ترسیم جغرافیای خدمت به زائر

قرارگاه عملیاتی خدمت به زائران دهه آخر صفر افتتاح شد

ترسیم جغرافیای خدمت به زائر

در بازدیدی که با حضور استاندار خراسان رضوی، فرماندار و شهردار مشهد و نیز جمعی از مسئولان از قرارگاه عملیاتی خدمت به زائران دهه آخر صفر شهرستان مشهد صورت گرفت، این قرارگاه فعالیت خود را به صورت رسمی آغاز کرد.


در حاشیه این بازدید، استاندار خراسان رضوی با اشاره به اینکه انتظارها از اقدام‌هایی که در دهه آخر صفر صورت می‌گیرد، نسبت به سال گذشته بیشتر است، گفت: دو جغرافیای خدمت در شهرستان مشهد وجود دارد و دارای اهمیت قابل توجه است؛ یکی در مسیر رسیدن به مشهد و دیگری داخل شهر مشهد که هر دو مسئولیت برعهده فرمانداری این شهر است و تأکید می‌کنم جغرافیای خدمت در مسیر رسیدن به مشهد از اهمیت زیادی برخوردار است.
یعقوبعلی نظری تصریح کرد: در حوزه حمل و نقل، مسئولان کشوری در مشهد حضور دارند تا اگر مشکلی پیش آمد، سریع رفع کنند. نکته دیگری که باید مورد توجه باشد این است که نظم و انضباط در ایجاد موکب‌ها رعایت شود و نباید موکب‌‌ها عرض پیاده‌روها را اشغال و رفت و آمد را برای زائران سخت کنند.
نظری مورد دیگر را کنترل و نظارت دقیق بر قیمت‌ها دانست و گفت: هزینه تاکسی، ارزاق، اجناس مغازه‌های اطراف حرم و اقامت‌ نباید بالا باشد. زمانی که زائران به شهر خود رفتند، نباید از مشهد و خدمات‌رسانی آن بد بگویند.

واکنش فرماندار مشهد درباره خانه‌مسافر
فرماندار مشهد نیز در واکنش به طرح موضوعی در خصوص ساماندهی خانه‌مسافرها و تاکسی‌ها در این ایام با بیان اینکه خانه‌مسافرها شناسایی شده و مجوز گرفته‌اند، گفت: اگر کسی فعالیتی را شروع کند، بلافاصله پلمب می‌شود. هر خانه‌مسافر فعال باید مجوز یا نرخ‌نامه داشته باشد.
محسن داوری ادامه داد: برای تاکسی‌ها نیز اقدام‌های نظارتی و پویشی انجام شده که تاکسی‌های صلواتی اطراف حرم مطهر ارائه خدمت خواهند کرد. در مورد نانوایی‌ها از سال گذشته ۲۲ نانوایی ثابت در اطراف حرم مطهر داشتیم. امسال هشت نانوایی غیر ثابت ایجاد شده و ۳۰ نانوایی سیار هم راه‌اندازی می‌شود. 

250 دستگاه اتوبوس در مسیرهای منتهی به حرم مطهر افزوده می‌شود
شهردار مشهد نیز با بیان اینکه تمام امکانات شهرداری برای استقبالی خوب و در خور شأن از زائران امام هشتم(ع) بسیج شده است، گفت: جدا از اقدام‌هایی که در بحث مدیریت خدمات شهری مشهد انجام می‌شود، تنها در سه شبانه‌روز آخر دهه، 250دستگاه اتوبوس برای جابه‌جایی درون شهری در مسیرهای منتهی به حرم مطهر اضافه خواهد شد که خدمات‌دهی آن‌ها رایگان است.
محمدرضا قلندرشریف ادامه داد: در همین ایام خدمت‌رسانی به زائران از طریق قطار شهری برای جابه‌جایی رایگان خواهد بود. ضمن اینکه پنج ایستگاه استقبال از زائران را نیز در مبادی ورودی خواهیم داشت به همراه 18 ایستگاه راهنمای زائر. همچنین تبلیغات محیطی شهر در روزهای منتهی به دهه پایانی به این ایام اختصاص یافته است.
مدیر اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی مشهد نیز با بیان اینکه امسال در بخش اسکان پیش‌بینی رشد ۱۲ درصدی در ظرفیت داشتیم، گفت: سال گذشته در 3 هزار و 700 نقطه اسکان داشتیم که امسال به 4هزار و 162 نقطه رسیده است. در مجموع ۶۸۱ هزار و ۵۱۱ نفرشب اقامت داریم که با برنامه‌ریزی و استفاده از ظرفیت‌های مردمی، امور مساجد و سایر نهادهای خدمتگزار، ظرفیت در حال افزایش است.
حسین امیرکلالی خاطرنشان کرد: در حوزه حمل‌ و نقل، بسیج تمام ناوگان حمل‌ و نقل کشور، اعزام ناوگان ویژه از استان‌های پرتقاضا، تأمین و افزایش ناوگان هوایی، ریلی و اتوبوس، آمادگی 8 هزار و 41 راننده ناوگان مسافربری، سامانه لیست انتظار و فروش بلیت، استفاده از ظرفیت فوق‌العاده حمل ‌و نقل و طرح‌های تشویقی برای ایجاد انگیزه در شرکت‌های حمل‌ و نقل را انجام دادیم. در حوزه بهداشت و سلامت، ایستگاه‌های سلامت اطراف حرم مطهر و محورهای مواصلاتی پیش‌بینی شده است. ظرفیت فعالیت داروخانه‌های شبانه‌روزی اطراف حرم مطهر را افزایش دادیم. داروخانه‌هایی که شبانه‌روزی نیستند، تا ساعت 24 فعال خواهند بود. تمام مراکز درمانی و بیمارستان‌ها در حالت آماده‌باش و ۲۰۰ شیفت پزشک و ۸۷۷ گروه بهداشت در ایستگاه‌های سلامت مستقر هستند. آماده‌باش بیمارستان صحرایی نیز از جمله فعالیت‌های ماست.

خدمات‌دهی بهتر از سال گذشته
در ادامه مهدی برامکی، معاون هماهنگی امور عمرانی فرماندار مشهد گفت: برق ایمن و آب سالم برای موکب‌ها در نظر گرفته شده است. در ۱۵۷ نقطه برق ایمن تأمین، به موکب‌ها تحویل و برای ۲۰۰ نقطه در مبادی ورودی نیز این اقدام انجام شده است.
وی ادامه داد: سال گذشته خدمت تأمین آب سالم با استفاده از تانکر را نداشتیم؛ اما امسال ۱۵ دستگاه در حال تحویل بوده و تا ۳۰ دستگاه نیز خواهد رسید. 
برامکی خاطرنشان کرد: سال گذشته به 6 هزار زائر پیاده که برای برگشت مشکل داشتند، کمک شد و امسال نیز تعداد باید مشخص شود. 
در بخش دیگری از جلسه، رضا رمضانی، معاون برنامه‌ریزی و توسعه فرماندار مشهد گفت: امسال سه انبار دپو آب‌ معدنی و کنسرو را در وحدت در نظر گرفتیم. سال گذشته غرفه‌های شهرداری آن‌گونه که می‌خواستیم تأمین نبود؛ اما امسال ۲۰ قلم کالا تأمین شده است. کمبود پارسال ما این بود که وقتی از استان‌های دیگر نانوایی فراهم می‌شد، باید به دنبال تأمین آب، برق و گاز می‌بودیم؛ اما امسال مهیا شده است.
رمضانی عنوان کرد: در این راستا سازمان فنی‌وحرفه‌ای و مجموعه‌ای در زمینه پخت غذا در بولوار پیامبر اعظم(ص)91 را در نظر گرفتیم که اگر با بحرانی برای تأمین نان مواجه شدیم، آرد را منتقل و مجموعه‌ای را آنجا راه‌اندازی کنیم. ۱۰ کیوسک اطراف حرم مطهر را با نانی که از کارخانه نان رضوی توزیع می‌شود، تأمین کردیم و بنر زدیم تا قیمت مشخص باشد.
معاون برنامه‌ریزی و توسعه فرماندار مشهد اضافه کرد: به ۲۰واحد صنفی منتخب نان لواش به قیمت مصوب یارانه‌ای می‌دهیم. سال گذشته برای تأمین مرغ گرم دچار مشکل بودیم. امسال با ۳۶ واحد صنفی توافق کردیم و مرغ گرم در اختیار آن‌ها گذاشتیم. میزان گوشت برای هیئت‌ها در دهه پایانی صفر نیز کم است که درخواست می‌کنیم هرچه سریع‌تر تأمین شود تا پاسخگوی هیئت‌های مذهبی و موکب‌ها باشیم.  
حجت‌الاسلام محمد فلاح، رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان مشهد نیز در ادامه گفت: بناست در خیابان امام رضا(ع) حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ موکب خدماتی، فرهنگی و پذیرایی راه‌اندازی شود. 

​​​​​​​خبرنگار: هاشم رسائی‌فر

برچسب ها :
ارسال دیدگاه