حرم مطهر رضوی؛ پايگاه بسترساز تمدن نوین اسلامی

در نشست علمی «حرم مطهر امام رضا(ع)، پایگاه انقلاب اسلامی» مطرح شد

حرم مطهر رضوی؛ پايگاه بسترساز تمدن نوین اسلامی

به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، نشست علمی «حرم مطهر امام رضا(ع)، پایگاه انقلاب اسلامی» برگزار شد.


به گزارش آستان‌نیوز، پژوهشگر بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در این نشست  که عصر شنبه 25 شهریورماه همزمان با سالروز شهادت امام رضا(ع) در ره‌باغ آیت‌الله واعظ طبسی حرم مطهر رضوی، غرفه نشست‌های سازمان علمی فرهنگی آستان قدس رضوی برگزار شد، به نقش حرم مطهر رضوی پیش از پیروزی انقلاب و پس از پیروزی به عنوان پايگاه بسترساز تمدن نوین اسلامی اشاره کرد.
دکتر علی جان سکندری با بیان اینکه انقلاب به معنای تغییر، تحول و دگرگونی است، گفت: انقلاب اسلامی چندین ویژگی دارد که سایر انقلاب‌ها نداشتند، در جریان انقلاب اسلامی ایران همه توده‌ها نقش داشتند، مردم وقتی احساس کردند حکومت در حال از بین بردن پیکره اسلام است، تحمل نکردند، قیام کردند و حکومت شاهنشاهی سقوط کرد.
وی با اشاره به اینکه حکومتی که سلطنتی و موروثی باشد، فاسد می‌شود، افزود: قدرت باید بچرخد و چون در دوران پهلوی حکومت در یک فرد متمرکز بود منجر به فساد شد.
سکندری به معنای پایگاه اشاره کرد و گفت: پایگاه به معنی محلی است که تعدادی از مردم با فکر و اندیشه واحد، حول یک محور حرکت کنند و در این فضا استقرار یافته و تصمیم‌گیری کنند و در واقع پایگاه انقلاب برای سقوط دیکتاتور شکل گرفت.

 حرم مطهر رضوی محور انقلابیون درسراسر کشور
وی تصریح کرد: در جریان انقلاب اسلامی در شهر مشهد چندین پایگاه وجود داشت و امتیازی که شهر مقدس مشهد نسبت به دیگر شهرهای کشور داشت وجود مبارک مرقد امام رضا(ع) بود، از همین رو حرم مطهر رضوی محور انقلابیون در مشهد و حتی سراسر کشور بود.
این پژوهشگر با بیان اینکه انقلابیون به سیره امام رضا(ع) اقتدا می‌کردند تا به اهدافشان برسند، ادامه داد: مراکز و پایگاه‌های انقلابی شهر مشهد مساجد، بیوت علما، تشکل‌های سیاسی، انجمن پیروان قرآن، گروه‌های سیاسی و اسلامی و غیراسلامی، حوزه‌های علمیه و... بودند که با محوریت حرم مطهر رضوی فعالیت می‌کردند.
به گفته وی از سال 41 تا 43 تقریباً فضا برای انقلابیون فراهم بود و پایگاه‌ها برنامه‌های خود را در حرم مطهر رضوی برگزار می‌کردند اما از سال 43 تا 56 فضای بسته‌ای به وجود آمد، انقلابیون مخفیانه فعالیت می‌کردند و از سال 56 با شهادت سیدمصطفی خمینی انقلابیون جسارت پیدا کردند و بحث فضای باز سیاسی در کشور مطرح شد.
سکندری اظهار کرد: حوزه علمیه مشهد از حوزه‌های فعال انقلاب بود و مدارس نواب، عباسقلی‌خان، خیرات‌خان، میرزا جعفر و... از جمله پایگاه‌هایی بودند که با مرکزیت حرم فعالیت می‌کردند.
 
مروری بر اقدام‌های آستان قدس رضوی پس از انقلاب اسلامی
وی در ادامه به اقدام‌های آستان قدس رضوی پس از انقلاب اسلامی اشاره کرد و ادامه داد: خوشبختانه حجم فعالیت‌های فرهنگی آستان قدس رضوی پس از انقلاب اسلامی بستر تمدن نوین اسلامی را به روی جهانیان گشوده است.
این پژوهشگر با اشاره به اینکه 70 درصد بودجه آستان قدس رضوی به فعالیت‌های فرهنگی اختصاص یافته است، گفت: اهدای بیش از 
140 هزار کتاب به کتابخانه‌های مختلف، ساخت بیش از 300 هزار متر فضاهای فرهنگی و... شماری از اقدام‌های آستان قدس رضوی است که بستر تمدن اسلامی را فراهم آورده است.
وی ایجاد مراکز آموزشی، پژوهشی و فرهنگی همچون دانشگاه علوم اسلامی رضوی، دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع)، بنیاد پژوهش‌های اسلامی، بنیاد فرهنگی امام رضا(ع)، مؤسسه چاپ و انتشارات و... را برخی از دیگر اقدام‌های آستان قدس رضوی پس از پیروزی انقلاب اسلامی برشمرد.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه