افتتاح 9477 واحد مسکونی در خراسان رضوی

همزمان با سراسر کشور و با حضور ویدئوکنفرانسی رئیس جمهور انجام شد

افتتاح 9477 واحد مسکونی در خراسان رضوی

مراسم افتتاح فاز یک و دو پروژه 2 هزار و 120 واحدی مسکن شاملو واقع در رسالت 81 مشهد با حضور ویدئوکنفرانسی رئیس‌ جمهور، وزیر راه و شهرسازی، استاندار خراسان رضوی، شهردار، اعضای شورای شهر مشهد و جمعی از مدیران شهری و استانی برگزار شد.


استاندار خراسان رضوی در این مراسم که با افتتاح سایر پروژه‌های مسکن در استان همراه بود، گفت: 9هزار و 477 واحد مسکونی در استان به بهره‌برداری می‌رسد که ارزشی بیش از 5 هزار میلیارد ریال دارد. از این تعداد، هزار و ۱۲۰ واحد مربوط به حاشیه شهر مشهد است.

آخرین آمارهای استان در حوزه ساخت مسکن
یعقوبعلی نظری افزود: سهم خراسان رضوی از نهضت ملی مسکن ۳۹۱ هزار واحد مسکونی است که ساخت ۱۹۵ هزار واحد از این تعداد به عنوان مسکن حمایتی در دستور کار قرار دارد.
وی ادامه داد: در این بخش نیز نام‌نویسی ۱۲۶ هزار نفر نهایی شده و تأمین زمین به عنوان نخستین مؤلفه در این حوزه اهمیت خاصی دارد و از تأکیدات است. در این راستا تاکنون بیش از 4هزار هکتار زمین برای ۱۸۰ هزار واحد مسکونی تأمین و ۱۸۹ سایت در استان آماده‌سازی شده است.
استاندار خراسان رضوی افزود: در ۶۵ شهرداری استان برای صدور پروانه رایگان توافق صورت گرفته است. ضمن اینکه برای سهم مسکن روستاییان 65 هزار واحد در نظر گرفته‌ایم و ساخت 23 هزار واحد از آن آغاز شده است. به این تعداد باید 56 هزار واحدی را که در طرح بازآفرینی شهری مدنظر است، اضافه کرد که همه آن‌ها مورد پیگیری و اجرا قرار گرفته‌اند. 
وی ادامه داد: ۲ هزار و ۲۹۷ مورد نام‌نویسی در واگذاری مسکن طرح جوانی جمعیت نیز نهایی شده و هزار و ۴۸۴ مورد از این تعداد واگذار شده است.

بزرگ‌ترین طرح مشارکتی شهرداری مشهد
شهردار مشهد نیز در حاشیه این مراسم گفت: بهره‌برداری از فاز اول و دوم مجتمع ۲ هزار و 120 واحدی شاملو در منطقه رسالت مشهد با ارتباط ویدئوکنفرانسی با رئیس‌جمهوری انجام شد.
محمدرضا قلندر شریف در این خصوص افزود: این مجتمع طرح مشارکتی در زیربنایی بیش از ۲۸۲ هزار مترمربع است که هزار و 120 واحد آن امروز به بهره‌برداری رسید. این مجتمع بزرگ‌ترین طرح مشارکتی شهرداری مشهد است و هزار واحد دیگر آن هم که مربوط به پروژه‌های بازآفرینی شهری است، در حال حاضر تا 70 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و به زودی تکمیل و مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.
وی با اشاره به اینکه جذب سرمایه‌گذار و ورود به پروژه‌های مشارکتی، یکی از سیاست‌های ما در حوزه اقتصادی است، اظهار کرد: بر همین اساس نیز از ابتدا اعلام کردیم رفیق سرمایه‌گذاران هستیم نه رقیب آن‌ها و از سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی به‌ ویژه در مناطق کم‌برخوردار و حاشیه‌ای حمایت می‌کنیم.
معاون شهردار و رئیس سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های شهرداری مشهد نیز درباره پروژه اجرا شده در منطقه رسالت گفت: این پروژه با ارائه زمین و پروانه از سوی شهرداری و ساخت از سوی بخش خصوصی اجرایی شده است.
محمدهادی محمدی‌مقدم افزود: این پروژه 2 هزار و 120 واحدی در زمینی به وسعت 16هکتار و زیربنای 280هزار مترمربع در رسالت 81 ساخته ‌شده و اکنون فاز یک و دو آن به بهره‌برداری رسید.
وی بیان کرد: سعی شد در این پروژه سرانه‌های مختلف خدماتی، آموزشی، تجاری و فضای سبز نیز مورد توجه قرار گیرد و همزمان اجرا شود.
محمدی‌مقدم ادامه داد: پیش از این شهرداری در مجاورت این پروژه، پروژه هزار و 100 واحدی امید را با مشارکت ستاد اجرای فرمان حضرت امام خمینی(ره) اجرا کرده است.
وی افزود: ساخت این مجتمع‌های مسکونی سبب جلوگیری از تقسیم اراضی بزرگ‌مقیاس، ریزدانگی، ساخت ساختمان‌های غیر مقاوم و غیراصولی و همچنین شکل‌گیری بافت ناکارآمد در مناطق حاشیه‌ای شهر مشهد می‌شود.
گفتنی است دیروز و با حضور ویدئوکنفرانسی رئیس جمهور 100 هزار واحد مسکن در سراسر کشور مورد بهره‌برداری قرار گرفت که به گفته استاندار، خراسان رضوی با 9 هزار و 477 واحد در رأس تمام استان‌های کشور قرار دارد.

​​​​​​​خبرنگار: هاشم رسائی‌فر

برچسب ها :
ارسال دیدگاه