نشست «مداخله‌گری آمریکا در تحولات تاریخ معاصر ایران»

به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد

نشست «مداخله‌گری آمریکا در تحولات تاریخ معاصر ایران»

به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، نشست «مداخله‌گری آمریکا در تحولات تاریخ معاصر ایران» برگزار شد.


به گزارش آستان‌نیوز؛ محمدمهدی عبدخدایی، پژوهشگر و محقق در این نشست که با حضور جمعی از محققان و پژوهشگران در تالار شیخ طوسی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، به واقعه قیام گوهرشاد اشاره کرد و گفت: واقعه مسجد گوهرشاد یکی از وقایع دوران حکومت رضاشاه است که در 21 تیر 1314 رخ داد.
وی ادامه داد: خیزش مردم در جریان این واقعه در اعتراض به قانون تغییر لباس و حصر آیت‌الله سیدحسین قمی توسط حکومت پهلوی رخ داد که به شدت توسط رژیم سرکوب شد و عده زیادی به خاک و خون کشیده شدند. وی افزود: در این واقعه در نخستین گزارش به رضاخان گفته شد سه تا پنج نفر کشته شدند، رضاخان، جهانبانی را مأمور کرد تا آمار دقیقی از کشته‌شدگان ارائه دهد و در گزارش جهانبانی تعداد کشته‌شدگان 
2 هزار نفر اعلام شد اما بر اساس گزارش شاهدان عینی بیش از 5 هزار نفر در گروه‌های دسته‌جمعی دفن شدند، بیشتر کشته‌شدگان روستاییانی بودند که شناسنامه نداشتند از همین رو آمار دقیق شهدا مشخص نشد. عبدخدایی ادامه داد: گزارش‌های متفاوتی از این واقعه وجود دارد یکی از این گزارش‌ها به شلیک چهار توپ که در پشت بام‌های مسجد گوهرشاد قرار داشت اشاره دارد که به سمت مردم شلیک می‌شده و مردم را همانند برگ خزان به زمین می‌انداخته است.
وی در ادامه با طرح این پرسش که چرا تنها در ایران، انقلاب اسلامی برپا شده است، گفت: شیعه یک اقلیت برخاسته‌ای بود که همواره آماده تحول بود و این تحول نخست در جریان تنباکو بروز و ظهور یافت، در واقع این جریان در اعتراض به اعطای امتیاز انحصار تجارت توتون و تنباکو در سفر سوم ناصرالدین شاه قاجار به خارج از کشور شکل گرفت که در پی آن مدرس را به شهادت رساندند. عبدخدایی خاطرنشان کرد: متأسفانه بسیاری از اسرار دوران پهلوی برای مردم فاش نشده است و مردم از آن بی‌اطلاع هستند.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه