کاسبان جنگ

مقام آمریکایی کمک به اوکراین را راهی برای پرکردن زرادخانه کشورش خواند

کاسبان جنگ

جنگ میان روسیه و اوکراین که در ابتدا بسیاری تصور می‌کردند چند روزه و در نهایت پس از چند هفته به پایان برسد، حالا بیش از یک سال و نیم است به درازا کشیده و هیچ افق روشنی برای پایان نزاع هم قابل تصور نیست.


مقایسه‌ای کوتاه بر توان نظامی، اقتصادی، جمعیتی و برخورداری از اهرم‌های سیاسی نابرابر میان مسکو و کی‌یف، همه را به این باور رسانده بود که ولادیمیر می‌تواند چند روزه طومار همسایه را در هم پیچیده و همنام اوکراینی‌اش را ضربه فنی کند. برخلاف انتظارها این‌گونه نشد و کی‌یف به اتکای سیل کمک‌های نظامی و سیاسی غرب توانسته 
تا کنون در برابر تزارها مقاومت کند. اما بی‌تردید این حمایت بی‌دلیل نیست. تحلیلگران بر منفعت چندجانبه ایالات متحده در ادامه جنگ تأکید دارند و همان‌ها معتقدند روزی می‌رسد که آمریکا و اروپا لیست بلندبالایی از بدهی کی‌یف را روی میز گذاشته و به همین بهانه این کشور را تحت استعمار خود درمی‌آورند.

کمکی که صدقه نیست
اینکه کمک‌های طرف غربی در جنگ با روسیه صدقه نیست و برای آن‌ها منفعت بسیاری دارد حرف بیراهی نیست. در این راستا دو روز پیش میچ مک‌کانل، رهبر اقلیت جمهوری‌خواه مجلس سنا در واکنش به منتقدان کمک‌های آمریکا به اوکراین دورویی را کنار گذاشته و در توییتی وقیحانه نوشت: «ایستادن در کنار متحدانمان در برابر تجاوز روسیه صدقه نیست. در واقع این یک سرمایه‌گذاری مستقیم برای 
پر کردن زرادخانه آمریکا با تسلیحات آمریکایی ساخته شده توسط کارگران آمریکایی است. گسترش پایگاه صنعتی دفاعی ما، آمریکا را در موقعیت قوی‌تری برای پیشی‌گرفتن از چین قرار می‌دهد».
مک کانل در ایام نخستین سالگرد تهاجم روسیه به اوکراین هم در بیانیه‌ای چنین نیتی را روی کاغذ آورده بود. او کمک ایالات متحده به اوکراین را نه یک عمل خیریه بلکه سرمایه‌گذاری مستقیم در راستای منافع این کشور و علیه ماشین جنگی ولادیمیر پوتین خوانده بود. رهبر اقلیت جمهوری‌خواهان سنا افشا کرد ایالات متحده عمدتاً سلاح‌های قدیمی‌تری را از انبار خود ارسال می‌کند و این به آمریکا اجازه می‌دهد موجودی خود را با نسخه‌های مدرن‌تر از آنچه به خارج ارسال می‌شود، پر کند!

ساده‌لوح نباشیم!

رویکرد منفعت‌طلبانه یانکی‌ها، این کاسبان مرگ، در قبال جنگ خونین برای پر کردن جیب خود و همچنین افزایش سلطه بر دیگر کشورها تا جایی پیش رفته که صدای متحدان اروپایی واشنگتن را هم درآورده است. در آخرین مورد، همین سه روز پیش رئیس‌جمهور پیشین فرانسه تأکید کرد آمریکا از اوکراین برای تضعیف اروپا استفاده می‌کند. نیکولا سارکوزی گفته به باور او، الحاق اوکراین به ناتو و اتحادیه اروپا که کی‌یف سال‌های سال درصدد آن است، به صلح منجر نخواهد شد، زیرا به اعتقاد او «اگر اوکراین را به اروپا بیاورید، آمریکایی‌ها را قدرتمند خواهید کرد چون کشورهای شرق اروپا تحت سلطه واشنگتن هستند».
پیش از این، رئیس شورای اروپا در گفت‌وگوی رسانه‌ای با گلایه از رویکرد آمریکا در جنگ اوکراین تأکید کرده بود: واشنگتن همیشه منافع اقتصادی خود را در اولویت قرار می‌دهند. «چارلز میشل» در این باره گفت: من از واژه خیانت استفاده نمی‌کنم، اما بهتر است ساده‌لوح نباشیم. آن‌ها، حتی در دولت کنونی همیشه منافع اقتصادی خود را در اولویت قرار می‌دهند. آمریکا از این بحران نهایت سود را می‌برد، چون آن‌ها سلاح‌های بیشتر و گاز بیشتر و با قیمت‌های بالاتر به اروپا می‌فروشند.
همچنین بورل از واشنگتن خواسته بود نگرانی‌های اروپا را در این خصوص درک و برطرف کند. با این حال، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید در آن مقطع همه تقصیرها را گردن روسیه انداخته و گفته بود پوتین با قطع صادرات گاز، اروپایی‌ها را به زحمت انداخته است. اما باوجود افزایش صادرات و عرضه گاز طبیعی مایع آمریکا به اروپا، کشورهای اروپا گاز طبیعی را چهار برابر گران‌تر از قیمتی خریداری می‌کنند که درون آمریکا عرضه می‌شود. این موضوع در مورد تسلیحات نظامی کشورهای اروپایی نیز درست است. کشورهای اروپایی با سلاح و مهمات به اوکراین کمک کردند و حالا برای پر کردن اسلحه‌خانه‌ها و زرادخانه‌های خود باید قطعات و تسلیحات نظامی مورد نیاز خود را بسیار گران‌تر از پیش از آمریکا بخرند. کار به جایی رسیده که امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه گفته: اینکه آمریکا بهای گاز صادراتی خود به اروپا را افزایش داده، اصلاً دوستانه نیست. وزیر اقتصاد آلمان نیز از واشنگتن خواسته صادقانه در کنار اروپایی‌ها باشد و بهای گاز صادراتی خود را کاهش دهد. از سوی دیگر، مقامات اروپایی هشدار داده‌اند این رفتار ریاکارانه کاخ سفید به‌طور فزاینده‌ای فضای حاکم بر روابط دو سوی آتلانتیک را مسموم کرده است.

وقتی واشنگتن متحدانش را سرکیسه می‌کند
اذعان میچ مک کانل به منفعت واشنگتن از ادامه جنگ روسیه و اوکراین در حالی است که وب‌سایت دیفنس نیوز در آخرین گزارش خود از صنعت تســلیحاتی آمریکا تأیید کرد جنگ در شرق اروپا موجب شده کمپانی‌های اسلحه‌سازی ایالات متحده سود کلانی به جیب بزنند و 196میلیارد دلار از سرکیسه کردن اتحادیه و سایر حامیان اوکراین کسب کنند.
اطلاعاتی که منتشر شده، نشان می‌دهد در نیمه اول سال جاری، درآمد ۲۵پیمانکار برتر نظامی غربی با ۱۱درصد افزایش به ۲۱۲میلیارد دلار رســیده اســت. گفته می‌شــود کل فروش تسلیحات این شــرکت‌ها در پایان سال ۲۰۲۳ به ۴۴۸ میلیارد دلار برسد که ۴۷میلیارد دلار نسبت به سال گذشته افزایش یافته است. در گزارش دیفنس‌نیوز آمده: تا سال۲۰۲۶ این مبلغ ممکن است با تحویل تسلیحات به اوکراین و تسلیح دوباره در اروپا با بیش از ۲۰درصد افزایش به ۵۵۴میلیارد دلار برسد. تخمین زده می‌شود پیمانکاران نظامی غربی از ســال۲۰۲۱ تا ۲۰۲۶ درآمد خود را ۱۵۰میلیارد دلار یا ۳۷درصد افزایش خواهند داد.

خبرنگار: مهدی خالدی

برچسب ها :
ارسال دیدگاه