پیشکسوتان دفاع مقدس با رهبر معظم انقلاب دیدار می‌کنند

برنامه‌های ویژه هفته دفاع مقدس اعلام شد

پیشکسوتان دفاع مقدس با رهبر معظم انقلاب دیدار می‌کنند

مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان رضوی روز گذشته در نشست خبری ویژه‌برنامه‌های گرامیداشت هفته دفاع مقدس در استان گفت: پیشانی همه برنامه‌های هفته دفاع مقدس ۲۹ شهریور ماه اجرا می‌شود.


پیشکسوتان و فعالان عرصه‌های جهاد و مقاومت از سراسر کشور به ‌صورت ویدئوکنفرانس با رهبر معظم انقلاب دیدار می‌کنند. تا امروز بیش از ۱۶ هزار نفر از خراسان رضوی برای حضور در این برنامه داوطلب شده‌اند. این دیدار هم به ‌صورت زنده از شبکه‌های خبر و افق پخش می‌شود و هم به صورت ویدئوکنفرانسی پوشش داده خواهد شد.
حسینعلی یوسفعلی‌زاده تأکید کرد: ویژگی‌های برنامه‌هایی که امسال تدارک دیده شده، کم‌نظیر است. تأکید رهبری بر پررنگ‌تر شدن حضور زنان و تأکید بر نقش آن‌ها در دفاع مقدس منجر شد امسال بیش از ۵۰ درصد حاضران در نشست دیدار با رهبر معظم انقلاب از بانوان فعال در هفته دفاع مقدس باشند.
وی به تأکید رهبر معظم انقلاب مبنی بر جاری بودن معارف جریان دفاع مقدس و به اشتراک گذاشتن آن با نسل جوان اشاره کرد و گفت: به نظر ما امروزه راویان دفاع مقدس جهادگر هستند. راویان، نویسندگان، فیلمسازان و هر آن کس که در نشر معارف دفاع مقدس نقش دارد، رزمنده و فعال در عرصه جهادی است. به همین خاطر تدبیر ما این است که نیمی از شرکت‌کنندگان مراسم از جمعیت جوانان و رزمندگان امروز باشند. مراسم امسال به جای برگزاری در محل همیشگی، برای نخستین بار در تالار قدس در حرم مطهر رضوی برپا خواهد شد.

اجرای نمایش آیینی با محوریت « حضور سردار شوشتری در نیمروز»
یوسفعلی‌زاده بیان کرد: دیگر برنامه‌ای که هر ساله برگزار می‌شود، رژه روز نخست هفته دفاع ‌مقدس توسط نیروهای مسلح در سراسر کشور است. در مشهد هم این رژه با عنایت به استعداد بالای نیروهای مسلح در بولوار نماز برگزار خواهد شد.
وی به برنامه‌ دیگری که با همکاری شهرداری مشهد تدارک دیده شده، اشاره کرد و افزود: نمایش «نوری در نیمروز» با حضور تماشاگران با محوریت حماسه‌آفرینان خراسانی به مدت یک ماه در حاشیه بولوار نماز اجرا خواهد شد. این نمایش به حضور سردار شهید نورعلی شوشتری در شهرستان نیمروز اشاره دارد.
مدیر کل دفتر حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان ادامه داد: برنامه عطرافشانی و تجدید میثاق با شهدا نیز در روزهای ۳۰و31 شهریور ماه و همچنین ۶ مهر در گلزارهای شهدای سراسر استان برگزار می‌شود. در این برنامه بیش از هزار و 400 نقطه گلباران و عطرافشانی خواهد شد.
وی بیان کرد: در هفته دفاع مقدس ۲۸ عنوان کتاب که توسط نویسندگان استان تألیف شده، رونمایی خواهند شد. بخشی از این رونمایی در مراسم ۲۹ شهریور صورت می‌گیرد. همچنین نمایشگاه‌های فرهنگی تبلیغی در دستگاه‌ها و مجموعه‌های سطح استان برگزار خواهد شد.
یوسفعلی‌زاده از برگزاری کنگره ملی شهدای نیشابور و سبزوار خبر داد و گفت: مراسم تکریم شهید کاوه نیز در بهشت رضا(ع) با حضور مسئولان کشوری و استانی برگزار می‌شود.

بهره‌برداری از ۱۵ یادمان شهدای گمنام در استان 
وی افزود: پیش‌بینی شده هفت فیلم دفاع مقدسی که توسط فیلمسازان استان تولید شده، در سینما هویزه اکران شود. همچنین تبلیغات محیطی در استان و مشهد انجام خواهد شد.
مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان از بهره‌برداری ۱۵ یادمان شهدای گمنام در سطح استان خبر داد و گفت: پنج یادمان نیز در پارک‌ها و اماکن عمومی مشهد کلنگ‌زنی می‌شود. پس از ۱۸ سال یادمان شهدای گمنام در کوهسنگی کلنگ‌زنی خواهد شد. همچنین شهرک ایستادگی و مقاومت که مدتی است دایر شده، همه روزه می‌تواند مورد بازدید قرار بگیرد. این شهرک به خصوص توسط دانش‌آموزان مورد استقبال قرار گرفته است.
وی ادامه داد: دانشنامه دفاع مقدس استان روند خوبی را طی کرده و تاکنون هزار و 900 مدخل و عنوان پژوهشی تعریف کرده‌ایم که باید برای تمام آن‌ها پرونده علمی تشکیل شود. تا به حال ۷۰۰ پرونده تشکیل و حدود ۳۶۰مقاله نیز تألیف شده است. عملیات تدوین دانشنامه دفاع مقدس با استمرار در حال پیگیری است و تا پایان سال سه جلد دیگر رونمایی خواهد شد.
وی درباره تکمیل باغ‌موزه دفاع مقدس گفت: خراسان رضوی در حوزه ساخت و تکمیل موزه یک عقب‌افتادگی سنواتی دارد. یکی از اشکال‌های ما دیر شروع کردن پروژه بود. از ۱۹هزار مترمربع فضای موزه، ۷هزار مترمربع آن ساخته شده و حدود ۳هزار مترمربع هم در حال شن‌ریزی است.

خبرنگار: محدثه مودی

برچسب ها :
ارسال دیدگاه