بسیج تمام امکانات بارگاه منور رضوی برای تسهیل زیارت زائران

مدیر عالی حرم مطهر رضوی از تدارک ویژه در روزهای پایانی ماه صفر خبر داد

بسیج تمام امکانات بارگاه منور رضوی برای تسهیل زیارت زائران

با نزدیک شدن به روزهای پایانی ماه صفر، مشهدالرضا(ع) تمام قد برای میزبانی از زائران بارگاه ملکوتی سلطان خراسان برای رحلت حضرت رسول(ص)، شهادت امام حسن(ع) و به ویژه ایام شهادت امام رضا(ع) آماده می‌شود.


در این میان بارگاه منور رضوی به عنوان مرکز معنوی ایران زمین و آستان قدس رضوی به عنوان میزبان زائران و مجاوران، در این ایام بسیار بیشتر از گذشته مرکز کانون توجه و خدمت‌رسانی است.
در همین راستا مدیر عالی حرم مطهر رضوی از تکریم و خدمت به زائران در اقشار و صنوف مختلف به ویژه هیئت‌های مذهبی به عنوان مهم‌ترین وظیفه این آستان مقدس در دهه پایانی صفر نام برد. 
به گزارش آستان‌نیوز، مصطفی فیضی در نشست خبری برنامه‌های آستان قدس رضوی در دهه آخر صفر که صبح دیروز با حضور جمعی از مدیران این آستان مقدس و اصحاب رسانه در حرم مطهر رضوی برگزار شد، اظهار کرد: چند سالی است آمادگی خانواده بزرگ خدمت در آستان قدس رضوی برای استقبال و میزبانی از زائران ایام پایانی صفر به بازگشت زائران از زیارت و پیاده‌روی اربعین متصل شده است. 
 
تسهیل زیارت، مهم‌ترین وظیفه ماست
وی تسهیل تشرف و زیارت زائران را مهم‌ترین وظیفه مجموعه حرم مطهر رضوی در ایام پایانی صفر دانست و گفت: هر ساله میلیون‌ها زائر به عشق زیارت حضرت رضا(ع) به مشهد مقدس مشرف می‌شوند چنان‌ که در این روزهای ابتدایی دهه پایانی صفر شاهد دست‌کم ۴۰۰ هزار تشرف در هر شبانه‌روز بودیم که آماری افتخارآمیز و غرورآفرین است و بی‌شک در روزهای پایانی ماه صفر میلیونی خواهد شد. 
مدیر عالی حرم مطهر رضوی بیان کرد: معاونت اماکن متبرکه رضوی با فراخوان کشیک‌های خدمتی و توجیه آن‌ها، آمادگی لازم را به منظور توجه به زائر و زیارت او در ایام پایانی صفر کسب کرده است. 
وی گفت: در ایام پایانی صفر امسال برگزاری باشکوه دو مراسم خطبه شب شهادت حضرت رضا(ع) در صحن پیامبر اعظم(ص) و مراسم شام غریبان حضرت رضا(ع) پس از نماز مغرب و عشا از خیابان شهید نواب صفوی به سمت حرم مطهر رضوی، به عنوان دو برنامه مهم در دستور کار این معاونت قرار دارد. 
فیضی ادامه داد: معاونت خدمات زائران حرم مطهر رضوی نیز فعالیت‌های بسیار گسترده‌ای را در این ایام انجام می‌دهد که به تمام فعالیت‌های خدمتی در داخل حرم مطهر همچون خدمات فرش‌آرایی، صندلی چرخدار، فنی، نورآرایی، مهمانسرای حضرت و ده‌ها خدمت دیگر می‌توان اشاره کرد. 
ایشان با اشاره به تأکید تولیت آستان قدس رضوی مبنی بر حفظ ابنیه موجود و گسترش فضاهای مسقف در حرم مطهر رضوی گفت: در این راستا سازمان عمران و نگهداری حرم مطهر رضوی اقدام‌های بسیاری را در حوزه حفظ ابنیه و اماکن متبرکه و گسترش آن‌ها انجام داده و پروژه‌های ارزشمندی نیز در دست انجام دارد که پروژه بزرگ زیرسطحی شیخ بهایی از جمله این پروژه‌های در حال اجراست. 
وی ادامه داد: افزایش نور در سطح صحن‌های مطهر از دیگر اقدام‌های این سازمان به شمار می‌آید چنان ‌که در حال حاضر در این حوزه اقدام‌های خوبی در صحن‌های انقلاب، آزادی و کوثر و باب‌السلام انجام شده است. فیضی در خصوص اقدام‌های عمرانی در حوزه سنگفرش‌ها نیز گفت: پروژه سنگفرش حدفاصل بست شیرازی و خیابان طبرسی در متراژ نزدیک به 10 هزار مترمربع در مدت حدود دو سال انجام و به بهره‌برداری رسیده است. 
وی به اقدام‌های ویژه‌ای که در بحث کیفیت آب شرب حرم مطهر و تأمین آب باکیفیت برای زائران صورت گرفته است، اشاره و اضافه کرد: همچنین اقدام‌های خوبی در حوزه زیباسازی و مرتب‌سازی سازه‌ها در ورودی‌های حرم مطهر رضوی انجام شده است. 

 فعالیت موکب‌های خدمت‌رسان در سه حوزه
مدیر عالی حرم مطهر رضوی با بیان اینکه آستان قدس رضوی ساماندهی موکب‌های خدمت‌رسان را در سه حوزه برعهده دارد، گفت: نخست می‌توان از موکب‌های اطراف حرم مطهر رضوی نام برد که در مجموع حدود 150 موکب در حوزه‌های خدمتی پذیرایی، فرهنگی، فوریت‌های پزشکی و امدادی در دهه آخر صفر در اطراف حرم مطهر رضوی مستقر خواهند شد. همچنین موکب‌های خدمت‌رسان با مشارکت ویژه نیروهای مردمی و خدمه حرم مطهر همچون کفشداران، فراشان، دربانان، خدام و سایر کشیک‌ها در جاده‌های منتهی به شهر مشهد ویژه خدمت به زائران پیاده فعالیت خواهند داشت.
وی افزود: موکب‌هایی نیز به همت کانون‌های خدمت استان‌ها زیر نظر بنیاد کرامت رضوی در خیابان‌های منتهی به حرم مطهر در ایام پایانی صفر دایر می‌شود که از جمله خدمات آن‌ها می‌توان به اسکان، معارف دینی، فرهنگی، پذیرایی و... اشاره کرد. 

برچسب ها :
ارسال دیدگاه