برقی‌سازی ناوگان حمل و نقل شهری مشهد در دستور کار

رونمایی از 150 دستگاه ون و اتوبوس برای زائران دهه پایانی صفر با حضور وزیر کشور در مشهد

برقی‌سازی ناوگان حمل و نقل شهری مشهد در دستور کار

پیش از اینکه در مشهد و با حضور مسئولان رونمایی شوند، نزدیک به 2 هزار کیلومتر را پیمودند تا همسفر با زائران اربعین، زوار امام حسین(ع) را تا مرز همراهی کنند.


وقتی همان زائران اربعین به کشور برگشتند، وسیله راهشان شدند برای رسیدن به مقصد که شهر بهشت بود. اتوبوس‌هایی که دیروز با حضور وزیر کشور و مسئولان استانی و شهری رونمایی شدند، پیش از این مراسم، متبرک به قدوم زائران امام حسین(ع) در بزرگ‌ترین همایش دینی مذهبی دنیا گشتند. تعدادشان 25 دستگاه بود و همزمان رونمایی  از 125 دستگاه ون نیز انجام شد تا از مراسم اربعین نرسیده، وسیله رفاهی برای رفت و آمد زائران 
امام هشتم(ع) در دهه آخر صفر باشند. 
دغدغه ایجاد راحتی برای زائران امام رضا(ع) همیشه بوده و همچنان وجود دارد و به ویژه در روزهای پایانی صفر به اوج خود می‌رسد. طرح‌ها و برنامه‌های متنوعی در راستای کم کردن زحمت زائران برای رسیدن به مشهدالرضا(ع) مدنظر بوده که راه‌اندازی قطار سریع برقی و جاده حرم تا حرم از آن جمله‌اند.  

حمایت وزیر کشور از قطار سریع‌السیر مشهد-تهران و طرح حرم تا حرم
وزیر کشور در مراسم رونمایی از 125 دستگاه ون و 25دستگاه اتوبوس، درباره این دو طرح 
حمل و نقلی گفت: پیگیری و به نتیجه رسیدن طرح قطار سریع‌السیر مشهد-تهران و همچنین طرح حرم تا حرم جزو کارهای بسیار مهم است؛ چرا که این طرح‌ها برای زائران نقش تعیین‌کننده‌ای دارند و باید مورد حمایت قرار بگیرند.
احمد وحیدی با اشاره به اینکه یکی از مهم‌ترین خدمات برای زائران تسهیل حمل و نقل است، اظهار کرد: برقی‌سازی ناوگان حمل و نقل درون شهری در مشهد در دستور کار جدی ما قرار دارد. امیدوارم در حوزه حمل و نقل درون‌شهری بتوانیم هم در حوزه قطار شهری هم اتوبوسرانی و همچنین تاکسی برقی به استانداردهای خوبی دست پیدا کنیم و آنچه شایسته است، انجام شود.
وی همچنین درباره اقدام‌های انجام شده برای حمل و نقل زائران در دهه پایانی صفر گفت: با تمهیداتی که اندیشیده شده، هر کاری که برای زائران لازم است، صورت گرفته و پیش‌بینی‌های خوبی به لحاظ ساماندهی موضوع حمل و نقل زوار عزیز انجام شده و می‌توانند به بیش از ۷ تا ۸ میلیون زائر که بر اساس پیش‌بینی‌ها به مشهد می‌آیند، خدمات ارائه دهند.

۳۰۰ اتوبوس در مشهد نیاز به نوسازی دارد
شهردار مشهد نیز در این مراسم با اشاره به آمار و ارقام موجود از ناوگان حمل و نقل این شهر گفت: در حوزه اتوبوسرانی یک‌هزار و ٧۵٠ اتوبوس، میدل‌باس‌ و مینی‌بوس‌ در مشهد فعالیت دارند که بیش از یک‌هزار و 300 دستگاه آن ناوگان اتوبوس است و حدود ٣٠٠ دستگاه اتوبوس نیاز به نوسازی دارد.
محمدرضا قلندرشریف با بیان اینکه در مشهد چهار خط قطار شهری داریم، اظهار کرد: دو خط از این مسیرها یعنی خطوط یک و 2 به بهره‌برداری رسیده‌اند و خط‌های 3 و 4 باقی مانده که سال آینده فاز یک خط 3 از میدان شهدا تا پایانه مسافربری به بهره‌برداری می‌رسد. بر همین اساس و در راستای خدمت‌رسانی به زائران 
امام هشتم(ع) خط یک به زائرانی که از فرودگاه مشرف می‌شوند، سرویس‌دهی می‌کند، خط 2 زائران را از راه‌آهن و خط 3 نیز آن‌ها را از پایانه مسافربری سرویس‌دهی خواهد کرد.

درخواست‌های شهردار از وزیر کشور
وی همچنین بیان کرد: از ۴ هزار میلیارد اوراق مشارکت که ۲هزار میلیارد تومان سهم شهرداری و ۲ هزار میلیارد تومان سهم دولت بوده، امسال 
هزار و ۸۵۰ میلیارد تومان محقق شده است. امیدواریم با دستور وزیر باقیمانده اوراق نیز برای شهرداری محقق شود ضمن اینکه ۲ هزار میلیارد تومان نقدینگی از خطوط 3 و 4 قطار شهری باقی مانده که نیازمند همیاری وزارت کشور است.
قلندر با اشاره به اینکه هزینه ٧۶ دستگاه اتوبوس که سهم شهرداری بوده، پرداخت شده و نیاز به دستور وزیر دارد تا به اتوبوسرانی اضافه شود، تصریح کرد: هزار دستگاه اتوبوس نیز در سفر رئیس ‌جمهور در دستور کار ایشان قرار گرفت که باید محقق شود. در مشهد ١١ هزار تاکسی فعالیت می‌کنند که بیش از 3 هزار مورد از آن‌ها قدمتی بالای ١٠ تا ١٢ سال دارند و نیازمند نوسازی هستند.
وی همچنین در خصوص وضعیت راه‌اندازی اتوبوس‌های برقی در مشهد گفت: مشهد به صورت آزمایشی برای استفاده از اتوبوس‌های برقی مدنظر است و باید گفت مسیر خط یک بی‌آرتی ظرفیت ۱۰۰ دستگاه را دارد که روزانه ۱۰۰ هزار مسافر را جابه‌جا خواهد کرد. همچنین درخواست می‌کنیم موضوع به کارگیری تاکسی‌های برقی در مشهد نیز با جدیت بیشتری از سوی وزارت کشور پیگیری شود.

خبرنگار: هاشم رسائی‌فر

برچسب ها :
ارسال دیدگاه