مشهدالرضا(ع) ماتم‌سرای عزای رضا(ع)

آیین‌های عزاداری و سوگواری سالروز شهادت حضرت ثامن‌الحجج(ع) با حضور خیل زائران و مجاوران برگزار شد

مشهدالرضا(ع) ماتم‌سرای عزای رضا(ع)

زمین را غم گرفته و زمان به ماتمی عظیم نشسته است. ایران زمین، ماتم‌سرای حزن و اندوه وداع با غریب الغرباست. چشم‌ها به اشکی مادام نشسته و بغض به گلوها پنجه زده است. اشک‌ها می‌بارد اما بغض‌ها همچنان راه نفس را گرفته و نمی‌شکند.


به گزارش آستان‌نیوز، روز عزای علی بن موسی الرضاست و بارگاه منورش در ازدحام حضور عاشقانش، جای سوزن انداختن نیست. دسته‌های عزاداری از گوشه و کنار ایران در صحن‌های حرم  مطهر حضور دارند، در رثای ثامن‌الحجج(ع) گوشه گوشه حرم غرق ماتم است. کتیبه‌های بزرگ عزا در صحن‌های حرم همچون بیرق عزا، راوی غمی بزرگ است.جمعیت حاضر فوج فوج در حال افزایش است و سیاه‌پوشان این عزا، نوای یا رضا رضا سر می‌دهند و بر سر و سینه می‌زنند؛ از کودک و نوجوان تا جوان و پیر، همه در این سیاهی غم، بر سر و سینه می‌زنند.
از نخستین ساعات بامداد دیروز خیابان‌های منتهی به بارگاه منور رضوی، برای سهولت تردد زائران پیاده مسدود شده تا زائران با پای پیاده، قدم در مسیر عزاداری بگذارند و همنوا با دسته‌های عزای رضوی، خود را به آستان و بارگاه ملکوتی امام رضا(ع) برسانند. زائران در این مسیر و در عزای مولای غریب خراسان بر سر و سینه می‌زنند و همنوا با نوای دسته‌های عزاداری آذربایجان، لرستان، خوزستان، سیستان، کردستان و... بر سر و سینه می‌کوبند.حال مشهد، حال طفلی است که پی در پی به دنبال والدین خود به هر سو می‌دود، این حال از غربت سلطان غریب خراسان نشأت گرفته و اهالی این سرزمین به سوی بارگاه منوری روانه هستند که قطعه‌ای از بهشت نام نهاده شده است. اینجا مشهد است، در عزای رضای آل محمد (ع)، سوگوار و در ماتم شهادتش ماتم‌زده... .
​​​​​​​
آیین‌های عزا در روز عزا
مشهد در روز شهادت غریبانه هشتمین مهر ولایت، امام ثامن و ضامن حضرت علی بن موسی الرضا(ع) غرق در عزا و ماتم بود. آیین‌های عزاداری و سوگواری در جای جای این حریم ملکوتی برگزار شد. مراسم عزاداری در این حریم ملکوتی با محوریت رواق امام خمینی(ره) میزبان خیل عظیم عزاداران بود.
این مراسم صبح دیروز با اجرای قطعه‌ای هنری و سوگ‌نامه‌ای حزین توسط گروه سرود گلدسته‌های حرم آغاز شد و با شعرخوانی آیینی توسط حجت‌الاسلام سید روح‌الله مؤید و مرثیه‌سرایی و ذکر مصیبت با نوای ذاکر و مرثیه‌سرای اهل بیت(ع) مهدی نیکبخت ادامه پیدا کرد.
مقتل‌خوانی شهادت غریبانه امام رضا(ع) توسط آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی، نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی از دیگر برنامه‌های این مراسم بود. امام جمعه مشهد در این مقتل‌خوانی به شرح سفر امام رضا(ع) از مدینه به مرو، علت فراخواندن ایشان توسط مأمون به این شهر، ماجراهایی که در طول مسیر اتفاق افتاد که بارزترین آن روایت حدیث سلسله‌الذهب در نیشابور بود و چگونگی به شهادت رساندن امام رضا(ع) پرداخت.
گفتنی است مرثیه‌سرایی و ذکر مصیبت شهادت امام رضا(ع) با نوای ذاکران و مرثیه‌سرایان اهل بیت(ع)؛ امیر عارف، علیرضا نژادحسین و ابوالفضل اسماعیلی مشکینی از دیگر برنامه‌های روز شهادت امام رضا(ع) در حرم مطهر رضوی بود.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه