شهر ملی و بین‌المللی مشهد، نیازمند توجه دولت

در هشتاد و هشتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر مطرح شد

شهر ملی و بین‌المللی مشهد، نیازمند توجه دولت

در هشتاد و هشتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد که روز گذشته برگزار شد، رئیس شورای اسلامی با اشاره به 30 مرداد؛ روز بزرگداشت علامه مجلسی و روز مسجد، مسجد را بهترین بازدارنده از جرم و جنایت دانست و اظهار کرد: رویکرد و نگاه شورای ششم مسجدمحوری بوده و دو سال است ما مسجد را محور فعالیت‌های خود در حوزه فرهنگی و اجتماعی قرار داده‌ایم.


حسن موحدیان خاطرنشان کرد: یکی از مهم‌ترین تصمیم‌های ما در شورای ششم تشکیل قرارگاه اجتماعی با محوریت مسجد است که در این شورا شکل گرفته و امیدواریم هرچه بیشتر عملیاتی شود.
وی تأکید کرد: شورای ششم در عمل، مسجدمحوری را سرلوحه کار خود قرار داده و اگر در قالب پروژه‌های زودبازده به دنبال حل مشکل خُرد ولی مهم مردم هستیم، یکی از محور‌های نظرسنجی و ملاک عمل برای احصای اولویت‌ها مسجد است. 
رئیس شورای اسلامی شهر مشهد با گرامیداشت یاد و نام شهیدان رجایی و باهنر تصریح کرد: یاد و خاطره شهدای بزرگ دولت را گرامی می‌داریم و امیدواریم در سایه تداوم حمایت‌های دولت قدم‌های سالانه‌ای برای مشهد برداریم. درخواست داریم دولت در هفته دولت به مشهد توجه ویژه‌ای داشته باشد. 
وی ادامه داد: مشهد شهری ملی و بین‌المللی و نیازمند توجه است. ما در توسعه حمل‌ و نقل عمومی بسیار نیازمند حمایت‌های دولت هستیم. حل برخی مسائل زیرساختی مشهد بدون حمایت دولت امکان‌پذیر نیست؛ زیرا در توان و اعتبارات شهرداری نمی‌گنجد. مترو و اتوبوس نیاز به توجه بیشتری دارد.
موحدیان یادآور شد: اتصال خیابان طرحچی به خیام72 یکی از پروژه‌های ارزشمندی بود که افتتاح شد. طرحچی همیشه به دلیل تردد وسایل نقلیه سنگین، ترافیک زیادی دارد. این پروژه برای رفاه و رضایتمندی مردم بسیار خوب است و نقص کوچکی دارد که شهردار دستور داده قطعه کمی که هنوز خاکی باقی مانده است، رفع شود.
وی خاطرنشان کرد: ما اعزام همکاران شهرداری به مراسم اربعین را داریم. امیدوارم در خدمتی که ارائه می‌دهند، رضایت خدا و ائمه اطهار(ع) را بدست آورده و توسعه معنوی گرانسنگی را با خود به مشهد بیاورند.

افت دریافت پروانه ساخت و ساز در مشهد
عضو شورای اسلامی شهر مشهد در تذکری به شهردار اظهار کرد: قسمتی از بخش خصوصی که بیشترین نفع را برای جامعه و آبادانی دارد، ساخت‌وساز است؛ اما به دلیل سیاست‌گذاری غلط در کشور و مشهد، سنگ‌های مختلفی پیش پای آن‌ها قرار دارد.
خلیل موحدی‌محصل ادامه داد: جناب شهردار به تازگی با مصوبه مجلس و درآمد‌های پایدار پولی که از مردم می‌گیرند برای عقب‌نشینی ارزش افزوده است در حالی‌ که این پول با ارز اصلاحی دریافت می‌شود. ارزش افزوده را حساب می‌کنید؛ اما دوباره حساب کردن، هزینه اضافه است و حدود یکی دو ماه به مدت پروانه اضافه می‌شود. کوچه ۶متری 1/5متر عقب‌نشینی داشته که ۱۲۰میلیون تومان دریافت کردند. شهرداری حق چنین کاری را ندارد.
وی خطاب به استاندار تأکید کرد: در زمینه ساخت‌وساز، بیمه یک ظلم روشن به بخش ضعیف شهر بوده و برای کل شهر متری ۲۵۰هزار تومان است. این تصمیم وزارت رفاه، ظلمی به بخش ضعیف جامعه است که استاندار باید پیگیری کند.
موحدی‌محصل خطاب به معاون عمرانی استاندار اظهار کرد: هزینه‌ها هر روز در نظام مهندسی اضافه می‌شود و مدتی است هزینه مهندس شهرسازی نیز اضافه شده است. در تمام دنیا شرایط تولید را تسهیل می‌کنند؛ اما ما برعکس رفتار می‌کنیم. در سال جاری در کلانشهر‌ها گرفتن پروانه افت زیادی داشته که خسارتی برای عمران و آبادانی شهر است.

منبع جدید درآمد شهرداری کجاست؟
در ادامه جلسه، سخنگوی شورای اسلامی شهر به شهردار تذکر داد و عنوان کرد: کار‌هایی که شهردار انجام می‌دهد، خداقوت دارد؛ اما حفظ منابع انسانی شهرداری نیز بسیار مهم است.
موسی‌الرضا حاجی‌بگلو ادامه داد: تا الان حقوق پرسنل شهرداری واریز نشده و یکی از نکات مهم این است که ماه گذشته وامی برای پرداخت حقوق‌ها دریافت شد. وضعیت مالی شهرداری خوب نیست و باید به سمت جذب منابع 
جدید رفت. شهردار هرچه زودتر برای واریز حقوق کارکنان شهرداری اقدام کند.
شهردار مشهد در پاسخ به سخنگوی شورای شهر گفت: حقوق پرسنل از ۲۸مرداد آماده است؛ اما مشکلی در سرور فاوا به وجود آمد که حل شده و امروز حقوق پرسنل واریز می‌شود.

مدیران بحران چندمسئولیتی
در بخش دیگری از جلسه، نایب ‌رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر مشهد تصریح کرد: شرح وظایف شهرداری در ۶حوزه تقسیم‌بندی شده که یکی از آن‌ها ایمنی و مدیریت بحران است؛ اما مدیریت بحران و پدافند غیرعامل در شهرداری توسط یک گروه چهار پنج نفره اداره می‌شود در حالی که یک‌ششم مسئولیت شهرداری برعهده آن‌هاست.
مهدی ناصحی اضافه کرد: با توجه به ضرورت ارتقای سطح ایمنی، موضوع مدیریت بحران و پدافند غیرعامل و مشکلاتی که ممکن است به‌ واسطه رعایت نکردن ضوابط متوجه شهر شود، شهردار باید در راستای ارتقای جایگاه این مجموعه اقدام لازم را انجام دهد.
محمدرضا قلندرشریف در پاسخ گفت: برای ایجاد اداره کل پدافند غیرعامل و مدیریت بحران، پیگیری‌های زیادی انجام دادیم و درخواست موافقت با ایجاد ساختار این اداره کل را داشتیم و پیگیر آن هستیم؛ زیرا این یکی از نیاز‌های مشهد است که امیدواریم محقق شود.
در ادامه، رئیس کمیسیون ورزش و جوانان شورای اسلامی شهر مشهد عنوان کرد: بیش از 5 یا 6 ماه است موضوع سازمان ورزش و جوانان را از شهردار در روز ارائه برنامه مطالبه کردیم؛ اما تا امروز از طرف شهرداری فضایی برای ورود به این قضیه نمی‌بینیم. 
حسین علوی‌مقدم به قول شهردار اشاره کرد و گفت: شهردار قول داده بود این موضوع را پیگیری کند و قرار بود شهرداری طرح بیاورد؛ اما تا این لحظه این کار انجام نشده و اگر نمی‌خواهند انجام دهند، ما طرحی تهیه کنیم تا از طرف شورا پیگیری شود.

مصوبات هشتاد و هشتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد
لایحه نام‌گذاری تعدادی از معابر فرعی با حفظ شماره به نام شهدای گرانقدر تصویب شد.
براساس این لایحه به شهرداری مشهد مقدس اجازه داده می‌شود تعدادی از معابر فرعی را با حفظ شماره به نام شهدای گرانقدر نام‌گذاری کند.
در منطقه٢ معبر فرعی شهید درودی 15/9 واقع در توس۴۱ با حفظ شماره به نام شهید حسن صفری، در منطقه٣ معبر فرعی شهید خاکزادی۹ واقع در خیابان گاز۴ با حفظ شماره به نام شهید حسن عرب‌زاده، معبر فرعی طلوع۲ واقع در طبرسی۵۶ با حفظ شماره به نام شهید رجبعلی محمدیان و در منطقه٧ معبر فرعی چمن۳۳ واقع در بولوار چمن با حفظ شماره به نام شهید علی‌اصغر بخشی گلستانی نام‌گذاری شود.
در ادامه این جلسه، لایحه تهاتر بدهی شهرداری مشهد و اداره کل اوقاف و امور خیریه تصویب شد. براساس این لایحه به شهرداری مشهد اجازه داده می‌شود برای تهاتر بدهی خود با اداره کل اوقاف و امور خیریه تا سطح مجاز براساس طرح تفصیلی مصوب اقدام و برای سطوح مازاد بر ضابطه، پیشنهاد مربوطه را به کمیسیون ماده۵ برای افزایش تراکم ارسال کند.
تبصره: شهرداری مشهد مکلف است نسبت به انعقاد صلح‌نامه با اداره کل اوقاف و امور خیریه درخصوص صدور اسناد استیجاری زمین راهنمایی و رانندگی و رقبات حداکثر ظرف یک ماه اقدام کند.
همچنین اصلاح اساسنامه سازمان مدیریت پسماند شهرداری مشهد بررسی شد.
در راستای اجرای ماده۸۴ قانون شهرداری و بند۱۵ ماده۸۰ قانون تشکیلات وظایف و انتخابات شورا‌های اسلامی کشور و انتخاب شهرداران با آخرین اصلاحات اساسنامه سازمان مدیریت پسماند توسط شورای اسلامی شهر به تصویب رسید.
در پایان، لایحه انعقاد قرارداد پروژه مشارکتی سوسن تصویب شد.
براساس آن به شهرداری مشهد اجازه داده می‌شود منطبق بر مصوبه شماره۶/۱۴۰۰/۱۹۲۱۹ش مورخ 1400/10/20 و فراخوان برگزار شده، پروژه مشارکتی مجتمع تجاری و مسکونی سوسن موسوم به ۷-۱۰ واقع در بولوار حرعاملی را با مشارکت مؤسسه صندوق رفاه اعضای هیئت علمی دانشگاه پیام نور مطابق قرارداد مشارکت اجرا کند.
تبصره: قدرالسهم شهرداری مشهد براساس آنالیز اقتصادی انجام شده معادل ۳۵درصد از ارزش کل پروژه و قدرالسهم سرمایه‌گذار معادل ۶۵درصد از ارزش کل پروژه تعیین شده است. همچنین تقسیم منافع عرصه و اعیان پروژه مذکور باید بر همین مبنا صورت بگیرد.

خبرنگار: طاهره فجرداودلی

برچسب ها :
ارسال دیدگاه