۱۴ درصد سکونتگاه‌های غیررسمی در منطقه ۷

در نودمین جلسه علنی شورای شهر مشهد مطرح شد

۱۴ درصد سکونتگاه‌های غیررسمی در منطقه ۷

قطار جلسات علنی ششمین دوره شورای شهر مشهد ظهر دوشنبه ۲۷ شهریورماه به نودمین ایستگاه خود رسید.


حسن موحدیان، رئیس شورای شهر مشهد به دهه پایانی صفر و میزبانی مشهدی‌ها از زائران امام رئوف(ع) اشاره و عنوان کرد: خدا را شاکریم که افتخار میزبانی از زائران امام رضا(ع) را نصیب و روزی ما کرده است، نقاط ضعف و نقص‌هایی نیز در بعضی حوزه‌های خدمت‌رسانی قابل مشاهده بود. لازم است این موارد شناسایی و در پیک‌های زیارتی بعدی مرتفع شود.
سرپرست شهرداری منطقه ۷ مشهد هم در ادامه جلسه اظهار کرد: ۱۶ درصد از حریم شهر، ۱۳ درصد از بافت‌های فرسوده و ۱۴ درصد از سکونتگاه‌های غیررسمی در این منطقه قرار دارد! 
مجید وحدتی‌پور با بیان اینکه منطقه7 شهرداری مشهد ۵ هزار هکتار وسعت و ۳۰۰ هزار نفر جمعیت به صورت رسمی دارد، جمعیت واقعی این منطقه را به دلیل حاشیه‌نشینی بیشتر دانست.
وی با اشاره به اینکه ۱۷ محله در منطقه7 وجود دارد که ۱۲ محله هدف بازآفرینی هستند، اضافه کرد: سرانه فضای سبز به سرانه واقعی نزدیک است. ۶ دفتر تسهیل‌گری نیز داریم. سند توسعه خلج و طرق آماده است، برای پروژه‌های زودبازده یک در ۱۲ محله ۱۲۰ میلیارد تومان اعتبار داشتیم. پنج پروژه خدمات شهری به ارزش یک‌دهم درصد اعتبار در سال گذشته ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشت. در پروژه‌های زودبازده2 با تجربه‌ای که از پروژه‌های زودبازده یک داشتیم مواردی که مصادیق زودبازده نبود از پروژه‌ها حذف کردیم و ۹۲ پروژه به اعتبار ۱۸۰ میلیارد تومان داریم. 
بر اساس گفته سرپرست شهرداری منطقه ۷ مشهد، ۹۱ عنوان پروژه در منطقه 7 شهرداری مشهد است که ۸۴ عنوان پروژه باز و ۸۵ درصد تأمین اعتبار شده و بقیه نیز به مرور زمان باز خواهد شد.
وی با بیان اینکه دومین منطقه در آمار قرارداد‌ها هستیم، اضافه کرد: در ۱۱درصد از قرارداد‌ها انحراف داریم که تأخیر را جبران خواهیم کرد، همچنین ۸۴ درصد کل اعتبارات قرار است در قالب مناقصه و قرارداد و ۸ درصد در موارد خرید اجرا شود.

سپرده‌های بانکی مردم مشهد در پروژه‌‌های پایتخت! 

خلیل موحدی محصل، عضو شورای اسلامی شهر مشهد مقدس، ناطق پیش از دستور نودمین جلسه علنی شورای شهر بود. 
وی متذکر شد: در تبصره‌های بودجه ملی به صراحت به بانک‌های خصوصی تکلیف شده ٨٠ درصد درآمد خود را صرف هزینه‌های محلی کنند، اما طبق آماری که بنده بدست آورده‌ام فقط ۳درصد درآمد صرف هزینه‌های محلی می‌شود و مابقی به جاهایی می‌رود که ارزش افزوده کلان داشته باشد. آقای نماینده مجلس با کدام مجوزی پول‌های مردم مشهد جمع می‌شود و در چیتگر تهران، ایران مال ساخته شود؟ 
فاطمه سلیمی، عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر مشهد مقدس به عنوان دومین ناطق پیش از دستور به برخی از اقدام‌های صورت گرفته در حوزه منابع انسانی اشاره و بیان کرد:  در قراردادهای کارمندی رفع ایرادهای محاسباتی مد نظر دستگاه نظارت در احکام کارگزینی کارکنان اصلاح و افزایش حقوق کارکنان شهرداری (کارمعین (مستخدم موقت)، پیمانی و رسمی) ناظر بر ضوابط و مقررات ابلاغی جدید از تاریخ اول مهر ۱۴۰۲ در اعمال سیاست‌های قانون جوانی جمعیت که در مرحله نخست در خصوص حق مسکن کارکنان بوده اجرایی می‌شود. 
سلیمی با بیان اينکه در قراردادهای مدیریت پیمان، پیگیری و تأیید مناقصه شرکت تأمین نیروی شهرداری و سازمان‌های تابعه و پیش‌بینی رفع دغدغه‌های حقوق و مزایای نیروهای شرکتی صورت گرفته، افزود: در قراردادهای حجمی کارگری، موضوع سرانه‌محور کردن رفاهیات کارکنان به خصوص در زمینه تکمیل درمان در دست پیگیری است. 
موسی‌الرضا حاجی بگلو نیز به عنوان سومین ناطق پیش از دستور گفت: دولت به تنهایی نمی‌تواند برای ساخت 4میلیون مسکن اقدام کند. ما وظیفه داریم در کنار دولت وعده‌ها را محقق کنیم، صحبت از ۱۰۰ هزار، ۵۰ هزار و ۴۰ هزار واحد مسکونی بود که تعدادی بهره‌برداری شد اما هنوز برای تعدادی از واحدها کلنگ‌زنی انجام نشده است، ما مدیرعامل دو بانک پارسیان و کارآفرین را به مشهد آوردیم. این دو بانک برای ساخت ۵۵ هزار واحد مسکونی، قراردادی با دولت بستند. در زمان حضور این دو مدیرعامل، زمین‌های مد نظر در مشهد را با حضور شهردار بازدید کردیم و توافق‌های شفاهی اولیه شکل گرفته که با حضور این دو بانک، از ۵۵ هزار واحد، ۴۰ هزار واحد مسکونی به مشهد اختصاص داده شود.
وی ادامه داد: مسکن جزو اولویت‌های مدیریت شهری از ابتدای دوره ششم بوده و خواهد بود. اگر ساخت مسکن در مشهد رونق بگیرد، اقتصاد شهری، اشتغال و تولید شکل می‌گیرد، بنابراین مسکن اولویت و جزو برنامه‌های اصلی ماست. از شهردار خواهش دارم این موضوع را تا انتها پیگیری کنند تا انجام شود. 

مصوبات نودمین جلسه علنی شورای شهر مشهد 
نخستین مصوبه این جلسه علنی، نام‌گذاری یک پایگاه ویژه بحران و نام‌گذاری تعدادی از معابر فرعی با حفظ شماره به نام شهدای گرانقدر بود. 
بر این اساس به شهرداری مشهد اجاره داده شد در منطقه ١١ پایگاه ویژه چندمنظوره مدیریت بحران واقع در انتهای بولوار دانشجو (پشت بوستان پرستو) به نام شهدای امنیت نام‌گذاری شود. 
تصویب لایحه واگذاری انجام همه امور اداری و دفتری در سطح ستاد، مناطق، سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه شهرداری مشهد دیگر مصوبه نودمین جلسه علنی شورای شهر مشهد بود‌. 
بر این اساس به شهرداری مشهد اجازه داده شد نسبت به انعقاد پيمان مديريت برای انجام همه امور اداری و دفتری در سطح ستاد، مناطق و سازمان‌ها و شركت‌های تابعه با مبلغ ۳۱۳ میلیارد و ۸۳۸ میلیون و ۴۷۰ هزار تومان با شرکت عظیم گستر ایرانیان اقدام کند. 
لایحه شناسایی و جذب تأمین‌کننده قیر، ماشین‌آلات، تجهیزات و مصالح ساختمانی با محوریت بخش خصوصی به روش تهاتر نیز در این جلسه به تصویب رسید.

خبرنگار: معصومه مؤمنیان

برچسب ها :
ارسال دیدگاه