خدمت سه‌شیفت به زائر امام رضا(ع)

نماینده دولت در راهبری مسائل زائران در مشهد مستقر می‌شود

خدمت سه‌شیفت به زائر امام رضا(ع)

معاون فرهنگی، اجتماعی و زیارت استانداری خراسان رضوی‌ روز سه‌شنبه ۲۱ شهریور ماه در پنجمین نشست خبری «قرارگاه عملیاتی زائران دهه آخر صفر استانداری خراسان رضوی» که با حضور مدیر کل امور رفاهی زائرین استانداری، دبیر ستاد خدمات سفر، شهردار مشهد و معاون فرهنگی شهرداری با محوریت کمیته خدمات شهری برگزار شد، گفت: ۲۰شهریور ۲۱۳ هزار و ۷۵۴ زائر وارد مشهد شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۴ درصد رشد را نشان می‌دهد.


حجت‌الاسلام حجت گنابادی‌نژاد با بیان اینکه در بازه زمانی ۱۵تا ۲۰ شهریور یک میلیون و ۱۳۵ هزار و ۳۹۲  نفر وارد مشهد شده‌اند، افزود: شب گذشته ۳۵۸ هزار و ۳۴۹  نفر از ظرفیت مراکز اسکان استفاده کردند و در بازه زمانی ۱۵ تا ۲۰ شهریور این عدد در مجموع ۲ میلیون  و ۲۵۸ هزار و ۲۰۹ نفرشب است.
وی‌ گفت: در پنج روز گذشته در مجموع 2هزار و ۶۷بازرسی از واحد‌های ارائه‌دهنده خدمات انجام و ۴۱۰ پرونده به ارزش ۳۴میلیارد تومان تشکیل شده و همچنین به ۱۱۰ شکایت رسیدگی و ۱۵۰میلیون تومان به مردم عودت شد. بیشترین شکایت‌ها در حوزه اسکان، ارزاق عمومی و حمل و نقل درون‌شهری و برون‌شهری بوده است.

استقرار نماینده دولت در امور زائران در مشهد
به گفته گنابادی‌نژاد، منصوری معاون اجرایی رئیس جمهور به عنوان نماینده دولت در راهبری مسائل زائران دهه آخر صفر در مشهد تعیین شده که روز چهارشنبه به این شهر می‌آید و مستقر می‌شود تا از نزدیک موضوع را مدیریت کند.
وی درباره حضور معتادان متجاهر گفت: متکدیان و معتادان در سطح وسیع و گسترده با مسئولیت فرمانداری ساماندهی و جمع‌آوری می‌شوند. حمایت و پشتیبانی ملی نیز صورت می‌گیرد. 

وعده توزیع ۱۰ هزار قوطی شیرخشک در داروخانه‌های مشهد 
خبرنگار قدس خراسان که طی تحقیق میدانی روز سه‌شنبه در داروخانه‌های اطراف حرم مطهر رضوی متوجه کمبود شدید شیرخشک و نیز بسته شدن زودتر از هنگام داروخانه‌های غیرشبانه‌روزی شده بود، این موضوع را با معاون فرهنگی، اجتماعی و زیارت استانداری در میان گذاشت.
گنابادی‌نژاد موضوع را از طریق دانشگاه علوم پزشکی پیگیری و اعلام کرد: رئیس دانشگاه علوم پزشکی همین الان اطلاع داد برای جبران کمبود شیرخشک امروز ۱۰ هزار قوطی شیرخشک به عنوان سهمیه مازاد در اختیار داروخانه‌ها قرار خواهد گرفت. همچنین بر اساس اینکه مقرر شده بود داروخانه‌های غیرشبانه‌روزی اطراف حرم مطهر در دهه پایانی صفر برای رفاه حال زائران تا ساعت ۲۴:۰۰ باز باشند، امشب بازرسی انجام خواهد شد.

استفاده از تاکسی‌متر الزامی است
شهردار مشهد نیز در این نشست گفت: ارائه خدمات در ایام دهه پایانی صفر به صورت سه شیفت بوده و همه تاکسی‌ها نیز در بحث حمل‌و‌نقل ملزم به استفاده از تاکسیمتر خواهند بود.
محمدرضا قلندر شریف از ارائه خدمات داوطلبانه صلواتی ۲۰۰تاکسیران مشهدی به زائران دهه پایانی صفر در اطراف حرم مطهر رضوی خبر داد و افزود: در سه روز پایانی دهه آخر صفر، ۲۵۰ دستگاه اتوبوس در مسیر حرم مطهر رضوی به صورت ۲۴ساعته و رایگان خدمت‌رسانی خواهند کرد و در این مدت قطار شهری نیز از ۶ صبح تا ساعت ۲۴ به مدت ۱۸ ساعت رایگان سرویس‌دهی خواهد داشت و سرفاصله‌ها دست‌کم دو دقیقه کاهش پیدا می‌کند. خطوط شاتل نیز ۲۴ ساعته رایگان سرویس‌دهی می‌کنند.
وی ادامه داد: ۵۰ مکان برای اقامت اضطراری و موقت زائران در روزهای پایانی صفر توسط شهرداری در نظر گرفته شده که گنجایش ۶۷ هزار نفر اسکان را دارد. همچنین پارک جهانشهر و پارک‌های بزرگ آماده است و با همکاری هلال‌احمر امکانات در مدت پنج ساعت مستقر می‌شود.
شهردار مشهد بیان کرد: ما 4 هزار پارکینگ ثابت و دایر داریم و با استفاده از زمین‌های اطراف حرم مطهر 3 هزار و ۱۰۰ جای پارک دیگر آماده کرده‌ایم که در مجموع حدود 7هزار جای پارک داریم. با گمرک، راه‌آهن و شرکت نفت هم هماهنگی شده که اگر نیاز باشد، محوطه آن‌ها نیز زیر بار پارکینگ زائران بیاید.
وی در زمینه نظارت بر تاکسیرانی اظهار کرد: دو بخش داریم که ناظران استانی نظارت می‌کنند و مردم نیز باید بیشتر نظارت داشته باشند. هزینه حمل‌ و نقل هم باید با تاکسیمتر یا قبض مشخص شود. هر مشکلی باشد، رسیدگی می‌کنیم. ممکن است برخی تاکسی‌ها تخلف داشته باشند که تعدادشان محدود است.
قلندرشریف درباره خواهرخواندگی مشهد و کربلا تصریح کرد: اردیبهشت ماه در سفر به عراق خواهرخواندگی امضا شد و پیگیری‌هایی نیز داشتیم. موضوعات در حال پیگیری است. کمکی برای خدمات دهه پایانی صفر از کربلا و نجف نخواستیم؛ اما موکب‌های عراقی در مشهد حضور دارند و خدمت‌رسانی به زائران را انجام می‌دهند.

۷۸ چشمه سرویس بهداشتی و ۲۹ وضوخانه سیار در اطراف حرم مطهر رضوی 
معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری مشهد نیز در این نشست گفت: ۵۹۰ پاکبان را افزون بر ظرفیت موجود، در محورهای اطراف حرم مطهر مستقر کرده‌ایم و کار نظافت به صورت سه شیفته در حال انجام است.
مهدی یعقوبی از استقرار ۱۲ خودرو پسماند در کوچه‌های فرعی اطراف حرم مطهر خبر داد.
وی با بیان اینکه سرویس‌های بهداشتی اطراف حرم مطهر و کانکس‌ها فعال هستند، عنوان کرد: برای رفاه حال زائران، 78چشمه سرویس بهداشتی و ۴۴ دوش سیار فراهم شده است. افزون بر این درخواست‌هایی برای وضوخانه‌های سیار داشتیم که ۲۹ وضوخانه سیار را نصب کردیم.
معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری مشهد از خدمات‌رسانی به موکب‌ها با هفت دستگاه تانکر آب شرب خبر داد و افزود:  ۵۴ ایستگاه آتش‌نشانی به صورت شبانه‌روزی و ۳۵ دستگاه خودرو سبک، سنگین و موتوری در اطراف حرم فعال هستند. ۱۰۰ نیروی آتش‌نشانی نیز گشت‌زنی می‌کنند.
یعقوبی ادامه داد: دو فروشگاه شهر ما در اطراف حرم مطهر فعالیت دارند. هفت جایگاه موقت ارزاق عمومی در اطراف حرم مطهر اضافه کرده‌ایم تا ارزاق و میوه را با قیمت کنترل‌شده ارائه دهند.

خبرنگار: معصومه مؤمنیان

برچسب ها :
ارسال دیدگاه