توزیع بیش از هزار و 300 تن برنج با قیمت تنظیم بازار

تأمین و قیمت‌گذاری مواد غذایی در مشهد متناسب با نیاز مردم و زائران

توزیع بیش از هزار و 300 تن برنج با قیمت تنظیم بازار

مشهد در ایام شهادت امام رضا(ع) میزبان زائران حرم مطهر رضوی است. هر ساله بر سیل مشتاقان زیارت امام هشتم(ع) افزوده می‌شود و به همین خاطر میزبانی از زائران، نیازمند توجه و تلاش بیشتری خواهد بود.


تأمین مواد غذایی و اقلام ضروری یکی از موارد مهم و مورد توجه در این ایام است. در این زمینه با رئیس اداره نظارت و بازرسی جهاد کشاورزی مشهد گفت‌وگو کردیم تا از کم و کیف توزیع اقلام ضروری و مواد غذایی در ایام پایانی دهه آخر صفر آگاه شویم.

توزیع 100 تن گوشت قرمز و 47 تن مرغ منجمد
علی‌اکبر نصری سرآسیا گفت: 47 تن مرغ منجمد با قیمت کیلویی 45هزار تومان میان موکب‌ها و هیئت‌های مذهبی میزبان زائران امام هشتم(ع) توزیع شده است. همچنین 100 تن گوشت قرمز منجمد، به قیمت هر کیلو 150 هزار تومان برای توزیع در نظر گرفته شده که از این مقدار، 25 تن در ایام اربعین حسینی توزیع و 75 تن دیگر در اختیار شورای هیئات مذهبی قرار گرفته تا برحسب اعلام نیاز، میان موکب‌ها توزیع شود. البته برای افزایش توزیع گوشت مذاکراتی داشتیم که ان‌شاءالله به نتیجه خواهد رسید تا هیچ‌ کمبودی احساس نشود.
وی درخصوص توزیع دیگر اقلام غذایی ضروری گفت: 495 تن شکر برای استفاده موکب‌ها و 420 تن برای استفاده خانوارها در حال توزیع است که با قیمت کیلویی 28هزار و 500 تومان به فروش می‌رسد. همچنین بیش از هزار و 300 تن برنج با قیمت تنظیم بازار میان موکب‌ها توزیع خواهد شد.
نصری سرآسیا ادامه داد: در خصوص تأمین تخم‌مرغ نیز با اتحادیه مرغ تخم‌گذار مذاکراتی داشتیم تا این کالا هم به صورت مستقیم در بازار عمده سپاد مشهد توزیع شود. نمایندگی‌های توزیع تخم‌مرغ نیز به هیئت‌های مذهبی معرفی خواهند شد تا موکب‌ها بتوانند از این طریق نیاز خود را تأمین کنند.

با کمبود مواد غذایی روبه‌رو نیستیم
وی با اشاره به اینکه هیچ‌گونه کمبودی درخصوص مواد غذایی در مشهد وجود ندارد، افزود: امسال با پیش‌بینی حضور 
8 تا 10 میلیون زائر، برای توزیع و تأمین مواد غذایی برنامه‌ریزی کردیم و ان‌شاءالله با کمبودی روبه‌رو نخواهیم بود. ستاد خدمات سفر و دیگر خدمتگزاران زائران امام هشتم(ع) دست به دست هم داده‌اند تا این ایام به بهترین شکل سپری شود. 
نصری سرآسیا بیان کرد: روغن و دیگر ارزاق ضروری نیز با توجه به بازرسی‌های روزانه از سطح شهر و اعلام نیاز موکب‌ها در راه‌های منتهی به مشهد توزیع خواهد شد. چنانچه موکب‌ها اقلامی را تهیه نکرده باشند، به نمایندگان فروش معرفی می‌شوند تا نیازشان برطرف شود. 
رئیس اداره نظارت و بازرسی جهاد کشاورزی مشهد در مورد تأمین آرد و نان در ایام پایانی صفر گفت: در این ایام 3 هزار تن آرد به نانوایی‌ها و موکب‌ها اختصاص یافته که تاکنون هزار و 500 تن توزیع شده و با 350 نانوایی نیز هماهنگی صورت گرفته است. به موکب‌هایی که نانوایی دارند و خودشان نان تولید می‌کنند هم آرد اختصاص داده شده است. موکب‌های فعال در جاده تربت‌حیدریه، نیشابور، قوچان و سرخس اگر تنور داشته باشند، به میزان سهمیه درخواستی، آرد در اختیار آن‌ها قرار خواهیم داد.
وی ادامه داد: موکب‌ها برای تأمین نان به صورت عمده نیز می‌توانند در سامانه نانینو ‌نام‌نویسی کرده یا از طریق کمیته‌های مدنظر در شورای هیئات، به نانوایی‌های مشخص شده هدایت شوند. 

فروش نان بسته‌بندی در دکه‌های نان رضوی و نانوایی‌های سیار
نصری سرآسیا با اشاره به فعالیت غرفه‌های شهرداری و فروشگاه‌های شهر ما با همکاری اتاق اصناف در حریم رضوی گفت: حدود 20 قلم کالای اساسی در این غرفه‌ها عرضه می‌شود. ضمن اینکه نان بسته‌بندی نیز با قیمت یارانه‌ای برای رفع نیاز زائران در این فروشگاه‌ها به فروش می‌رسد. 
رئیس اداره نظارت و بازرسی جهاد کشاورزی مشهد متذکر شد: در دکه‌های نان رضوی نیز بسته‌های نان به فروش می‌رسد تا از شلوغ شدن صف نانوایی‌ها جلوگیری شود. کانکس‌های نانوایی‌ سیار نیز در حریم حرم مطهر رضوی در حال راه‌اندازی هستند تا نیاز زائران برطرف شود. 
وی در پایان خاطرنشان کرد: موکب‌ها و میزبانان زائران امام رضا(ع) با مراجعه به شورای هیئات مذهبی می‌توانند اقلام اساسی را با قیمت‌های مشخص شده تهیه کنند. ضمن اینکه 700 واحد صنفی در مشهد طی تفاهم با اتاق اصناف، اقلام ضروری را با قیمت تعیین شده به فروش می‌رسانند. یکی از اقدام‌های خوب صورت گرفته، درج قیمت تنظیم بازار در تمام واحدهای صنفی است که جلو سوءاستفاده افراد سودجو را خواهد گرفت.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه