خادمیاران رضوی خدمتگزار زائران اربعین

در گستره‌ای فراتر از مرزهای جغرافیایی کشور انجام می‌شود

خادمیاران رضوی خدمتگزار زائران اربعین

آستان قدس رضوی امسال نیز ارائه خدمت به زائران اربعین را در داخل کشور و از نقاط مرزی شرق و شمال شرق ایران آغاز می‌کند تا علاوه بر ایرانیانی که عزم سفر به کربلای معلی را دارند، زائران کشورهای همسایه نیز در مسیر عبور از ایران، از این خدمات بهره‌مند شوند.


در ایام اربعین حسینی۲۵ موکب در مرزهای مهران، شلمچه، خسروی، تمرچین، چذابه، باشماق، ریمدان، دوغارون و میرجاوه و ۱۰ موکب در مسیرهای منتهی به مرزها در استان‌های سمنان، خراسان جنوبی و همدان به پرچم‌داری آستان قدس رضوی برپاست. بخشی از این موکب‌ها، موکب‌هایی است که به همت خادمیاران برپا شده است. 

‍ خدمت‌رسانی به زائران پاکستانی در نقطه صفر مرزی
مدیر کانون‌های خدمت رضوی در استان سیستان و بلوچستان از خدمت شبانه‌روزی به زائران پاکستانی اربعین در نقطه صفر مرزی خبر داد. 
دادخدا خدایار گفت: همچون سال‌های گذشته، امسال نیز در ایام اربعین حسینی در مرز میرجاوه و ریمدان خدمات شبانه‌روزی به زائران پاکستانی ارائه می‌شود؛ همواره در ایام اربعین و دهه آخر صفر با حجم قابل توجه ورود زائران پاکستانی به کشورمان مواجه هستیم که به قصد عزیمت به سمت کربلا، مشهد و قم میهمان ایران اسلامی می‌شوند. وی افزود: به همین دلیل آستان قدس رضوی با محوریت بنیاد کرامت، تسهیل تشرف این زائران را به عنوان یکی از اهداف مهم خود در استان سیستان‌وبلوچستان تعیین کرده تا علاوه بر خدماتی که ساکنان این استان، به‌ویژه محرومان و احسان‌پذیران ارائه می‌شود، میزبانی شایسته‌ای از زائران خارجی نیز رقم بخورد. مدیر کانون‌های خدمت رضوی در استان سیستان و بلوچستان ادامه داد: کانون‌های خدمت فعال در سیستان و بلوچستان به زائران پاکستانی شامل سه محور است و تمامی حوزه‌های اسکان، تغذیه و 
حمل و نقل را شامل می‌شود. مجموعه شبکه خادمیاری به عنوان خادم در خدمت زائران پاکستانی در مرز میرجاوه و ریمدان و همچنین سایر موکب‌های مردمی در شهرهای مختلف هستند.

خدمت به زائران عبوری در موکب خادمیاران همدانی
مدیر کانون‌های خدمت استان همدان گفت: ما در استان همدان به سبب عبور بخش زیادی از زائران حسینی کشور از استان‌های خراسان، تهران، سمنان، مازندران، اصفهان و... تدابیر ویژه‌ای را برای میزبانی اندیشیدیم که در همین راستا چهار موکب در مسیرهای منتهی به عبور این زائران تدارک دیده شده است.
محمد حیدری تأکید کرد: موکب فعال در ورودی شهرستان همدان در محل روستای امزاجرد بوده و موکب راه‌اندازی شده در خروجی همدان نیز در مسیر روستای یکن‌آباد میزبان زائران اربعین امام حسین(ع) است. همچنین یک موکب در مسیر ملایر در روستای زنگنه و یک موکب مستقل نیز در خروجی شهرستان ملایر آماده خدمت‎‌رسانی به زائران اربعین امسال است.
وی ادامه داد: ‌از ابتدای آغاز به کار موکب‌های استان همدان تاکنون روزانه افزون بر هزارو500 وعده غذای گرم میان زائران در مسیر زیارت توزیع شده است؛ با توجه به خیل عظیم زائران امسال، در روزهای منتهی به اربعین حسینی این حجم خدمت‌رسانی به بیش از ۱۰ هزار وعده غذایی در روز نیز خواهد رسید.
 مدیر کانون‌های خدمت استان همدان گفت: افزون بر وعده‌های غذایی، بخش زیادی از خدمت‌رسانی خادمان اربعین به توزیع میان وعده بین زائران اختصاص دارد که این حجم نیز ۴۰ هزار وعده در روز که به احتمال زیاد در روزهای آینده به بیش از ۱۰۰ هزار وعده خواهد رسید. همچنین یکی از مهم‌ترین مشکلات امسال موکب‌های این استان تأمین آب آشامیدنی برای زائران است که تاکنون ۱۰ هزار بطری آب آشامیدنی از سوی آستان قدس رضوی برای توزیع میان زائران اختصاص یافته است.

مواکب چهارگانه امام رضا(ع) میزبان زائران اربعین در مرز خسروی
 دبیر ستاد اربعین کانون‌های خدمت رضوی در استان کرمانشاه نیز گفت: با عنایت حضرت رضا(ع) خادمیاران رضوی کرمانشاه در چهار موکب به صورت شبانه‌روزی در ایام اربعین میزبان و خدمت‌رسان زائران اباعبدالله الحسین(ع) هستند.سلمان یاوری افزود: موکب امام رضا(ع) واقع در مرز خسروی منذریه عراق از اول شهریور ماه برای پذیرایی ناهار، شام، 
میان وعده، آب و چایی از زائران برقرار شده است. موکب امام رضا(ع) در شهرستان قصرشیرین، کیلومتر ۱۵ جاده خسروی (آشپزخانه مرکزی) نیز از ۲ شهریور ماه فعالیت خود را شروع و زائران در طول شبانه روز می‌توانند از خدمات خادمیاران بهره‌مند شوند.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه