نوبت حسابرسی از نهادهای متولی است

تصویب لایحه عفاف و حجاب تا چه میزان کارآمد خواهد بود؟

نوبت حسابرسی از نهادهای متولی است

حدود یک ماه پیش- ۱۸ خرداد ماه‌- نسخه نهایی لایحه عفاف و حجاب منتشر و معاون پارلمانی رئیس‌جمهور آن را به مجلس شورای اسلامی تقدیم کرد، نسخه نهایی اگرچه در مقایسه با نسخه‌ای که قبلاً منتشر شده بود، تفاوت‌هایی دارد و در آن تغییراتی داده شده، اما کارآمدی لایحه همچنان در ‌هاله‌ای از ابهام باقی مانده و بیم آن است که تصویب و اجرای آن با نتیجه مطلوب فاصله زیادی داشته باشد.


مهدیه شادمانی، دکترای روابط بین‌الملل و کارشناس امور زنان در گفت‌وگو با قدس ضمن بیان انگیزه و پیامدهای اجرای لایحه عفاف و حجاب در کشور ، اظهار می‌کند: زمانی که قانون‌گذاری این طرح در دولت و مجلس انجام شد، متأسفانه سیاست‌گذاری فرهنگی صحیحی در این مسئله وجود نداشت و از طرف دیگر نهادهای هویت‌سازجامعه مانند خانواده، رسانه و نظام آموزش و پرورش در این زمینه به‌درستی عمل نکردند.   وی تصریح می‌کند: در کشور 32 نهاد فرهنگی در این زمینه بودجه‌هایی را دریافت می‌کنند اما تا امروز هیچ مطالبه جدی و یا  گزارش‌کاری از این دستگاه‌ها خواسته نشده است. باید از نهادهایی که بودجه فرهنگی در این زمینه دریافت می‌کنند مطالبه صورت بگیرد و حتی به‌خاطر ترک فعل، مورد تعقیب قضایی قرار بگیرند.
او به مسئله توطئه دشمن در بحث بی‌حجابی در کشور اشاره کرد و افزود: مسئله فرهنگ هدف اصلی غرب در ایران و موضوع بی حجابی بخشی از توطئه دشمن در تهدیدات امنیتی و براندازی نرم درکشور است.
کارشناس امور زنان در ادامه می‌گوید: در مسئله بی‌حجابی اگر لایحه‌ای تصویب شود باید ابتدا بسترهای واقعیت موجود درجامعه مورد توجه قرار گیرد که متأسفانه در این زمینه با سیاسی‌کاری  برخی مسئولان مواجه هستیم.
شادمانی تصریح می‌کند: اینکه جرایمی با مبالغ کم برای بی‌حجابی درنظر گرفته شود، نتیجه‌ای در برندارد، زمانی که خانمی با پوشش نامناسب از صبح تا شب در خیابان حرکت و کسی با وی برخورد نکند، الگوی بی‌حجابی را در جامعه ترویج می‌دهد. با یک سامانه پیامکی هوشمند نمی‌توان جلو بی‌حجابی را گرفت.
 وی به موضوع لایحه بانوان در کشور اشاره کرده و می‌افزاید: باید طرح لایحه عفاف و حجاب همانند لایحه امنیت بانوان دارای چارچوب و معیار باشد، این طرح دارای سه رکن پیشگیری، حمایت و امور کیفری است. باید در مسئله پیشگیری به جامعه آموزش و از تولیدکنندگان حجاب در کشور حمایت شود.
 دکترشادمانی در پایان تصریح می‌کند: عده‌ای فکر می‌کنند نظام، توانایی، ظرفیت و قابلیت برخورد با بی‌حجابی را ندارد، درصورتی‌که این مسئله به دلیل اهمال و سیاسی‌کاری برخی مسئولان شکل گرفته است. 

خبرنگار: سید حسین حسینی

برچسب ها :
ارسال دیدگاه