالرحمن العسومی» ضمن استقبال از تلاش‌ عمان، از برقراری صلح فراگیر و عادلانه در یمن استقبال و ابراز امیدواری کرد همه امور به سمتی پیش برود که یمنی‌ها بتوانند به جنگ در کشورشان پس از سال‌ها رنج پایان دهند.


همزمان «حزام الاسد» عضو دفتر سیاسی جنبش «انصارالله» یمن با بیان اینکه «مذاکرات صلح با سعودی آخرین دوری است که در ریاض برگزار می‌شود» اعلام کرد: گفت‌وگوها «در فضایی مثبت» پیش می‌رود. عربستان روز پنجشنبه اعلام کرد از هیئت انصارالله برای سفر به ریاض و تکمیل مذاکرات در خصوص دستیابی به آتش‌بس فراگیر در یمن دعوت کرده است.

 قدرت موشکی تعیین‌کننده مقاومت
اما مصطفی مصلح‌زاده، سفیر پیشین ایران در اردن در گفت‌وگو با قدس درباره برگزاری آخرین دور مذاکرات صنعا با ریاض، گفت: عربستان از سال 2015 تا اواخر سال گذشته میلادی حملات شدیدی علیه یمن در هشت سال انجام داد اما تلاش‌های طرفین به‌ویژه انصارالله برای رسیدن به تشکیل دولت ملی، توسعه نهادهای آن و نیز تسهیل ارسال کمک‌های بشردوستانه به تمامی یمنی‌ها انجام می‌گیرد.
وی باوجود ابراز خوش‌بینی‌ها با بیان اینکه رفتار سعودی در چند دور از مذاکرات نشان داده این کشور به دنبال صلح دائمی و آرامش در یمن نیست، افزود: سه مسئله به این واقعیت تأکید دارد. نخست اینکه سعودی در هشت سال جنگ علیه صنعا زیرساخت‌های همسایه جنوبی ازجمله مدارس، بیمارستان‌ها و مراکز تجاری را مورد هدف قرار داد و این اقدام در راستای تضعیف همسایه جنوبی بود. نکته دوم تحریم‌های ظالمانه‌ای است که توسط ائتلاف متجاوز علیه مردم یمن اعمال شد، محاصره‌ای که به بسته شدن تمامی خطوط هوایی، زمینی و دریایی منجر شد. سوم، تسلط غیرمستقیم عربستان بر بانک مرکزی یمن است، به‌طوری‌که هرگونه تبادل تجاری و اقتصادی و حتی پرداخت حقوق پرسنل دولتی و نظامی یمن باید  از طریق بانک مرکزی در دولت جنوبی و تحت کنترل ریاض در شهر عدن صورت گیرد. به نظر، سعودی ترجیح می‌دهد این برگ‌های برنده را به تصور خود از دست ندهد.
دیپلمات پیشین کشورمان به قدرت موشکی انصارالله در برابر عربستان در طول جنگ هشت ساله پرداخت و اظهار کرد: شاید یکی از دلایلی که امروز ریاض را پای میز مذاکره در برابر صنعا قرار داده قدرت موشکی انصارالله باشد و این نشان از قدرت نظامی این گروه در برابر ریاض و ابوظبی در طول این جنگ بوده است.

خواسته‌های طرفین چیست؟
 مصطفی مصلح زاده به دوره‌های گذشته مذاکرات سعودی- یمنی در شهر مسقط عمان اشاره کرد و گفت: در دوره گذشته عدم توازنی از سوی ریاض به وجود آمد به‌طوری‌که این کشور تنها اعلام کرد حملات هوایی خود را به یمن انجام نخواهد داد و در مقابل نیز از انصارالله خواسته بود حملات موشکی و پهپادی خود را به عربستان متوقف کند. مصلح‌زاده تصریح کرد: در حال حاضر حملات هوایی متوقف شده اما هنوز محاصره و تحریم‌های ریاض علیه مردم یمن باقی مانده و از طرف دیگر، پول ملی این کشور در اختیار سعودی‌ها قرار دارد. باید در این دوره از مذاکرات که با حضور هیئت جنبش انصارالله یمن و مقامات سعودی در ریاض برگزار شده دو مورد باقیمانده برطرف شود وگرنه این مذاکرات به‌صورت صلح نامنظم و شکننده خواهد بود.

ضرورت خروج اشغالگران از یمن
سفیر پیشین ایران در اردن همچنین در پاسخ به اینکه آیا بر اساس توافق احتمالی، نیروهای نظامی امارات و عربستان خاک یمن را ترک خواهند کرد، اظهار کرد: اماراتی‌ها امروز در برخی از جزایر مهم یمن حضور دارند و شاید قصد داشته باشند حضور نظامی خود را حفظ کنند. البته انصارالله اعلام کرده حضور نظامی نیروهای بیگانه در هیچ نقطه از یمن قابل قبول نیست و این نیروها باید هر چه زودتر یمن را ترک کنند.
مصلح‌زاده به سفر اخیر سفیر عربستان به صنعا پرداخت و اظهار کرد: محمد آل‌جابر در سفر خود خواستار پایان جنگ در یمن شده بود، اما این موضوع تا امروز در پیشرفت روند مذاکرات کاملاً مبهم بوده است. صلح کامل در یمن زمانی اتفاق می‌افتد که مردم این کشور به تمام خواسته‌های خود دست یابند، چراکه صلحی که امروز ریاض از آن سخن می‌گوید تنها توافقِ نداشتن حمله هوایی بوده و این صلح ناقص به نفع سعودی است. عربستان باید حملات هوایی، تحریم و محاصره را پایان داده و امکان قدرت مستقل پولی را به انصارالله بدهد، به‌طوری‌که براساس یک قرارداد مشخص، اختیارات بانک مرکزی یمن در عدن با صنعا تقسیم شود و اختیاراتی مثل دولت جنوب در یمن داشته باشد. 

خبرنگار: سید حسین حسینی

برچسب ها :
ارسال دیدگاه