میزبانی آستان قدس رضوی از ۷۰۰ عالم اهل سنت در همایش بزرگ «آرامش امت در پناه قرآن و عترت»

در حرم عالم آل محمد(ع) انجام می‌شود

میزبانی آستان قدس رضوی از ۷۰۰ عالم اهل سنت در همایش بزرگ «آرامش امت در پناه قرآن و عترت»

در آستانه سالروز رحلت پیامبر گرامی اسلام(ص)، 700 اندیشمند و عالم اهل سنت به میزبانی آستان قدس رضوی در همایش بزرگ «آرامش امت در پناه قرآن و عترت» حضور به‌هم رساندند.


به گزارش آستان‌نیوز، این اندیشمندان اهل سنت پیش از حضور در این همایش، برای عرض ارادت به حضرت رضا(ع)، در قالب کاروان و تشرف جمعی، از چهارراه شهدا به سمت حرم مطهر حرکت کردند و زائر امام رضا(ع) شدند.
کاروان ۷۰۰ نفره اندیشمندان اهل سنت پس از زیارت بارگاه ملکوتی علی‌بن موسی‌الرضا(ع)، در تالار قدس کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی حضور یافتند و در همایش بزرگ «آرامش امت در پناه قرآن و عترت» شرکت کردند.

ضرورت اتحاد دنیای اسلام 
عبدالحمید طالبی، رئیس سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی در این مراسم ضمن عرض خیر مقدم به علمای اهل سنت، اظهار کرد: هر ساله تعداد زیادی از مسلمانان اهل تسنن به عشق پیامبر گرامی اسلام و اهل بیت طاهرین(ع) به ارض اقدس توس مشرف می‌شوند که این امر نشان‌دهنده عشق و ارادت آن‌ها به ساحت مقدس اهل‌بیت(ع) است. وی با اشاره به نامه امام رضا(ع) به عبدالعظیم حسنی(ره) که یکی از محدثان بزرگ عالم اسلام است، افزود: در این نامه که می‌توان از آن با عنوان منشور برادری یاد کرد، امام رضا(ع) همه ما را به رعایت اخلاق و مهربانی با هم دعوت کرده‌اند و همه ما باید سفارشات امام رضا(ع) که در این نامه آمده را سرلوحه زندگی خود قرار دهیم.
طالبی با تأکید بر ضرورت اتحاد دنیای اسلام و مسلمانان اظهار کرد: به فرموده رهبر معظم انقلاب، امروز دشمن در دنیای اسلام دو چیز را نشانه گرفته است، یکی اتحاد مسلمانان و دیگری انسجام ملی و می‌خواهد به این دو عنصر مهم آسیب برساند.
وی افزود: ما مسلمانان باید با حفظ اتحاد به دشمن اجازه ندهیم گوشه چشمی به ایران اسلامی داشته باشد و امت واحده اسلام با عمل به آموزه‌های پیامبر اعظم(ص) با اتحاد و همدلی به سوی تمدن نوین اسلامی پیش خواهد رفت.

پیوند قلبی اهل سنت با خاندان رسول‌الله(ص)
ماموستا سید عبدالقادر حسینی، امام جمعه سروآباد کردستان در این همایش گفت: یکی از توفیقاتی که در ایام رحلت پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد(ص) در روزهای پایانی ماه صفر نصیب ما می‎‌شود، تشرف به زیارت امام رضا(ع) است.
وی با اشاره به آیه مباهله ادامه داد: این آیه شریفه به جایگاه بسیار والای پیامبر اکرم(ص) و اهل بیت پاک آن حضرت اشاره دارد.
امام جمعه سروآباد در ادامه به معرفی کتب اهل تسنن با موضوع محبت اهل تسنن به خاندان رسول الله(ص) و بیان جایگاه آن بزرگواران نزد آن‌ها پرداخت و گفت: در بسیاری از کتب معتبر اهل تسنن به‌صراحت به این موضوع اشاره شده است.
وی ابراز کرد: پیوند قلبی اهل سنت با خاندان رسول‌الله(ص) از همان ابتدا وجود داشته و تاکنون هم ادامه دارد؛ دشمن می‌خواهد میان ما تفرقه ایجاد کند ولی ما به کوری چشم آن‌ها باید با هم اتحاد داشته باشیم و با تکیه بر محبت اهل‌بیت(ع) از تفرقه بپرهیزیم.

ما مسلمانان همه با هم برادر هستیم
مولوی رحیم نامدار، از ائمه جمعه و مبلغان شاخص باخرز نیز در این همایش به ایراد سخن پرداخت و اظهار کرد: حضرت رضا(ع) فرزند رسول‌الله(ص) است که خداوند در قرآن کریم آن‌ها را مدح کرده است.
وی با اشاره به آیه33 سوره احزاب ادامه داد: این آیه در مدح اهل بیت پیامبر(ص) آمده و براساس این آیه شریفه، اهل‌بیت(ع) از هرگونه ناپاکی به دور هستند. مولوی نامدار افزود: اهل بیت پیامبر(ص) پاک و طاهر هستند، یعنی خداوند وجود آن‌ها را پاک آفریده و ما هم اگر می‌خواهیم پاک باشیم و پاک زندگی کنیم باید آن‌ها را الگوی خود قرار دهیم تا در دنیا و آخرت سعادتمند شویم.وی ابراز کرد: ما مسلمانان همه با هم برادر هستیم و باید به گونه‌ای زندگی کنیم که خدا و رسول(ص) از ما راضی باشند و اجازه ندهیم دشمن به این برادری و وحدت کلمه ما خدشه‌ای وارد کند.
ماموستا سید محمد محمدی، امام جمعه روانسر نیز در این مراسم گفت: علمای اهل سنت همه در موضوع محبت اهل بیت(ع) با هم اتفاق نظر دارند و اهل بیت پیامبر(ص) نزد اهل سنت جایگاه بسیار والایی دارند.
وی تصریح کرد: اهل سنت برای اهل بیت پیامبر(ص) احترام قائل هستند و بر اساس وصیت پیامبر(ص) که رعایت حق اهل بیت خود را سفارش کرده است، محبت خاندان رسول‌الله(ص) را بر خود واجب می‌دانند.
وی خاطرنشان کرد: کتاب‌های اهل سنت مملو از فضائل و مناقب خاندان رسول خدا(ص) است و در این کتاب‌ها داشتن بغض و کینه به خاندان نبوت از نشانه‌های نفاق برشمرده شده است.
ماموستا محمدی همچنین ابراز کرد: محبت اهل بیت پیامبر(ص) در اشعار و آثار ادبی اهل سنت موج می‌زند و شعرای اهل سنت از ذوق ادبی خود برای مدح آن بزرگواران استفاده می‌کنند.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه