اجلاس جی 20 زیر سایه صندلی‌های خالی

نبود روسیه و چین، نشست دهلی‌نو را تحت تأثیر قرار داد

اجلاس جی 20 زیر سایه صندلی‌های خالی

اجلاس دو روزه سران گروه 20(جی20) در حالی امروز در کشور هند به پایان می‌رسد که به نظر می‌رسد این نشست نیز تحت تأثیر بحران اوکراین و اختلاف دیدگاه‌ اعضا در این زمینه قرار گیرد. حضور نداشتن سران کشورهای روسیه و چین در این نشست نیز بر این گردهمایی سایه انداخته است، موضوعاتی که صدور بیانیه پایانی اجلاس را از همان ابتدا با ابهاماتی مواجه کرد.


موضوع مهم دیگر که جی20 را تحت تأثیر قرار داده مشکلاتی است که بر سر صدور بیانیه پایانی به‌وجود آمده است؛ در عرف دیپلماتیک صدور بیانیه مشترک نشان‌دهنده توافق گسترده اعضای گروه درخصوص موضوعات مورد بحث جهانی است اما به نظر می‌رسد باوجود اصرار و پافشاری هند، اجلاس بدون صدور بیانیه صریح و قاطع و یک بیانیه نمادین پایان یابد. اگر چنین اتفاقی رخ دهد درواقع نخستین بار در تاریخ برگزاری این اجلاس خواهد بود که نشست سران گروه20 بدون صدور بیانیه پایانی پایان یافته است.

سید احمد فاطمی‌نژاد، کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با قدس درباره اهداف نشست گروه20 گفت: مسائلی همچون تغییرات اقلیمی و آب و هوایی، موضوعات اقتصادی و تأمین موادغذایی،  تمرکززدایی مالی بین‌المللی و به احتمال زیاد بحران اوکراین در این نشست مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد. طبیعتاً اجلاس از این نظر که 20 اقتصاد برتر دنیا را که دست‌کم 85درصد از تولید اقتصادی جهان و 75درصد تجارت جهانی را در اختیار دارند، برای تصمیم‌گیری درباره مسائل کلان جهانی گردهم می‌آورد بسیار قابل اهمیت است. همچنین نشست‌های اجلاس گروه20 برخلاف 
گروه 7 که صرفاً به کشورهای صنعتی محدود مانده، فراگیری بیشتری دارد و بخش قابل توجهی از کشورها با دیدگاه‌ها و سطح توسعه متفاوت ازجمله کشورهای در حال توسعه را هم دربرمی‌گیرد.

تأثیر حضور نداشتن سران روسیه و چین
استاد روابط بین‌الملل دانشگاه در خصوص نبودن سران کشورهای روسیه و چین در این نشست اظهار کرد: نبود سران کشورهای روسیه و چین در این نشست ممکن است تا حدودی وزن سیاسی لازم برای امتیازدهی در لحظات آخر را از هیئت‌های شرکت‌کننده آن کشورها در بخش‌های چانه‌زنی کاهش دهد، اما توجه داشته باشیم صورت‌جلسه و روند اداری نشست‌هایی از این دست از ماه‌ها و سال‌ها پیش آماده شده و کشورها تصمیمات خودشان را پیش‌تر درباره موضوعات مورد بحث گرفته‌اند و حضور نداشتن سران چند کشور با توجه به تجربه نشست‌های پیشین، مسئله تعیین‌کننده‌ای نخواهد بود؛ چنان‌که وزیر خارجه روسیه و نخست‌وزیر چین به عنوان جایگزین پوتین و پینگ در این اجلاس حضور دارند. فراموش نکنیم در نشست اخیر بریکس که روسیه و چین به عنوان اعضای اصلی آن مطرح هستند، پوتین حاضر نبود و رئیس‌جمهور چین هم حضورش را در این نشست نیمه‌تمام گذاشت، بنابراین نبود سران برخی کشورها لزوماً پدیده‌ عجیبی نخواهد بود.

سایه سنگین بحران اوکراین 
وی در پاسخ به این پرسش که سهم بحران اوکراین از مذاکرات چه میزان خواهد بود، تصریح کرد: بی‌تردید بحران اوکراین به عنوان موضوعی که بر جوانب مختلف امنیتی، اقتصادی و راهبردی در جهان تأثیرگذار بوده بر اجلاس گروه20 نیز تأثیرگذار خواهد بود. با توجه به اختلافاتی که میان برخی اعضا در زمینه بحث اوکراین وجود دارد، احتمال اینکه نشست کنونی نیز به سرنوشت نشست وزیران دارایی این گروه که چند ماه پیش برگزار شد، دچار شود، وجود دارد. چنان‌که کشورهایی همچون هند، چین، عربستان و روسیه که در این نشست حضور دارند، دیدگاه متفاوتی درباره بحران اوکراین دارند و همین مسئله ممکن است سبب شود نشست باوجود اصرار هند بر صدور بیانیه پایانی، بدون صدور بیانیه پایانی قاطع و صریح به سبک و سیاق گذشته پایان یابد. وی در پاسخ به این پرسش که با توجه به شرایط حاکم بر نظام بین‌الملل اجلاس گروه۲۰ تا چه میزان قادر به حل مشکلات جهانی خواهد بود، گفت: نشست سران گروه۲۰ در دهلی‌نو در حالی برگزار شده که نظم جهانی بیش از گذشته از هم گسیخته‌تر شده است؛ با این حال چنان‌که اشاره شد، نشست گروه20 از نظر فراگیر بودن و حضور سران کشورهای تصمیم‌ساز و قدرت‌های اقتصادی جهان می‌تواند محملی مناسب برای مذاکره میان این کشورها باشد، اگرچه ممکن است به یک نتیجه مشترک نرسند.

خبرنگار: سید احمد موسوی

برچسب ها :
ارسال دیدگاه